Łazienka na piętrze jest często spotykana w domach z poddaszem użytkowym, na którym wydzielono strefę nocną. Nierzadko takie pomieszczenie znajduje się również w jednopoziomowych mieszkaniach, zlokalizowanych na najwyższych piętrach kamienic. Choć jest ona stosunkowo trudna w aranżacji, odpowiednio zaplanowana odwdzięczy się estetycznym wyglądem i optymalną funkcjonalnością. Przed przystąpieniem do urządzania łazienki na poddaszu warto wykonać jej staranny projekt, a poszczególne elementy wyposażenia dopasowywać do oferowanej przez nią wysokości. Jakie okna i lampy sprawdzą się w takim pomieszczeniu? Jak wykończyć jego skosy i prawidłowo dopasować niezbędne urządzenia, aby można było z nich swobodnie korzystać? Na wszystkie te pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Spis treści
- Wysokość łazienki na poddaszu a możliwości aranżacyjne
- Kolorystyka łazienki pod skosami
- Jakie okna wybrać do łazienki na poddaszu?
- Lampy w łazience zlokalizowanej na poddaszu
- Ciekawe pomysły na wykończenie skosów w łazience
- Podstawowe elementy łazienki na poddaszu
- Jak zagospodarować wolną przestrzeń pod skosami?
Wysokość łazienki na poddaszu a możliwości aranżacyjne
Planując aranżację łazienki na poddaszu nie powinniśmy zbytnio sugerować się powierzchnią jej podłogi. Z uwagi na skosy pomieszczenie o posadzce 10 m2 może w rzeczywistości oferować jedynie 5-6 m2 przestrzeni zdatnej do wygodnego użytkowania. Im wyższa będzie ściana kolankowa, tym większe możliwości aranżacyjne zapewni nam pokój kąpielowy pod skosami. Jej wysokość jest niezwykle istotna z uwagi na fakt, iż większość urządzeń montuje się właśnie przy ścianach. Jeśli będzie ona wynosiła przynajmniej 100-110 cm, a mieszkańcy domu są średniego wzrostu, możliwe będzie zaplanowanie pod nią toalety czy krótszego boku wanny. W przypadku sporo niższej ścianki może się natomiast okazać, że pod skosem nie zmieścimy ani umywalki, ani miski ustępowej. W takiej sytuacji niezbędne będzie ich zamontowanie w pozostałych częściach pomieszczenia.
Alternatywnym i nietuzinkowym rozwiązaniem jest przesunięcie niektórych elementów od ścian na środek pomieszczenia. Wolnostojąca wanna umieszczona w centralnym punkcie posadzki pozwoli na wygodne wzięcie kąpieli, nawet we wnętrzach o wyjątkowo niskiej ściance kolankowej. W połączeniu z ekstrawagancką baterią, zamieni ona łazienkę na poddaszu w prawdziwy luksusowy pokój kąpielowy.
Istotne znaczenie ma także sama ilość skosów. Łazienka zlokalizowana pod dachem dwuspadowym, posiadająca jeden skos będzie bardziej ustawna niż pod dachem kopertowym czy wielospadowym, pod którymi skosy mogą obejmować nawet dwie ściany. Ważny będzie także sam kąt nachylenia połaci. Im większy – a dach bardziej stromy – tym trudniej będzie nam zaplanować komfortową aranżację.
Kolorystyka łazienki pod skosami
Łazienka pod skosami pozwala na zastosowanie niemal dowolnej kolorystyki ścian i podłóg. Z uwagi na fakt, iż jest ona zazwyczaj nieszczególnie dużym pomieszczeniem, a skośne ściany mogą sprawiać nieco przytłaczające wrażenie, warto zdecydować się na jaśniejszą tonację. Powiększy ona wizualnie pomieszczenie, nadając mu lekkiego charakteru. Jakie aranżacje sprawdzą się w łazience na poddaszu?
- Od pewnego czasu niezwykle modnym połączeniem są białe płytki na ścianach oraz wersje drewnopodobne ułożone na posadzce, naokoło wanny czy na zabudowie stelaża WC.
- Dużą popularnością cieszy się także jasnopopielata glazura, którą można łączyć zarówno z białymi, jak i imitującymi deski płytkami.
- Jasne, pastelowe ściany przepięknie skomponują się z wzorzystą podłogą o motywie w geometryczne wzory czy czarno-białą szachownicę.
- Nowoczesną, minimalistyczną łazienkę urządzimy także za pomocą tylko i wyłącznie białych płytek. Warto wtedy zadbać o mocniejsze akcenty kolorystyczne w postaci dodatków – barwnych ręczników, doniczek czy rolet okiennych.
Jakie okna wybrać do łazienki na poddaszu?
