
Im dziecko jest starsze, tym bardziej zaczyna się rysować jego indywidualny charakter. Widać to szczególnie na przykładzie pokoju, który pełni rolę sypialni, miejsca do relaksu, a także nauki. Zazwyczaj wypełniony jest on przedmiotami związanymi z codziennym życiem, ale też i zainteresowaniami. Jak zaaranżować tę przestrzeń w przypadku chłopaka, a jak u dziewczyny?
Spis treści
Jak zaaranżować pokój młodzieżowy?
Gdy dziecko przychodzi na świat, początkowo charakter pomieszczenia, w którym przyjdzie mu spędzać większość czasu, czyli jego własny pokój, narzucany jest z góry przez rodziców. Dopiero z czasem, gdy chłopiec czy dziewczynka zaczynają dorastać, widać w nich coraz większą ingerencję mieszkańców, nadający sypialni zindywidualizowany wygląd, powiązany z zainteresowaniami i trybem życia. Coraz mniej przypomina pokój dziecka, a coraz bardziej osoby, która powoli zaczyna wchodzić w dorosłość.
Jak zaaranżować młodzieżowy pokój dla dziewczyny?
W przypadku dziewczyn, które zaczynają powoli wchodzić w dorosłość, istotne są dwie kwestie – praktyczność oraz styl. Zazwyczaj, gdy wchodzi się w okres nastoletni, powoli zaczynają znikać w przestrzeni intensywne barwy, które zastępowane są bardziej stonowaną kolorystyką. Pokój młodzieżowy dla dziewczyny warto urządzić w kolorze białym i z nawiązaniem do stylu skandynawskiego. Można przełamać go beżem, szarością, pudrowym różem czy innymi barwami pastelowymi.
Ważne będzie też oddzielenie przestrzeni do snu i relaksu od miejsca, gdzie nastolatka będzie się uczyć oraz realizować swoje pasje. Warto też obok tak standardowych mebli jak łóżko, szafa, komoda czy biurko i regały, postawić też na toaletkę. Nie można zapomnieć również o dekoracjach i elementach aranżacyjnych powiązanych z zainteresowaniami.
Jak urządzić pokój młodzieżowy dla chłopaka?
Chłopcy, zwłaszcza ci dorastający preferują zazwyczaj nieco inny styl. Tutaj jasne pastelowe barwy można zastąpić nieco mocniejszymi akcentami jak ciemna szarość, granat, a także ciemna czerwień. W przypadku mebli warto postawić na nowoczesność i futuryzm.
Jeżeli nastolatek jest zapalonym graczem, niewątpliwie przyda się zestaw mebli gamingowych, a jeżeli lubi sport, warto zainspirować się tym, inwestując w odpowiednie tematyczne dodatki. Podobnie będzie to wyglądać w przypadku, gdy hobby dotyczy muzyki – stojak na gitarę czy inne instrumenty może być idealną dekoracją. Sprawdzić może się zarówno styl industrialny, jak i różne wariacje stylu skandynawskiego.
Jak urządzić pokój dla rodzeństwa w wieku nastoletnim?
Gdy posiadamy niewielki metraż mieszkania, w dodatku dwoje nastolatków dzielących ten sam pokój o konflikt w kwestii aranżacji nietrudno. Gdy są to dwie dziewczyny lub dwóch chłopców, z pewnością jeszcze jakoś można to załatwić, ponieważ nawet gdy mają różne zainteresowania, wnętrze będzie w miarę jednolite. Gdy jest to brat i siostra, sprawa jest trudniejsza i trzeba będzie liczyć się tutaj z szeregiem ustępstw, by osiągnąć kompromis. Najlepiej jeżeli pokój wówczas jest w miarę neutralny kolorystycznie – biel czy beż z pojedynczymi mocniejszymi akcentami.
Można też wyraźniej podzielić pomieszczenie na trzy części – dla córki, syna oraz na część wspólną. Wówczas każde z nich będzie mogło zaaranżować swój fragment pokoju, który z jednej strony będzie jednolity stylowo, ale z drugiej zaznaczy indywidualność mieszkańców.
Co ważne, czy urządza się pokój dla chłopaka, czy dla dziewczyny, czy nawet dla rodzeństwa, ważne będzie to, by wygląd pomieszczenia omówić wspólnie. Dorastające dziecko powinno mieć wkład w aranżacje, w końcu to właśnie nastolatek spędza w nim najwięcej czasu i powinna być to jego własna, osobista i prywatna przestrzeń.