W naszym kraju sezon grzewczy rozpoczyna się czasami, wbrew zdrowemu rozsądkowi i uwarunkowaniom pogodowym, gdy średnia dobowa temperatura na zewnątrz spada poniżej 8 stopni Celsjusza. Jest to najzimniejsza pora roku, kiedy temperatura wewnątrz budynków spada poniżej 18˚C. Ludzie muszą naciągać na siebie ciepłe ubrania, ale to i tak nie ratuje ich przed przeziębieniami i katarem.
Niewielu jest szczęśliwców, którzy posiadają indywidualny system ogrzewania w swoich mieszkaniach, dlatego większość osób musi korzystać z grzejników elektrycznych, aby stworzyć sobie komfortowe warunki do życia. Problem ogrzewania pomieszczeń jest szczególnie dotkliwy, jeśli w rodzinie są małe dzieci i osoby starsze.
Wybór grzejnika pokojowego na rynku jest ogromny. Aby kupić ten, który jest najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb, musisz wiedzieć, jakie rodzaje grzejników elektrycznych są dostępne, jak się różnią, ich zalety i wady. Potem pozostaje już tylko zdecydować o wyglądzie grzejnika w sklepie.
Spis treści
Mity dotyczące grzejników elektrycznych
Nagrzewnice elektryczne mają tendencję do wysuszania powietrza.
W instrukcjach obsługi nagrzewnic elektrycznych czasami pisze się, że ten model nagrzewnicy elektrycznej nie osusza powietrza i jest to absolutna prawda. Żaden grzejnik (w tym centralne ogrzewanie) nie osusza powietrza, ponieważ nie absorbuje wody z powietrza, a jedynie emituje ciepło. Powodują one jednak wysuszanie powietrza i jest na to dobre wytłumaczenie.
Dlaczego powietrze staje się coraz bardziej suche?
Wszyscy wiemy, że wilgotność powietrza ma wpływ na skórę i układ oddechowy. Przy wilgotności poniżej 40% skóra wysycha; przy wilgotności powyżej 60% skóra wchłania nadmiar wody i staje się nadmiernie wilgotna; przy wysokiej wilgotności trudno jest oddychać. Rzadko kiedy wiemy, jaki wpływ ma temperatura na wilgotność powietrza. Spróbujmy to wyjaśnić.
Napełnij jedną szklankę zimną wodą, a drugą wrzątkiem. Szklanka z wrzącą wodą wytworzy parę, ale szklanka z zimną wodą nie. To proste doświadczenie pokazuje, że wraz ze wzrostem temperatury wzrasta ilość pary wodnej, która może powstać w pomieszczeniu. Podobnie, jeśli powietrze nasycone parą wodną zostanie schłodzone, „nadmiar” wody skropli się z powietrza w postaci kropel.
Jest to powód, dla którego występują deszcze, mgły i rosa. Gdy ciepłe, wilgotne powietrze wznosi się do górnych, zimnych warstw atmosfery, ochładza się, a nadmiar wody z powietrza jest uwalniany w postaci kropel deszczu.
Spiralna grzałka na podczerwień spala tlen
To stwierdzenie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Gdyby cewka grzałki elektrycznej spalała tlen, szybko wypaliłaby się z powodu intensywnego utleniania. W takim przypadku po godzinie lub dwóch pracy nagrzewnicy elektrycznej ze spirali pozostałby tylko popiół.
A ludzie źle się czują po ogrzewaniu grzejnikami elektrycznymi na podczerwień z zupełnie innego powodu. Powietrze ogrzane przez rozgrzany do czerwoności element nagrzewnicy elektrycznej pędzi w górę, dostarczając w ten sposób nową porcję schłodzonego powietrza do elementu grzejnego. W powietrzu zawsze jest kurz.