Ubezpieczenie mieszkania lub domu. Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze polisy?

Wybierając ubezpieczenie mieszkania pod uwagę należy wziąć wiele czynników. Jednym z nich jest zakres ochrony. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, w przypadku jakich zdarzeń będziemy potrzebować wsparcia finansowego i co właściwie chcemy objąć ochroną. Szukając odpowiedzi na to pytanie i na nasze potrzeby natrafimy z pewnością na termin: ubezpieczenie all risk i ubezpieczenie ryzyk nazwanych (od ognia i innych zdarzeń losowych).

Jakie ubezpieczenie mieszkania wybrać?

W ramach ubezpieczenia all risk nieruchomość objęta jest ochroną od wszystkich zdarzeń, które nie zostały uwzględnione przez ubezpieczyciela w tzw. wyłączeniach. To bardzo ważne, aby dokładnie sprawdzić te informacje. Mimo iż zwrot „all risk” sugeruje nam ochronę od wszystkiego w ramach polisy, to także w tym przypadku mamy zdarzenia, które nie są objęte ochroną w ramach polisy. Listę tych wyłączeń z zakresu umowy można sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Istnieje też możliwość skorzystania z opcji ubezpieczenia od ryzyk nazwanych. To oznacza dokładne wyliczenie zdarzeń losowych, które są objęte zakresem ubezpieczenia. Może to być np. pożar, powódź, zalanie, uderzenie pioruna, katastrofa budowlana czy upadek drzewa. Liczba tych ryzyk może być różna. Dlatego warto porównać ofertę różnych towarzystw ubezpieczeniowych, sprawdzić zakres ochrony i możliwości jej rozszerzenia. Sprawdź np. ofertę ubezpieczenia mieszkania Compensa Rodzina: https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/compensa-rodzina/.

W jakich sytuacjach przyda się polisa mieszkaniowa?

Lista zdarzeń losowych, które może obejmować polisa jest długa. Wymienić można m.in takie zdarzenia, jak:

 • powódź
 • katastrofa budowlana
 • przepięcie w urządzeniach elektrycznych
 • zalanie
 • zamarznięcie wody w instalacji hydraulicznej
 • uszkodzenia w wyniku pojawienia się dymu i sadzy
 • uszkodzenia w wyniku wystąpienia lawiny
 • uszkodzenia z powodu opadu gradu czy śniegu
 • upadek statku powietrznego lub jego przymusowe lądowanie
 • uderzenie pojazdu w budynek
 • upadek drzewa
 • kradzież z włamaniem i rabunek.

Część z powyższych zdarzeń może wchodzić w podstawowy zakres ochrony w ramach polisy ubezpieczenia mieszkania. Inne mogą być opcją dodatkową. Dlatego tak ważne jest dokładne zapoznanie się z ofertą konkretnego towarzystwa ubezpieczeń i dokładne sprawdzenie Ogólnych Warunków Ubezpieczeniowych (OWU).

Niektórzy ubezpieczyciele oferują np. ubezpieczenie domu letniskowego, objęcie ochroną drzew lub krzewów, a także paneli fotowoltaicznych. Warto sprawdzić np. ofertę ubezpieczenia mieszkania Compensa Rodzina, którą znajdziesz na stronie: https://www.compensa.pl/.

Opcje Assistance – jakie są możliwości rozszerzenia ochrony?

Ciekawą opcją jest uzupełnienie polisy np. o opcje home assistance (pomocy domowej) czy pomocy informatycznej. Home Assistance może przydać się w przypadku wystąpienia nagłych awarii w mieszkaniu lub domu. W razie wystąpienia takiej sytuacji, ubezpieczyciel zorganizuje szybką pomoc specjalisty np. hydraulika czy ślusarza i zwróci koszty takiej usługi.

OC w życiu prywatnym

OC to kolejny ważny element kompleksowej ochrony w ramach polisy mieszkaniowej. Nie chodzi tutaj o OC i ubezpieczenie samochodu lub innego pojazdu mechanicznego. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym to opcja dodatkowa, z której niewątpliwie warto skorzystać.

W jakich sytuacjach przyda się takie OC? Na przykład w przypadku zalania mieszkania sąsiadów z Twojej winy, wystąpienia pożaru w budynku, którego źródło jest w Twoim mieszkaniu czy szkody wyrządzonej osobie trzeciej lub jej mieniu przez Ciebie, Twoje dziecko lub zwierzę domowe. W każdym z tych zdarzeń musielibyśmy liczyć się z dużymi kosztami rekompensaty za zniszczenia mieszkania sąsiadów. Posiadając OC w życiu prywatnym zyskujesz niezbędne wsparcie finansowe na pokrycie wyrządzonych szkód.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button