Łazienka z oknem jest marzeniem wielu mieszkańców bloków i kamienic, którzy są zmuszeni całymi latami korzystać z pomieszczenia bez dostępu dziennego światła. Z tego względu warto skorzystać z możliwości, jaką jest zamontowanie okna w łazience na poddaszu. Wpadające przez szybę promienie słoneczne podnoszą komfort korzystania z łazienki, ograniczając konieczność używania elektrycznego światła, a tym samym zmniejszając rachunki za energię elektryczną. Otwierane okno umożliwia wygodne wietrzenie, a w słoneczne dni sprzyja naturalnemu dogrzewaniu wnętrza. Ponadto naturalne oświetlenie sprawia, że wygląda ono bardziej przestrzennie, nawet w przypadku małego metrażu. Jakie okno sprawdzi się tu najlepiej?
Rodzaje okien do łazienki
Rodzaj i wielkość okna w dużej mierze zależy od kształtu dachu. Jeśli jest on wyposażony w wykusz, z powodzeniem można zastosować tu tradycyjną, dwuskrzydłową wersję o funkcji rozwieralno-uchylnej. W przypadku skosu bez jaskółki konieczne będzie zamontowanie przeszklenia dachowego. Zazwyczaj w pomieszczeniu o powierzchni kilku metrów kwadratowych wystarczające będzie jedno okno połaciowe. W przypadku łazienek na poddaszu o metrażu powyżej kilkunastu metrów kwadratowych, można zdecydować się także na dwa oddalone od siebie okna. Jako, że w pomieszczeniu panuje zazwyczaj wysoka wilgotność, najlepiej wybrać modele wykonane z plastiku bądź drewna pokrytego zabezpieczającą warstwą poliuretanu.
W którym miejscu zaplanować okno łazienkowe?
Okno w pokoju kąpielowym pod skosami można umieścić zarówno nad miską ustępową, jak i umywalką. Niewskazane jest natomiast jego wykonanie nad wanną, szczególnie jeśli jest ono jedynym przeszkleniem w pomieszczeniu. Aby je uchylić, najczęściej konieczne będzie wejście do jej wnętrza. Chcąc wygodnie korzystać z okna połaciowego, ważna jest także wysokość jego montażu. Aby móc swobodnie przez nie wyglądać, jego dolna krawędź powinna znajdować się na poziomie około 90 cm od posadzki. W takim przypadku dobrze, by klamka znalazła się w górnej części skrzydła, umożliwiając jego bezproblemowe otwieranie. Jeśli w łazience wykonano wysoką ścianę kolankową, wymuszającą montaż okna na wysokości od 120 cm wzwyż, jego klamkę lepiej jest umieścić w dolnej części ramy okiennej.
Pamiętaj o prywatności, czyli firanki i rolety do okna w łazience
Aby pomieszczenie z oknem zapewniało niezbędną prywatność, warto także wyposażyć je w odpowiednią dekorację okienną. Firanka czy roleta na ściennym lub dachowym przeszkleniu uchroni przed wzrokiem niepożądanych osób, sprzyjając komfortowemu korzystaniu z łazienki na poddaszu. Dobrze jest także rozważyć zamontowanie zewnętrznych żaluzji, które latem uchronią przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczenia, a zimą – przed ucieczką ciepła.
Lampy w łazience zlokalizowanej na poddaszu
Niezależnie od tego, czy pokój kąpielowy pod skosami posiada dostęp do dziennego światła, obowiązkowo powinno znaleźć się w nim odpowiednie sztuczne oświetlenie. Lampy stosowane w łazience powinny posiadać klasę szczelności przynajmniej IP44, a te zlokalizowane bezpośrednio nad wanną czy prysznicem – nawet IP65. W najwyższej części pomieszczenia z powodzeniem można umieścić wiszące modele lamp o niewielkiej średnicy bądź plafony, które nie zaburzą proporcji w stosunkowo niewielkim wnętrzu. Nie może tu także zabraknąć kinkietu koło lustra, który oświetli twarz, ułatwiając wykonywanie makijażu i niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Ciekawe pomysły na wykończenie skosów w łazience
Aby skosy w łazience były trwałe mimo wszechobecnej wilgoci, należy wykonać je z impregnowanych płyt kartonowo-gipsowych bądź betonu, wykończonego cementowo-wapiennym tynkiem. Jeśli płyty będą zlokalizowane w pobliżu prysznica lub wanny, warto pokryć je dodatkowo folią w płynie. Preparat ten zabezpieczy je przed negatywnym wpływem wody, zachowując ich ładny wygląd przez długi czas. W sprzedaży dostępne są także nowoczesne płyty o rdzeniu z gipsu pokrytego włóknem szklanym. Są odporne na wilgoć, wodę i pleśń oraz montowane podobnie jak tradycyjne wersje kartonowo-gipsowe.
