Trendy w budownictwie zmieniają się, podobnie jak moda czy technologie. Dawniej budowano głównie z cegły oraz pustaka, dziś najpopularniejszym materiałem budowlanym jest gazobeton. Beton komórkowy na świecie jest produkowany już od stu lat, w Polsce – od sześćdziesięciu. Wyróżnia się lekkością i łatwością obróbki.
Beton komórkowy nazywany jest potocznie suporeksem, siporeksem lub gazobetonem. Nazwy te bardzo trafnie określają strukturę, cechy i właściwości tego materiału budowlanego. Beton komórkowy jest produkowany w bloczkach – to najczęściej stosowane elementy. Jednak w sprzedaży dostępne są także nadproża, płytki i kształtki, które ułatwiają budowę różnych części budynków. Z gazobetonu powstają domy jednorodzinne, wielorodzinne, a także budynki komercyjne (np. hale przemysłowe, obiekty handlowe) oraz obiekty użyteczności publicznej i zabudowania gospodarskie.
Gazobeton – charakterystyka
Gazobeton jest produkowany z cementu i wapna, które tworzą spoiwo tego materiału budowlanego, natomiast jako kruszywo wykorzystywany jest piasek. Dodatkowo w technologii produkcji betony komórkowego niezbędne jest rozdrobnione aluminium, które pełni funkcję środka spulchniającego. Aluminium wchodząc w reakcję z wodorotlenkiem wapnia, powoduje uwalnianie wodoru, spulchnianie masy i powstawanie porów, które zostają wypełnione powietrzem.
Do najważniejszych cech charakterystycznych dla gazobetonu należy trwałość – materiał ten nie ulega korozji biologicznej ani chemicznej. Dodatkowo jest mrozoodporny, co jest związane z jego strukturą. Beton komórkowy wyróżnia się także dobrą akumulacją cieplną, co przekłada się na optymalne warunki i komfort przebywania w budynkach wykonanych z tego materiału.
Ściany z gazobetonu
Gazobeton jest bardzo łatwy w obróbce, co sprawia, że z można go dowolnie kształtować i przycinać. Dużym ułatwieniem w trakcie realizacji inwestycji są elementy o specjalnych kształtach jak nadproża czy płytki. Do tego beton komórkowy jest wytrzymały na ściskanie.
Beton komórkowy to materiał bardzo uniwersalny, doskonale sprawdza się podczas budowy różnego rodzaju ścian. Wykorzystywany jest przy tworzeniu całych obiektów – do piwnic, aż po dach. Z gazobetonu powstają ściany zewnętrzne, działowe, wewnętrzna, nośne, ogniowe oraz piwniczne. Jednak w zależności od budowanych ścian, trzeba dostosować materiał o odpowiedniej gęstości. Do murów zewnętrznych należy wybrać gazobeton o niższej gęstości struktury, a do ścian działowych – o wyższej, ponieważ ma właściwości akustyczne.
Beton komórkowy to materiał uniwersalny i wytrzymały. Można z niego wybudować każdy budynek, dom jednorodzinny, jak również obiekt handlowy czy budynek gospodarczy. Dzięki swoim właściwościom jest wykorzystywany w wielu inwestycjach.