Pracujesz w domu? Zadbaj o ergonomię

Praca zdalna stała się rzeczywistością dla milionów ludzi, ale wraz z nią pojawił się nowy problem – jak nauczyć się pracować przy zachowaniu zdrowej sylwetki? Dzięki kilku prostym zasadom możesz sprawić, że praca zdalna będzie łatwa i przyjemna.

Jak zadbać o ergonomię pracy w domu?

Ergonomia pracy to interakcja człowieka i innych elementów systemu w celu zapewnienia właściwej organizacji pracy. Ergonomia we wnętrzu jest bardzo ważna, jest podstawą harmonii i wygody, jaka jest niezbędna, jeśli chodzi o home office. Zwróć uwagę na to, ile metrów kwadratowych zajmuje dany pokój i jak dana osoba może poruszać się po domu, biorąc pod uwagę wzrost i wagę – wymiary osoby.

Każdy mebel, który wybierzesz do pracy, powinien być funkcjonalny i wygodny. Szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na wybór stołu, krzesła i miejsca do przechowywania. Zwróć uwagę na ergonomiczne krzesła obrotowe. Optymalnym wyborem jest też biurko elektryczne z regulacją wysokości. Umieszczenie stolika przy oknie to najlepsza opcja – wszyscy wiemy o zaletach naturalnego światła. Między oknem a stołem potrzeba co najmniej 20 cm na zasłony i grzejnik, a także kolejne 35 cm, aby przejść do okna.

Jeśli chodzi o wybór ergonomicznego krzesła, należy zrozumieć, że nie istnieje „jeden rozmiar dla wszystkich”. Siedzenie przez dłuższy czas może być szkodliwe dla zdrowia. Badania wykazały, że siedzący tryb życia może zwiększać ryzyko pojawianie się takich chorób jak:

  • Otyłość.
  • Cukrzyca typu 2.
  • Nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi).
  • Urazy mięśniowo-szkieletowe, takie jak ból pleców, ból barku i urazy nawracające (RSI).

Korzystanie z biurka typu stojącego oznacza, że możesz łatwo przełączać się między siedzeniem a staniem przez cały dzień i unikasz pozostawania w tej samej pozycji przez zbyt długi czas. Biurka te łagodzą również napięcie mięśniowo-szkieletowe, zapewniając odpowiednie wsparcie podczas pisania na klawiaturze lub przemieszczania się między komputerem a pracą papierkową.

Praca w domu wymaga często przemieszczania się, co jest kolejnym powodem dla zakupienia biurka tego typu. Istotną częścią ergonomicznego stanowiska pracy biurowej jest prawidłowo skonfigurowany monitor komputerowy. Należy umieścić monitor na możliwie najlepszej wysokości, pod kątem i w odległości odpowiadającej twoim potrzebom. Najłatwiej to zrobić za pomocą ramienia monitora (nazywanego również uchwytem do monitora lub uchwytem na biurko). Ten regulowany element mocuje się do biurka i utrzymuje monitor zawieszony w idealnej pozycji dla twojego widzenia, postawy i komfortu. Taka praca zdalna może stać się przyjemnością.

Proste sposoby na polepszenie pracy zdalnej

  1. Wsporniki procesora (zwane również uchwytami procesora) umożliwiają zamontowanie komputera pod stacją roboczą i poza podłogą. Dzięki temu unikniesz potknięcia się o kable i uzyskasz łatwy dostęp do połączeń i portów z tyłu komputera.
  2. Ergonomiczna klawiatura została zaprojektowana tak, aby pisanie było, jak najwygodniejsze i zapobiegało napinaniu mięśni lub innym powtarzającym się urazom. Niestety, wielu pracowników nadal używa przestarzałych klawiatur, które nie zostały stworzone do częstego i długotrwałego użytkowania. Te klawiatury nie mają możliwości złagodzenia potencjalnego obciążenia związanego z powtarzalnymi ruchami sięgania i rozciągania związanymi z pisaniem. Ergonomiczne klawiatury zostały zaprojektowane tak, aby nadgarstki i dłonie były jak najbardziej statyczne oraz aby poprawić kąt ułożenia dłoni dla maksymalnego komfortu. Miniklawiatury zmniejszają przestrzeń między klawiaturą a myszą, dzięki czemu nie musisz się rozciągać podczas przełączania między urządzeniami. Ergonomiczna mysz dobrze leży w dłoni i ułatwia procesy przewijania i przeglądania.
  3. Ergonomiczne myszy są zaprojektowane tak, aby utrzymać rękę w, jak najbardziej wygodnej pozycji, dzięki czemu możesz pracować dłużej bez odczuwania dyskomfortu.
  4. Podkładka pod laptopa: Korzystanie z niej zapewnia stabilną podstawę, na której można podnieść i ustawić ekran laptopa na najbardziej dogodnym poziomie, zmniejszając zmęczenie szyi i znacznie poprawiając ogólny stan zdrowia i dobrego samopoczucia.
  5. Chociaż korzystanie z urządzeń bezprzewodowych jest coraz popularniejsze, to wciąż zmagamy się z problemem ciągnących się po podłodze kabli. Korzystanie z prostych akcesoriów do zarządzania kablami, takich jak kosz na kable i grzbiety kabli, umożliwia wdrażanie lepszej, bezpieczniejszej organizacji. Przechowuj najczęściej używane przedmioty — na przykład telefon lub dokumenty — w zasięgu ręki.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button