By łazienka na poddaszu była przyjemna w codziennej eksploatacji, warto zadbać także o ciekawe zaaranżowanie jej skosów. O ile o konieczności wykończenia posadzki czy ścian nie musimy przypominać, o tyle mało kto bierze pod uwagę możliwość nietuzinkowej dekoracji skośnych ścian.
Najprostszym i uniwersalnym rozwiązaniem jest pomalowanie ich na biały kolor. Mleczna barwa skutecznie odbija promienie słoneczne i światło lamp sprawiając, że pomieszczenie wydaje się większe i rozjaśnione. W łazienkach w stylu rustykalnym, marynarskim czy eko można pokusić się o przyozdobienie skosów poziomą boazerią, zabezpieczoną ochronną farbą w wybranym kolorze. Jeśli jednak zdecydujemy się na tradycyjne pomalowanie płaszczyzn, nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować na nich także bardziej intensywne barwy. Sprawdzą się one w szczególności w pomieszczeniach obfitujących w słoneczne światło.
Podstawowe elementy łazienki na poddaszu
Łazienka na poddaszu, zazwyczaj zlokalizowana w pobliżu sypialni, każdorazowo powinna zawierać przynajmniej toaletę oraz umywalkę. Jeżeli jej metraż na to pozwala, warto także wyposażyć ją w wannę bądź prysznic, które wyeliminują konieczność wieczornej wędrówki po piętrach w celu odświeżenia się przed snem. Jak zatem dobrać i gdzie umieścić poszczególne elementy ceramiki sanitarnej?
Wanna pod skosami
W łazience na poddaszu doskonale sprawdzi się asymetryczna, zlokalizowana w rogu pomieszczenia wanna. Będzie ona odpowiednia do pomieszczeń, w których najniższy punkt ściany kolankowej wynosi około 100 cm, pozwalając na wygodne oparcie się o brzeg wanny pod skosem. Należy zaplanować ją w takim miejscu, by wchodzić do niej w możliwie najwyższym punkcie pod skosami. Wskazane, by wolna przestrzeń przed jej krawędzią wynosiła przynajmniej metr na metr, a wysokość – minimum 2,2 m, umożliwiając wygodne wytarcie się ręcznikiem.
Prysznic w łazience na poddaszu
W łazience ze skosami każdorazowo przynajmniej dwie ściany i obszar wokół nich oferują przestrzeń o wysokości powyżej 2 metrów. To doskonałe miejsce do montażu kabiny prysznicowej. Chcąc maksymalnie ograniczyć jej wysokość, dobrze jest zdecydować się na modele typu walk-in, wyposażone w jedną bądź dwie tafle, oddzielające je od reszty pomieszczenia. Mogą one posiadać płytki brodzik lub odpływ liniowy umieszczony na poziomie posadzki. Dzięki temu są niezwykle wygodne w eksploatacji przez dzieci, osoby starsze lub z dysfunkcjami ruchowymi, a zarazem są też niższe niż kabiny z wysokim brodzikiem.
Decydując się na prysznic z odpływem liniowym lub punktowym, należy zadbać o wyjątkowo staranne zabezpieczenie posadzki i ścian w jego rejonie za pomocą folii w płynie lub specjalistycznych mas uszczelniających. Zapobiegną one przenikaniu wody do głębszych warstw posadzki, mogącej wywoływać nieestetyczne wykwity na suficie niższego piętra.
Biorąc pod uwagę potrzeby właścicieli łazienek ze skosami, w sprzedaży oferowane są także kabiny ze ściętą od góry obudową, którą można dopasować do istniejącego kształtu pomieszczenia. Są one wykonywane na wymiar, precyzyjnie wpisując się w wysokość i kąt nachylenia dachu. Choć stanowią one ciekawą alternatywę, mogą być także mniej wygodne w codziennym użytkowaniu niż tradycyjny prysznic o standardowej wysokości.
Umywalka pod skosem
Planując umywalkę w łazience na poddaszu mamy do wyboru dwie opcje: umieszczenie jej pod ścianą kolankową bądź pod pełnowymiarową płaszczyzną. My zdecydowanie polecamy drugie rozwiązanie. Ponieważ brzeg umywalki znajduje się na wysokości około 85 cm, aby móc wygodnie do niej podejść, potrzebujemy około 2 metrów wysokości tuż przed jej krawędzią. Umywalka pod skosem będzie natomiast odpowiednia jedynie w przypadku okna w wykuszu, który pozwoli na zbliżenie się do niej z wyprostowaną postawą. Jednocześnie taka koncepcja wyeliminuje możliwość przeglądania się w lusterku ściennym – chyba, że wystarczające będzie dla nas niewielkie zwierciadło ułożone na parapecie. Ciekawym rozwiązaniem jest także budowa blatu pod umywalkę, którego krótszy bok kończy się pod skosem. Pod taką półką znajdziemy sporo miejsca, które pozwoli nam ukryć kosz na pranie czy też stworzyć bardziej obszerną zabudowę z płyt kartonowo-gipsowych, mieszczącą wszelkie niezbędne akcesoria.
