Poziomica – czym jest, do czego służy i dlaczego warto kupić egzemplarz wysokiej jakości jak poziomica Milwaukee?

Poziomice są niezwykle funkcjonalnymi narzędziami, bez których dokonywanie precyzyjnych pomiarów płaszczyzn byłoby trudne i niewydajne. Bardzo dokładna poziomica jest szczególnie przydatna w budownictwie czy sektorze remontowo-wykończeniowym i w domowym majsterkowaniu Jakie rodzaje poziomic znajdziesz w sklepie, które będą Ci potrzebne najbardziej i dlaczego warto kupować te dobrej jakości?

Poziomice i ich mechanizm działania

Podstawowy rodzaj poziomicy, jak tradycyjna poziomica Milwaukee, wykorzystuje wpływ przyciągania ziemskiego. Sprawia ono, że element wskazujący poziom ustawia się w określonej pozycji określającej pion.

Innymi czynnikami (prócz pęcherzyka powietrza) wskazującymi poziom są:

  • promienie laserowe;
  • woda w poziomicach typu wężowego;
  • ciecze z barwnikiem fluorescencyjnym.

Tradycyjna poziomica wykorzystująca siły grawitacyjne do pomiarów jest zbudowana w określony sposób. Zawiera tak zwane libelle rurkowe (maksimum 5), które zostają umieszczone w specjalnej obudowie (skrzynka, pudełko, szkatułka). Są dodatkowo zabezpieczone osłonką ochronną, która zapobiega uszkodzeniu elementu określającego poziom.

Poziomica – czym jest, do czego służy i dlaczego warto kupić egzemplarz wysokiej jakości jak poziomica Milwaukee? 2

Dokładność pomiaru – od czego zależy?

Profesjonalne poziomice sporo kosztują, ale są precyzyjne. Dokładność pomiarów uzyskiwanych przez tradycyjne (nielaserowe) narzędzia wskazujące tego typu zależy od:

  • klasy poziomicy;
  • jej długości (np. poziomica 2 m);
  • jakości materiałów użytych do produkcji narzędzia;
  • techniki wykonania poziomicy.

Prócz wyżej wymienionych czynników ważna jest także dokładność osadzenia libelli rurkowych w poziomicy i przede wszystkim przewagi libelli – jest to wartość kątowa dla jednego przedziału narzędzia.

Rodzaje poziomic – typy klasyfikacji

Poziomice można podzielić ze względu na ich konstrukcję i rodzaj elementu wskazującego poziom, a także ze względu na przeznaczenie. Oddzielną grupą są tak zwane poziomice specjalne.

Budowa/element wskazujący poziom

Ten typ klasyfikacji wyróżnia poziomice z libellami rurkowymi, poziomice wężowe oraz poziomice laserowe.

Te pierwsze (z libellami) są najbardziej podstawowym rodzajem poziomic. Mają naczynko z wodą i pęcherzykiem powietrza, który jest elementem wskazującym.

Te drugie (wężowe) wykorzystują mechanizm działania naczyń połączonych. Ich konstrukcja obejmuje dwie połączone rurki pionowe – każda z nich ma skalę podającą wartość (wysokość) słupka wody. Rurki złączone są giętkim kabelkiem, w którym znajduje się woda.

Te trzecie (laserowe) prócz płaszczyzny podają także wartości kątowe i liniowe, wykorzystując linie świetlne projektowane na mierzony obiekt.

Przeznaczenie

W tej klasyfikacji występują dwa główne typy: poziomice murarskie i ramowe. Murarskie są długie, obudowane drewnem lub aluminium. Ramowe są kwadratowe, wykonane z metalu i służą do wyznaczania poziomu dla dużych maszyn (najczęściej przemysłowych).

Poziomice specjalne

Wśród poziomic specjalnych wyróżnić można między innymi poziomice skrzynkowe (solidna konstrukcja), o specjalnej podstawie (np. w kształcie litery „V”), a także takie narzędzia pomiarowe jak poziomica z magnesem (przydatna do pracy z elementami metalowymi, np. przy rusztowaniach). Na rynku są dostępne poziomice z libellami obrotowymi (wyznaczanie kątów w przedziale od 0 do 90 stopni) i niezwykle precyzyjne poziomice cyfrowe.

Warto kupować dobrej jakości poziomice, jak te od Milwaukee. Od ich jakości zależy precyzyjność podawanych pomiarów. Dobra poziomica czerwona będzie niezastąpionym narzędziem pomiarowym do wielu prac!

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button