Wszystko co musisz wiedzieć o grzejnikach elektrycznych do domu

Grzejniki elektryczne to niezwykle komfortowe i proste rozwiązanie, które umożliwia nam uzyskanie pożądanej temperatury we wnętrzu. Możemy je potraktować zarówno jako ogrzewanie podstawowe, jak i uzupełniające. Dzięki takim urządzeniom w wygodny oraz stosunkowy szybki sposób ogrzejemy swoje pomieszczenia. Przy wyborze swojego urządzenie, warto kierować się mocą grzewczą, jaką oferuje.

Rodzaje

Tego typu urządzenia możemy podzielić na kilka kategorii. Poniżej postaram się przedstawić kilka z nich.

  • Grzejniki konwekcyjne. Są to urządzenia, które charakteryzują się sporą łatwością montażu oraz niewysoką ceną. Dzięki zastosowanej technologii niezwykle szybko się nagrzewają oraz stygną. Dzięki temu w niemalże mgnieniu oka możemy zmieniać temperaturę w pomieszczeniu. Zdecydowana większość modeli charakteryzuje się trzysferowym termostatem. Wielką zaletą grzejników konwekcyjnych jest fakt, że minimalizują one wilgotność powietrza.
  • Grzejniki ceramiczne. Te urządzenia zbudowane są na podstawie wkładu ceramicznego. Jego zaletą jest szybkie nagrzewanie, jednak w przeciwieństwie do swojego poprzednika, dość długo stygnie. Kolejną wadą jest stosunkowo duży pobór prądu. Wiąże się to ze wzrostem kosztów eksploatacyjnych.
  • Grzejniki olejowe. Tego typu ogrzewanie działa na podstawie radiacji. Olej znajdujący się w kaloryferze nagrzewa się dość wolno. Jednak warto zauważyć, że jeszcze przez długi czas po wyłączeniu grzejnika będzie on oddawał sporo ciepła. Takie grzejniki nie powodują cyrkulacji powietrza, dlatego są szczególnie polecane dla alergików.
  • Grzejniki halogenowe. Jest to kolejny, dość popularny rodzaj grzejników elektrycznych. Podczas swojej pracy korzystają ze zjawiska promieniowania. W związku z tym efekt włączenia grzejnika możemy odczuć niemalże od razu po jego włączeniu. Poprzez produkcję promieni czerwonych nagrzewają one przedmioty znajdujące się wokół. Nagrzane przedmioty oddają ciepło, co wiąże się z większą ilością ciepła.
  • Termowentylatory. Są to przenośne grzejniki elektryczne. Są prosto zbudowane ze spirali grzewczej oraz wiatraczka. Ich wielką wadą jest dość głośna praca. Dlatego nie sprawdzają się one na co dzień podczas stałego użytkowania. W związku z tym są one przeznaczone do dogrzewania pomieszczeń w bardzo zimne dni.

Zalety ogrzewania elektrycznego

Jedną z podstawowych zalet ogrzewania elektrycznego jest komfort. Wygoda, jaką oferuje nam tego typu rozwiązanie jest ogromna. Musimy jedynie powiesić urządzenie na ścianie oraz podłączyć do gniazdka. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę, że sieć elektryczna, z jakiej korzystamy musi spełniać określone warunki. W budynku mieszkalnym nie może zabraknąć instalacji trójfazowej, a gniazdko, z którego zamierzamy korzystać musi być uziemione. Ogromną zaletą grzejników elektrycznych wyposażonych w termostat oraz zegar jest możliwość programowania. Możemy ustalić godziny, w których grzejnik będzie się włączał oraz wyłączał. Wyłączenia można ustalić na moment osiągnięcia pożądanej temperatury co znacznie obniży koszty eksploatacyjne. Sporą zaletą tego typu ogrzewania jest też to, że nie zajmuje ono dużo miejsca. Nie musimy zagospodarowywać nowego pomieszczania, a o składowaniu opału nie ma mowy.

grzejnik elektryczny w domu

Wady ogrzewania elektrycznego

Podstawową wadą, o której często możemy słyszeć są koszty użytkowania. Nie ma się co oszukiwać, nie należą one do najniższych. Jest jednak rozwiązanie, które umożliwia nam zmniejszenie ogromnych rachunków. Jest nim ogrzewanie akumulacyjne. W związku z używaniem takiego rozwiązania będziemy korzystali ze znacznie tańszego, nocnego prądu. Warto także zauważyć, że ogrzewanie elektryczne bardzo dobrze się sprawdza jako ogrzewanie uzupełniające. Świetnie działa także w domach o małej powierzchni, które są dobrze wyizolowane.

Ogrzewania elektryczne ma sporo zalet, jednak tak samo, jak i ze wszystkim jest też druga strona medalu. Jest to dobre rozwiązanie, które warto rozważyć, jednak musimy to dobrze przemyśleć. Gdy nie mamy pojęcia o tego typu sprawach, warto dopytać o dokładną opinię profesjonalistę.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button