Poziomice są niezwykle funkcjonalnymi narzędziami, bez których dokonywanie precyzyjnych pomiarów płaszczyzn byłoby trudne i niewydajne. Bardzo dokładna poziomica jest szczególnie przydatna w budownictwie czy sektorze remontowo-wykończeniowym i w domowym majsterkowaniu Jakie rodzaje poziomic znajdziesz w sklepie, które będą Ci potrzebne najbardziej i dlaczego warto kupować te dobrej jakości?
Spis treści
Poziomice i ich mechanizm działania
Podstawowy rodzaj poziomicy, jak tradycyjna poziomica Milwaukee, wykorzystuje wpływ przyciągania ziemskiego. Sprawia ono, że element wskazujący poziom ustawia się w określonej pozycji określającej pion.
Innymi czynnikami (prócz pęcherzyka powietrza) wskazującymi poziom są:
- promienie laserowe;
- woda w poziomicach typu wężowego;
- ciecze z barwnikiem fluorescencyjnym.
Tradycyjna poziomica wykorzystująca siły grawitacyjne do pomiarów jest zbudowana w określony sposób. Zawiera tak zwane libelle rurkowe (maksimum 5), które zostają umieszczone w specjalnej obudowie (skrzynka, pudełko, szkatułka). Są dodatkowo zabezpieczone osłonką ochronną, która zapobiega uszkodzeniu elementu określającego poziom.
Dokładność pomiaru – od czego zależy?
Profesjonalne poziomice sporo kosztują, ale są precyzyjne. Dokładność pomiarów uzyskiwanych przez tradycyjne (nielaserowe) narzędzia wskazujące tego typu zależy od:
- klasy poziomicy;
- jej długości (np. poziomica 2 m);
- jakości materiałów użytych do produkcji narzędzia;
- techniki wykonania poziomicy.
Prócz wyżej wymienionych czynników ważna jest także dokładność osadzenia libelli rurkowych w poziomicy i przede wszystkim przewagi libelli – jest to wartość kątowa dla jednego przedziału narzędzia.
Rodzaje poziomic – typy klasyfikacji
Poziomice można podzielić ze względu na ich konstrukcję i rodzaj elementu wskazującego poziom, a także ze względu na przeznaczenie. Oddzielną grupą są tak zwane poziomice specjalne.
Budowa/element wskazujący poziom
Ten typ klasyfikacji wyróżnia poziomice z libellami rurkowymi, poziomice wężowe oraz poziomice laserowe.
Te pierwsze (z libellami) są najbardziej podstawowym rodzajem poziomic. Mają naczynko z wodą i pęcherzykiem powietrza, który jest elementem wskazującym.
Te drugie (wężowe) wykorzystują mechanizm działania naczyń połączonych. Ich konstrukcja obejmuje dwie połączone rurki pionowe – każda z nich ma skalę podającą wartość (wysokość) słupka wody. Rurki złączone są giętkim kabelkiem, w którym znajduje się woda.
Te trzecie (laserowe) prócz płaszczyzny podają także wartości kątowe i liniowe, wykorzystując linie świetlne projektowane na mierzony obiekt.
Przeznaczenie
W tej klasyfikacji występują dwa główne typy: poziomice murarskie i ramowe. Murarskie są długie, obudowane drewnem lub aluminium. Ramowe są kwadratowe, wykonane z metalu i służą do wyznaczania poziomu dla dużych maszyn (najczęściej przemysłowych).
Poziomice specjalne
Wśród poziomic specjalnych wyróżnić można między innymi poziomice skrzynkowe (solidna konstrukcja), o specjalnej podstawie (np. w kształcie litery „V”), a także takie narzędzia pomiarowe jak poziomica z magnesem (przydatna do pracy z elementami metalowymi, np. przy rusztowaniach). Na rynku są dostępne poziomice z libellami obrotowymi (wyznaczanie kątów w przedziale od 0 do 90 stopni) i niezwykle precyzyjne poziomice cyfrowe.
Warto kupować dobrej jakości poziomice, jak te od Milwaukee. Od ich jakości zależy precyzyjność podawanych pomiarów. Dobra poziomica czerwona będzie niezastąpionym narzędziem pomiarowym do wielu prac!