Toaleta w łazience ze skosami
Obowiązkowym elementem każdej łazienki na poddaszu jest miska ustępowa. Nocne pokonywanie schodów w celu skorzystania z toalety nie jest ani bezpieczne, ani przyjemne – stąd warto posiadać ją na tym samym piętrze, co sypialnia. Podobnie jak w przypadku umywalki, optymalnym rozwiązaniem jest zlokalizowanie miski WC pod wewnętrzną ścianą pomieszczenia o pełnej wysokości. Jeśli bierzemy pod uwagę jej montaż pod skosem, ściana kolankowa powinna być wysoka na przynajmniej 1,4 m, a miejsce bezpośrednio przed krawędzią muszli – na około 2 metry.
Pralka pod skosami
Nieduży metraż łazienki na parterze czasami wymusza konieczność umieszczenia na piętrze również pralki. Jest to wygodne rozwiązanie, jeżeli na poddaszu zlokalizowane są sypialnie całej rodziny i pokój kąpielowy, w którym rozbierają się wszyscy domownicy. Jeżeli chcemy zmieścić urządzenie pod skosem, wysokość ściany kolankowej powinna wynosić minimum 85 cm. Aby móc wygodnie schylać się do niej i wkładać pranie do bębna, będziemy potrzebować przynajmniej 1,5 metra wysokości tuż przed samą pralką. Możliwość komfortowego wyprostowania się zapewni sufit zlokalizowany na poziomie przynajmniej 2 metrów.
Jak zagospodarować wolną przestrzeń pod skosami?
W stosunkowo niewielkiej łazience warto wykorzystywać każdy centymetr wolnej przestrzeni. Z tego względu dobrze jest zdecydować się na zagospodarowanie nawet niewysokiego obszaru pod ścianą kolankową. Jak można go zaaranżować w estetyczny i praktyczny sposób? Rejon pod skosem jest wprost stworzony do wykonania półek z płyt kartonowo-gispowych, wykończonych następnie za pomocą płytek bądź wodoodpornej farby. Takie otwarte półki doskonale sprawdzą się do przechowywania zwiniętych w elegancki rulon ręczników, złożonych w kostkę szlafroków czy ułożenia ozdobnych koszyczków, zawierających podręczne kosmetyki.
Przestrzeń pod skosami można także zabudować wykonaną na wymiar szafką, w której zmieścimy zapas chemii gospodarczej, przyborów do makijażu czy kąpieli. W niewysoki kąt pod ścianą kolankową zmieści się kosz na pranie, który ułatwi zachowanie porządku w łazience, a także podłużny grzejnik, gwarantujący optymalny komfort cieplny w chłodniejsze dni. To miejsce będzie odpowiednie również na dekoracyjne donice z kwiatami, łazienkowe dzieło sztuki w ciekawej ramie czy niewielki stołeczek, który czasami bywa przydatny w kąpielowym pokoju.
Łazienka na poddaszu jest częstym elementem projektów domów parterowych ze strefą nocną umieszczoną na piętrze. Bywa także spotykana w starszych kamienicach czy budynkach z dwu-, cztero- lub wielospadowym dachem. Choć jest dość skomplikowana w aranżacji, gwarantuje ciekawy efekt wizualny niedostępny dla pomieszczeń o tradycyjnej bryle.
Urządzając pokój kąpielowy pod skosami warto starannie zaplanować rozmieszczenie poszczególnych elementów, takich jak wanna, umywalka czy toaleta. Dzięki temu będą one funkcjonalne w codziennym użytkowaniu, nierzadko umożliwiając praktyczne zagospodarowanie mało ustawnej przestrzeni pod ścianą kolankową. Przemyślany układ, jasne barwy i ciekawe dodatki sprawią, że łazienka na poddaszu stanie się wyjątkowo estetycznym i pełnym światła pomieszczeniem, sprzyjającym długim kąpielom i zabiegom pielęgnacyjnym.
Moim zdaniem zostały tutaj przedstawione bardzo ciekawe rozwiązania. W moje łazience długi brakowało odpowiedniego miejsca do przechowywania i nie widziałam jak sobie z tym poradzić. Nie chciałam typowych mebli łazienkowych, bo źle mi się kojarzyły. Na szczęście znalazłam fajne meble łazienkowe, które prezentują się nowocześnie i rozwiązały wiele problemów z przechowywaniem.
Bardzo ciekawe rozwiązania dla nietypowego miejsca na stworzenie łazienki, ale jednocześnie miejsce bardzo dobre 🙂