Zadbaj o materac za pomocą kilku prostych trików

Wysokiej jakości materac to inwestycja na długie lata. Jednakże nawet najlepszy materac potrzebuje właściwej pielęgnacji, aby na jak najdłużej zachował wszystkie swoje właściwości, a co za tym idzie, zapewnił odpowiedni komfort snu. W jaki sposób zadbać o materac sprężynowy, aby mógł cieszyć się perfekcyjną kondycją przez długi czas?

Obracanie materaca sprężynowego

Zadbaj o materac za pomocą kilku prostych trików 2

Bardzo ważną kwestią jest obracanie materaca, żeby mógł się on zużywać w sposób równomierny. Jeśli nie będzie on ugniatany tylko i wyłącznie w jednym miejscu, posłuży dłużej swojemu właścicielowi. Materac dwustronny powinien być obracany także o 160 stopni, zabieg ten znacząco wydłuży żywotność materaca sprężynowego, a także poprawi higienę miejsca snu. Obracanie materaca pozwoli również na poznanie różnych stopni twardości, oferowanych przez dany model.

Regularna wentylacja

Po zakupie materaca sprężynowego 140×200, który można nabyć sklepie: https://common.sklep.pl/materace-sprezynowe/139-materac-kieszeniowy-suza-140×200-kokos-lateks-5902921951858.htm, nie można zapomnieć również o jego wietrzeniu. Minimum raz w tygodniu należy zdjąć z niego pościel, po czym przewietrzyć sypialnię, co pozwoli na pozbycie się wilgoci. W ten sposób jest on chroniony, przed pojawieniem się szkodliwych bakterii oraz pasożytów. Innym sposobem jest wyniesienie go na zewnątrz na parę godzin. Wentylacja zapewni materacowi także optymalną cyrkulację powietrza.

Dokładne czyszczenie i odkurzanie

Na powierzchni materaca znajduje się wiele różnych zanieczyszczeń, w tym martwy naskórek, roztocza czy kurz. Nie jest to dobra wiadomość dla alergików, właśnie dlatego bardzo ważne jest, jego regularne odkurzanie co minimum 2 miesiące. Istnieją specjalne filtry do odkurzacza, które skutecznie zatrzymują roztocza. Trzeba także pamiętać o systematycznym praniu pokrowca, w temperaturze 55 stopni, co pozwoli na zabicie roztoczy. Dobrym domowym środkiem do czyszczenia materacy jest soda oczyszczona. Należy ją rozsypać na powierzchnię podłoża, po czym odczekać ok. 30 minut i je odkurzyć. Soda nie tylko odświeży materac sprężynowy 140×200, ale także pozbędzie się z niego nieprzyjemnych zapachów. Soda jest naturalnym detergentem, który działa także na wszelakiego rodzaju plamy. Ochrania strukturę tkaniny, dzięki czemu wydłuża czas jej użytkowania.

Ochraniacz na materac sprężynowy 140×200

Dodatkowy ochraniacz zastosowany na pokrowiec materaca, to sposób na jego ochronę przed trudnymi plamami. Można go w prosty i szybki sposób ściągnąć do prania, co ważne, ma właściwości oddychające. Oprócz tego ochraniacz został wyposażony w warstwę poliuretanową na spodzie, której zadaniem jest zabezpieczenie przed przenikaniem cieczy wewnątrz materaca sprężynowego 140×200.

Właściwie dobrany stelaż pod materac

Materac nie może leżeć na podłodze, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia wkładu oraz sprzyjać powstawaniu pleśni. Należy zapewnić mu dobrą wentylację od spodu, poprzez dobranie właściwego stelaża. Powinien być on elastyczny, wykonany z listew giętych, z odstępami. Jeśli pod materacem umiejscowiona jest skrzynia z pojemnikiem na pościel, należy zadbać też o jej wentylację.

Czego nie należy robić?

  • Nie wolno skakać ani chodzić po materacu, gdyż może to doprowadzić do jego wgnieceń i uszkodzeń
  • Nie można zaginać materaca, podczas transportu i przechowywania musi być on zawsze rozłożony
  • Nie powinno się siedzieć na jego bokach, co może doprowadzić do odkształceń podłoża
  • Warto unikać jedzenia i picia na materacu, pewne plamy mogą okazać się niemożliwe do usunięcia

Odpowiednia pielęgnacja materaca to gwarancja utrzymania go w bardzo dobrym stanie. Jedynie czyste podłoże do spania, bez zagnieceń, zapewni komfortowy oraz zdrowy sen.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

1 komentarz

  1. U nas świetnie sprawdza się pokrowiec, wyposażony w zamek. Najpierw odkurzamy materace, następnie ściągam pokrowiec i wkładam do pralki. A sam materac sprężynowy również jest doskonały. Kupiliśmy go, ale zamiast pianki lateksowej wybraliśmy piankę termoelastyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button