Wybieramy oświetlenie do domu — jakie kryteria przyjąć?

Oświetlenie naszego domu stanowi jeden z najważniejszych wyborów, jakich możemy dokonać przy okazji aranżowania naszego wnętrza. Warto mieć świadomość tego, że oświetlenie będzie wizytówką naszych pomieszczeń i będzie ono determinowało pierwsze wrażenie gości wchodzących do salonu czy łazienki. Oświetlenie ma odpowiednio nastrajać nas do odpoczynku, relaksu, ale też pracy.

Od oświetlenia w najbardziej funkcjonalnych miejscach naszego domu zależy, czy prace przy przygotowywaniu posiłków będą bezpieczne. Istnieje wiele powodów, dla których powinniśmy bardzo dokładnie wybrać każdy element oświetlenia domu. Jakie jednak kryteria powinniśmy przyjąć w wyborze? Poniżej przedstawione zostały podstawowe kwestie, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy okazji wyboru oświetlenia.

Jakie pomieszczenie chcemy oświetlić?

Oświetlenie w każdym pomieszczeniu pełni inną funkcję. W tak praktycznych miejscach, jak łazienka i kuchnia światło ma nam pomagać wykonywać codzienną higienę i obowiązki. Istotne jest, żeby te miejsca były jasno i dokładnie oświetlone. Z kolei w salonie czy sypialni — czyli miejscach odpoczynku, światło powinno być bardziej stonowane, spokojne, cieplejszy.

Pomyślmy o tym, gdzie zasiadamy do pracy lub nauki — zadbajmy o odpowiednie oświetlenie tych stref. Reasumując — pierwsze, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy aranżacji oświetlenia, jest pomieszczenie, jakie chcemy oświetlić. Niech ta kwestia stanowi punkt wyjścia do dalszych rozważań.

Styl pomieszczenia

Oprócz funkcji pomieszczenia powinniśmy szczególną uwagę poświęcić stylowi, w jakim jest ono urządzone. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo lamp, kinkietów czy żyrandoli, w związku z czym z łatwością dopasujemy konkretny model lampy. Bez względu na to, czy w naszych wnętrzach panuje styl industrialny, klasyczny, hygge czy nowoczesny, producenci oferują nam bardzo dużo rozwiązań, które z pewnością zainteresują każdego, nawet najbardziej wymagającego klienta.

Barwa i natężenie światła

To, co czyni nasze pomieszczenia funkcjonalnymi lub przytulnymi to barwa i natężenie światła. To kolejny punkt, nad którym powinniśmy się zastanowić, wybierając idealne oświetlenie do naszego domu. Chcemy, by w kuchni, łazience, czy miejscu naszej pracy było bardzo jasno? Wtedy zainwestujmy w oświetlenie o dużym natężeniu.

Jeśli jednak dobieramy oświetlenie do takich miejsc jak salon, pokój dziecięcy, sypialnia, wtedy wybierzmy niższe natężenie i cieplejszą barwę światła. Barwa światła jest z reguł opisana na opakowaniu żarówek, dlatego dokładnie sprawdźmy, czy produkt, który kupujemy, charakteryzuje się odpowiednim dla nas natężeniem światła.

Pamiętajmy, że oświetlenie w naszym domu to integralna część, bez której nie moglibyśmy wyobrazić sobie prawidłowego funkcjonowania. Relaks, wytężona praca, odpoczynek, przygotowywanie posiłków — do wszystkich tych czynności potrzebujemy światła, a tylko od nas zależy, czy dobierzemy je odpowiednio — tak, by zarówno domownicy, jak i goście czuli się w progach naszego mieszkania lub domu komfortowo.

Artykuł powstał we współpracy z hurtownią oświetlenia ElmarCo.pl z Gdyni.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button