Kotłownia to newralgiczne miejsce w każdym domu. Aby była efektywna i bezpieczna, musi zostać odpowiednio zaplanowana. Oprócz doboru urządzeń, które najlepiej sprawdzą się jako źródło grzewcze domu, musimy pamiętać także o bezpieczeństwie.
Spis treści
Jak powinna wyglądać kotłownia?
W polskim prawie występuje szereg przepisów mówiących o tym, jak powinna wyglądać kotłownia w domu jednorodzinnym. Jeżeli chcesz się dowiedzieć o czym należy pamiętać projektując nowoczesną i zgodną z przepisami kotłownię, zapraszamy do dalszej części artykułu.
Zasady urządzania kotłowni w domu jednorodzinnym
Kotłownię musimy urządzić w osobnym pomieszczeniu, jeśli zamierzamy ogrzewać dom paliwem stałym, olejem opałowym bądź gazem (jeśli moc cieplna kotła przekracza 30 kW). Pomieszczenie to powinno być ulokowane jak najbliżej centrum domu. Oczywiście w kotłowni nie powinny się znajdować materiały łatwopalne i opał, gdyż może to skutkować pożarem. Najlepiej do tego celu przeznaczyć sąsiadujące pomieszczenie.
Ponadto, nie zaleca się przetrzymywania w kotłowni produktów spożywczych, ze względu na stosunkowo wysokie temperatury.
Kotłownia na paliwo stałe (pellet, ekogroszek)
Jest to najbardziej popularne rozwiązanie w polskich domach. Pellet i ekogroszek to obecnie najciekawsza alternatywa dla gazu bądź odnawialnych źródeł energii. Kotłownia na paliwo stałe musi spełniać szereg norm. Przepisy określające dokładne wymagania techniczne pomieszczenia, w którym ma się znajdować kocioł na paliwa stałe, reguluje norma PN-87/B-02411.
Przepisy określają m.in.:
- kubaturę, która nie może być mniejsza niż 8 m³ (warunek uzależniony od mocy cieplnej konkretnego kotła),
- minimalną wysokość równą 2,2 m,
- wyposażenie w sprawną wentylację nawiewną i wywiewną,
- dostęp do źródła prądu elektrycznego.
Przepisy określające dokładne wymagania techniczne pomieszczenia, w którym ma się znajdować kocioł na paliwa stałe, reguluje norma PN-87/B-02411. W tym rodzaju kotłowni niezwykle ważne jest dokładne zaplanowanie składowania opału. Powinien on być przechowywany w osobnym pomieszczeniu znajdującym się blisko kotłowni.
Kotłownia gazowa (na ogrzewanie gazowe)
Jak już wcześniej zostało wspomniane, zgodnie z przepisami budowlanymi, w przypadku urządzenia o mocy cieplnej nieprzekraczającej 30 kW nie musimy organizować kotłowni gazowej w osobnym pomieszczeniu. Obecnie proponowane nowoczesne kotły 30 kW to moc, która w zupełności wystarcza na ogrzanie domu jednorodzinnego.
W takiej sytuacji nie musimy się martwić gospodarowaniem osobnego pomieszczenia, ponieważ obecnie produkowane kotły gazowe charakteryzują się kompaktową budową i nowoczesnym designem. Warto jednak wziąć pod uwagę wygospodarowanie specjalnego pomieszczenia, ze względu na wygodę użytkowania całej instalacji grzewczej.
Wymagania techniczne dot. kubatury, wysokości i obecności wentylacji w kotłowni gazowej są takie same jak w przypadku pomieszczeń z kotłami na paliwo stałe.
Kotłownia z pompą ciepła
Najlepszym przykładem nowoczesnego ogrzewania domu są pompy ciepła. Zyskują one coraz większą popularność w domach jednorodzinnych. Jako, że pompa ciepła nie generuje spalin, jej umiejscowienie nie jest uzależnione od wymogów przeciwpożarowych, ani tych dotyczących wentylacji.
Dzięki temu pompę ciepła możemy zainstalować praktycznie w dowolnym pomieszczeniu, z wyjątkiem tych przeznaczonych na stały pobyt ludzi (w których spędzamy więcej niż 4 godziny w ciągu doby).
Urządzenie należy zainstalować w pomieszczeniu suchym, o względnej wilgotności nie przekraczającej 70% i temperaturze powietrza mieszczącej się w przedziale od 0 do 35°C. Ponadto, należy pamiętać o minimalnych odległościach urządzenia od ścian i innych elementów. Takie parametry określa producent urządzenia (znajdziesz je w instrukcji).
Nowoczesna kotłownia w domu jednorodzinnym – podsumowanie
Nowoczesne kotłownie nie przypominają już tradycyjnych pomieszczeń przeznaczonych do instalacji źródła ciepła. Pył z węgla lub nieprzyjemna woń z oleju opałowego nie mają nic wspólnego z nowoczesnym ogrzewaniem domu. Dzisiejsze sposoby ogrzewania domu są czyste nie tylko w kontekście wyposażenia kotłowni, ale również w ujęciu środowiskowym.
Artykuł powstał przy współpracy z Hurtownia Instalacyjna SWATT, w której znajdą Państwo bogaty asortyment kotłów, kominków, zasobników c.w.u. i elementów instalacyjnych w atrakcyjnych cenach!