Wymiennik ciepła, a zasada działania – jak znaleźć najlepszy model?

Wymiana zużytego powietrza na świeże gwarantuje zdrowe warunki mieszkaniowe, obniżenie poziomu dwutlenku węgla i dostarczenie tlenu. W przypadku wentylacji mechanicznej można pozbyć się oczywiście również zanieczyszczeń i stworzyć warunki wnętrza wolnego od alergenów, bakterii czy wirusów. Jednak aby było to możliwe konieczne jest zastosowanie odpowiedniej centrali wentylacyjnej, poprowadzenie sieci kanałów wentylacyjnych, umieszczenie czerpni i wyrzutni powietrza w odpowiednim miejscu, a przede wszystkim dobór elementu bezpośrednio odpowiadającego za wymianę ciepła bez mieszania się strumieni powietrza. Jak zatem wybrać najlepszy model?

Krzyżowy wymiennik ciepła – czy będzie odpowiednim wyborem?

Najbardziej podstawowym urządzeniem odzyskującym ciepło jest krzyżowy wymiennik ciepła. W jego przypadku nie mamy do czynienia z ruchomymi elementami. Jednak odzysk ciepła jest na niskim poziomie, bo wynosi jedynie około 60%, co w porównaniu z wymiennikami o innej budowie jest słabym wynikiem, gdyż te najlepsze mogą odzyskiwać powyżej 80%, a nawet powyżej 90% ciepła. Problemem w przypadku takiego wymiennika jest także szronienie przy temperaturze niewiele poniżej zera. Trzeba zatem stosować nagrzewnice zabezpieczające wymiennik przez zamarzaniem, co zwiększa koszty eksploatacyjne całego układu.

Obrotowy wymiennik ciepła – dla kogo będzie odpowiednim wyborem?

Na pewno lepszym wyborem jest obrotowy wymiennik ciepła. W jego przypadku odzysk ciepła może wynieść nawet do 80%. Zatem może zdać egzamin w połączeniu z odpowiednim systemem izolacji stropu, ścian czy zastosowania okien trzyszybowych. W takim układzie można uzyskiwać bardzo dobre rezultaty odzysku ciepła. Obrotowa konstrukcja sprawia, że części ruchome powodują duży hałas, co może być problemem w przypadku umiejscowienia kotłowni blisko części mieszkalnej czy cieńszych ścian. Dlatego takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się, gdy kotłownia jest oddalona od części mieszkalnej. Trzeba również podkreślić, że obrotowy wymiennik ciepła ma jeszcze jedną wadę, a mianowicie strumienie powietrza, a także zapachy mogą się mieszać.

Przeciwprądowy wymiennik ciepła – częsty wybór do domów energooszczędnych

W przypadku wymienników przeciwprądowych należy pamiętać o doborze urządzenia z ochroną antyzamrożeniową. Dzięki temu będzie pracować bardziej efektywnie i osiągać najlepsze wyniki odzysku ciepła. Najlepszej klasy urządzenia mogą odzyskiwać nawet powyżej 80% ciepła z powietrza wywiewanego. Warto podkreślić, że szczelna konstrukcja sprawia, że strumienie powietrza nie mieszają się między sobą, zatem dbając o regularną wymianę filtrów i okresowe przeglądy można liczyć na świeże, czyste powietrze w swoim domu, o odpowiedniej temperaturze. Takie wymienniki to częsty wybór do domów energooszczędnych.

Spiralny wymiennik ciepła – najbardziej uniwersalny, także przy termomodernizacji

Wymiennik ciepła, a zasada działania – jak znaleźć najlepszy model? 2

Dysponując odpowiednią przestrzenią do montażu wymiennika ciepła o dużych gabarytach można zdecydować się na model spiralny, a właściwie spiralno-przeciwprądowy. Wykonany jest z aluminium, a od zewnątrz z blachy ocynkowanej. Konstrukcja jest niezwykle szczelna, dlatego strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego nie mieszają się między sobą. Przekazywane jest jedynie ciepło i to w bardzo skuteczny sposób. Można osiągnąć efektywność takiego systemu wentylacji sięgającą nawet 92%. Zatem bardzo niewiele ciepła przedostaje się na zewnątrz i większość jest odzyskiwana. To znacząco obniża koszty ogrzewania, a tym samym pozwala zaoszczędzić. Wybierając odpowiedni wymiennik ciepła można obniżyć je nawet o 50%. Warto podkreślić, że uniwersalny sposób montażu takiego urządzenia sprawia, że będzie odpowiednim wyborem także w budynkach, w których przeprowadzana jest termomodernizacja.

Warto pamiętać, że żaden system wentylacji nie będzie w stu procentach efektywny, jeśli nie zadba się o regularną konserwację, serwis czy wymianę filtrów. Zabrudzone filtry mogą znacząco obniżyć nie tylko komfort powietrza w pomieszczeniach, ale również sprawność samej wentylacji. Zatem trzeba pamiętać o tym, by sprawdzać ich stopień zabrudzenia. Im dokładniejsze są filtry, tym szybciej gromadzą się na nich zabrudzenia. W urządzeniach dobrej jakości montowane są czujniki zabrudzenia filtrów, które przypominają użytkownikom o konieczności ich wymiany.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button