Dlaczego warto budować dom parterowy?

Budowa własnego domu jest dużym przedsięwzięciem dla inwestorów. Rozpoczęcie prac zazwyczaj poprzedzone jest licznymi przygotowaniami oraz podejmowaniem decyzji o kształcie budynku, rozlokowaniu poszczególnych pomieszczeń w jego wnętrzu oraz ilości kondygnacji. Domy parterowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dlaczego?

Mimo, że największą popularność wciąż posiadają budynki wielopoziomowe, coraz większym zainteresowaniem cieszą się domu parterowe. To rodzaj budownictwa, który charakteryzuje się licznymi zaletami dla domowników oraz tańszym kosztem budowy, niż w przypadku domów piętrowych. Warto dowiedzieć się, jakie korzyści dla inwestorów przynosi budowa domu piętrowego oraz dla jakich rodzin sprawdzi się ten rodzaj budynku.

Dom parterowy: najważniejsze zalety

Dom parterowy jest rodzajem budynku, który jest coraz chętniej wybierany przez osoby planujące budowę własnego domu. Ten typ budynku, jak sama nazwa wskazuje, jest domem parterowym, czyli w jego wnętrzu nie znajdują się schody prowadzące na piętro oraz dodatkowe kondygnacje. Jego budowa wymaga posiadania dużej działki, która zgodnie z panującym prawem zagospodarowania terenu będzie w stanie w prawidłowy sposób pomieścić budowaną bryłę na swojej powierzchni. Dodatkowo, teren wokół domu parterowego zapewni możliwość stworzenia pięknego ogrodu, który dzięki odpowiedniemu zagospodarowaniu może stać się integralną częścią budynku. Własny kawałek zieleni z pewnością umożliwi mieszkańcom budynku spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu w pięknym otoczeniu roślin.

Dom parterowy cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze względu wiele zalet, jakie zapewnia inwestorom. Najważniejszymi korzyściami, które płyną z budowy takiego właśnie domu są:

  • mniejszy koszt budowy i eksploatacji budynku

Mniejszy koszt budowy domu parterowego wynika z braku konieczności budowy schodów, okien dachowych oraz dodatkowego pietra. Dodatkowo, rozmieszczenie wszystkich pomieszczeń na jednym piętrze pozwala na mniejsze zużycie energii do ogrzewania budynku. W przypadku domów piętrowych w okresie zimowym pokoje ulokowane na piętrze posiadają niższą temperaturę niż te na parterze, natomiast w sezonie letnim – znacznie wyższą.

  • szeroki wybór projektów domów parterowych

Rosnąca popularność domów parterowych sprawia, że na rynku pojawił się szeroki wybór projektów tego typu budynków. Warto zwrócić uwagę na projekty domów parterowych, które wyróżniają się nowoczesną bryłą oraz niezwykłą funkcjonalnością dla mieszkańców.

  • funkcjonalność domu parterowego

Dom parterowy charakteryzuje się obecnością jednej kondygnacji, na której dostępne są wszystkie pomieszczenia użytkowe. To konstrukcja, która sprawia, że cały budynek staje się niezwykle funkcjonalny i łatwo dostępny dla mieszkańców, dzięki braku konieczności codziennego pokonywania schodów. Takie rozwiązanie jest nie tylko praktyczne, ale również bezpieczne dla seniorów o ograniczonej sprawności ruchowej oraz rodzin z dziećmi, dla których schody są szczególnym zagrożeniem.

Odpowiednio przemyślany projekt domu parterowego sprawi, że zamieszkująca go rodzina będzie mogła cieszyć się jego funkcjonalnością oraz oszczędną eksploatacją. Szeroki wybór projektów sprawia, że jego wielkość, wygląd zewnętrzny oraz ilość pomieszczeń użytkowych można dopasować do swoich indywidualnych potrzeb.

Dla kogo dom parterowy?

Dom parterowy jest niezwykle funkcjonalnym i praktycznym rodzajem budynku. Ze względu na obecność jednego pietra, pomieszczenia w nim obecne są łatwo dostępne dla wszystkich mieszkańców.

Najważniejszą zaletą domu parterowego jest brak schodów, którą szczególnie doceniają osoby starsze lub mające problem ze sprawnością ruchową. Brak konieczności pokonywania kilka razy dziennie schodów pozwala seniorom na sprawne przemieszczanie się po całym domu bez obaw o ból narządu ruchu czy potrzebę proszenia innych osób o pomoc w przedostaniu się na piętro. Dom parterowy, dzięki swojej prostej konstrukcji jest również bardzo prosty w dopasowaniu do potrzeb osób niepełnosprawnych lub ograniczonych ruchowo, dzięki czemu mają szansę na samodzielne funkcjonowanie w ciągu dnia. Zalety domu parterowego docenią również rodziny, które posiadają małe dzieci. Brak schodów zdejmuje z nich obowiązek zabezpieczania ich specjalnymi bramkami czy barierkami, których zadaniem jest chronić maluchy przed upadkiem. Dodatkowo, obecność strefy sypialnianej na jednym piętrze pozwala na szybkie dotarcie do płaczącego dziecka w środku nocy.

Dom parterowy jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą cieszyć się praktycznymi rozwiązaniami i funkcjonalnością budynku. Niski koszt budowy oraz szeroki wybór nowoczesnych projektów sprawia, że domy parterowe stają się coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem przez inwestorów.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button