Usprawnienie prac remontowych wymaga urządzeń, które będą równie praktyczne, co wytrzymałe. Jeśli zawodowo zajmujesz się wykańczaniem wnętrz lub po prostu jesteś domowym majsterkowiczem, to z pewnością wiesz, jak duże znaczenie w wykonywaniu wielu prac ma dobra jakościowo wkrętarka akumulatorowa. Jak jednak wybrać odpowiednią? Czym się kierować przy jej kupnie? Sprawdź, jakie cechy mają wartościowe wkrętarki.
Wkrętarki – co to?
Zacznijmy od tego, czym dokładnie jest wkrętarka oraz do czego służy. Ten typ narzędzia mechanicznego służy do wkręcania oraz wykręcania m.in. wkrętów czy śrub. Wkrętarka wyposażona jest w tzw. bity, czyli wymienne końcówki o uchwycie sześciokątnym, które w szybki i łatwy sposób można zamienić. Różnorodne bity pozwalają na wykonywanie wielu zadań jednym urządzeniem, usprawniając i upraszczając liczne prace.
W sprzedaży znaleźć można dwa główne typy wkrętarek: stacjonarne i akumulatorowe. Pierwsze z wymienionych są mniej poręczne ze względu na konieczność ciągłego użytkowania ich przy zasilaniu bezpośrednio z sieci elektrycznej, przez co nie sprawdzą się w miejscach, w których nie ma dostępu do prądu. Stacjonarne wkrętarki są również mniej poręczne ze względu na obecność kabla, często utrudniając tym wykonywane nimi prace. Wkrętarki akumulatorowe, jak sama nazwa wskazuje, zasila wbudowany akumulator, dzięki czemu z łatwością można je przenosić i wykorzystywać w przeróżnych miejscach i pracach – zarówno w budynku, jak i na świeżym powietrzu.
Jaką wkrętarkę akumulatorową wybrać?
Szukasz wielozadaniowej wkrętarki akumulatorowej i zastanawiasz się, czym się kierować przy jej wyborze? Przede wszystkim tym, do czego będziesz ją wykorzystywał. Od tego bowiem zależy, jaką moc i napięcie warto wybrać. Moc danego modelu wkrętarek akumulatorowych wpływa na czas, jaki mogą być one użytkowane bez przegrzania. Od mocy zależy również rodzaj materiałów, z którymi to urządzenie może pracować – czym wyższa jest jego moc, w tym twardsze materiały będzie w stanie się wkręcić.
Ważną cechą, którą należy wziąć pod uwagę, jest napięcie wkrętarki akumulatorowej. To od niej tak naprawdę zależy, z jaką mocą będzie pracowało wybrane urządzenie. Wkrętarki o napięciu 3.6-4.8 V są dobre do skręcania sprzętów AGD czy mebli, a 6.5-10 V warto wykorzystać przy majsterkowaniu lub niewielkich pracach wykończeniowych. W sprzedaży znajdziesz także wkrętarki z napięciem 9.6-14 V, które bardzo często wyposażone są w biegi, pozwalające na dopasowanie mocy do wykonywanej pracy. Dzięki temu można stosować je w bardziej wymagających czynnościach. Jeśli szukasz profesjonalnej wkrętarki, postaw na modele o napięciu od 18 V w górę. Z ich pomocą poradzisz sobie z trudnymi wyzwaniami.
Do ważnych aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę, należy również czas pracy wybranej wkrętarki i długość ładowania jej akumulatora. Jest to ważne, jeśli nie chcesz przerywać wykonywanych prac i czekać na ponowne naładowanie się narzędzia. Jeżeli jednak będą to sporadyczne czynności, lepszym rozwiązaniem będzie wkrętarka z mniejszym akumulatorem, a to zaś przełoży się na jej niższą cenę.
Gdy już dokonasz wyboru pod względem mocy, napięcia i czasu pracy wkrętarki, zwróć uwagę na jej wagę. Nie jest to najważniejszy aspekt przy jej kupnie, ale wpłynie on na poręczność sprzętu i łatwość późniejszych prac remontowych. Ciężką wkrętarkę trudniej będzie utrzymać w prawidłowej pozycji, a nasze ciało szybciej się zmęczy. Szukaj urządzeń o niewielkiej wadze i dobrej jakości, a majsterkowanie przestanie być przykrym obowiązkiem, a stanie się czystą przyjemnością.