Właściwości i zastosowanie farby fluorescencyjnej

Farba fluorescencyjna albo luminescencyjna jest to rodzaj farby świecący w ciemności, który obecnie coraz częściej wykorzystywany jest do aranżacji wnętrz, nie tylko w klubach i salach zabaw. Dawniej  ten rodzaj farby kojarzył się głównie ze znakami drogowymi, dziś staje się coraz modniejszym dodatkiem w wielu domach i mieszkaniach. Jednak czym jest farba fluorescencyjna i jak z niej właściwie korzystać?

Czym jest farba fluorescencyjna?

Najprościej ujmując, jest to rodzaj farby, która świeci zaabsorbowanym wcześniej światłem. Oznacza to nic innego, że farba fluorescencyjna światło jedynie odbija, a nie tworzy. Istnieją dwa rodzaje farb luminescencyjnych. Pierwszy z nich emituje światło, które zostaje wchłonięte przez farbę w ciągu dnia. Świeci więc jedynie do czasu, kiedy wyczerpany zostanie nakład światła wcześniej przez nią pochłonięty  Drugi natomiast, działa wyłącznie w duecie ze specjalnie do tego przeznaczonymi lampami UV, co pozwala na kontrolowanie natężenia odbijanego światła i długość jego świecenia. Niestety takie zastosowanie może wiązać się z dużymi kosztami finansowymi generowanymi przez stale świecące lampy. Niewątpliwą zaletą obu odmian farby jest fakt, iż są one w pełni bezpieczne, dlatego mogą być używane również w aranżacji pokoi dziecięcych.

Rodzaje farb fluorescencyjnych

Istnieje kilka rodzajów farb luminescencyjnych. Najpopularniejszymi są farby akrylowe oraz ftalowo-karbamidowe. Wykorzystywane są one najczęściej do malowania znaków ostrzegawczych i informacyjnych. Ich niewątpliwą zaletą jest niezwykła uniwersalność, ponieważ można nimi malować wiele rodzajów powierzchni: drewno, metal, szkło, tworzywa sztuczne, karton, a nawet beton. Niestety maja one również swoje minusy, bowiem najczęściej wymagają zastosowania odpowiedniego gruntowania ściany (np. przy użyciu gruntoemalii akrylowej). Przed ich zakupem warto więc pamiętać o uprzednim sprawdzeniu specyfikacji produktu i upewnieniu się, czy podłoże, które chcemy pomalować nadaje się do malowania tego typu farbą.

W sklepach można również spotkać farby w sprayu, które nie wymagają wcześniejszego gruntowania. Są one mniej wydajne, jednak świetnie nadadzą się do malowania mniejszych powierzchni lub tworzenia małych wzorów z użyciem gotowych szablonów.

Warto jeszcze podkreślić, że tego rodzaju farby możemy obecnie spotkać zarówno w wielu różnych kolorach, jak i w wersji bezbarwnej. Należy jednak pamiętać, że w drugim przypadku podkład użyty pod farbę będzie cały czas widoczny, a wzór namalowany farbą fluorescencyjną uwidoczniony zostanie dopiero po zapadnięciu zmroku. Daje to szansę na uzyskanie bardzo ciekawego efektu dekoracyjnego, który zaskoczyć może odwiedzających nas gości oraz najmłodszych mieszkańców naszego domu.

Zastosowanie farby fluorescencyjnej

Farba fluorescencyjna ma wiele zastosowań praktycznych, przy tworzeniu znaków informacyjnych i ostrzegawczych. Jest ona również bardzo ciekawym materiałem do tworzenia dekoracji, zarówno w pokoju dziecięcym, jak i salonie czy też sypialni. Najlepiej wygląda w detalach, ponieważ zbyt duże powierzchnie pomalowane tego rodzaju farbą świeca zbyt mocno i nie wyglądają dobrze. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie gotowych szablonów malarskich, które pozwolą nam stworzyć niezwykły efekt drogi mlecznej lub spadających gwiazd na suficie naszej sypialni. Przy nakładaniu tego rodzaju farby najlepiej korzystać również z małego pędzelka lub natrysku powietrznego. Warto też sięgnąć po gotowe preparaty w sprayu, które są bardzo wygodne w użyciu i pozwalają nam tworzyć dekoracje nawet bez większych zdolności plastycznych i malarskich.

Farby fluorescencyjne są niewątpliwie bardzo ciekawym materiałem, który pozwoli nam ożywić i odświeżyć wnętrze naszego domu lub mieszkania. Nie bójmy się tego rodzaju farb, ponieważ nie są one ani niebezpieczne dla naszego zdrowia ani trudne w użyciu. Wystarczy jedynie pomysł co chcemy stworzyć i chwila czasu aby wyczarować niezwykły efekt, który zaskoczy każdego naszego gościa.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button