Blaty łazienkowe drewniane – wady i zalety

Czy warto zdecydować się na blaty łazienkowe drewniane? Zdecydowanie tak! Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Oczywistą jest to, że drewno optycznie ociepla całe wnętrze. Być może właśnie z tego powodu do łazienek tak często wybiera się drewniane blaty.

Blaty łazienkowe wykonane z drewna mają wiele zalet

Istnieje wiele powodów, dla których warto wybrać blaty łazienkowe drewniane. Większość z nich dotyczy walorów estetycznych, które posiadają takie wyroby. Naturalny akcent w łazience ociepla wizualnie całe pomieszczenie i idealnie współgra z płytkami ceramicznymi czy gresem. Łazienka z drewnianym blatem przywołuje na myśl eleganckie spa, które aż zachęca do relaksu i uprzyjemnia codzienne rytuały.

Warto pozostać jeszcze w temacie wystroju wnętrz. Blaty łazienkowe mogą być wykonane z wielu różnych rodzajów drewna. Te różnią się od siebie barwą i intensywnością koloru. Dzięki temu z łatwością można dopasować blat do swojej łazienki. Przykładowo, blaty łazienkowe drewniane zrobione z brzozy czy modrzewiu będą posiadały jasny odcień. Diametralnie inny efekt wizualny stworzy w łazience wykorzystanie orzechu lub wiśni. Kolor poszczególnego drewna i finalne wykończenie produktu można też regulować, dzięki specjalnym impregnatom. Warto przeanalizować tę kwestię przed zakupem blatu. Niewątpliwą zaletą takich naturalnych powierzchni jest to, że robione są na zamówienie przez większość producentów. Daje to możliwość aranżacji wnętrza o niestandardowym kształcie. Wybrać można zarówno długość blatu jak i jego szerokość.

Produkcja drewnianych blatów jest bezpieczna dla natury i zdrowia ludzi. Decydując się na blat z litego drewna można być pewnym, że postępuje się przyjaźnie dla środowiska naturalnego. Ponadto, meble ekonomiczne są bezpieczne dla zdrowia. Wyróżniają się pożądanymi właściwościami antystatycznymi i antyalergicznymi. Dzięki temu są idealne dla dzieci oraz alergików.

Takie blaty drewniane posiadają przydatne właściwości. Blaty łazienkowe drewniane charakteryzują się doskonałymi właściwościami, o których nie sposób nie wspomnieć. Doceniane są za trwałość, przy odpowiednim użytkowaniu mogą posłużyć przez wiele lat. Są też odporne na liczne uszkodzenia, w tym mechaniczne. W przeciwieństwie do blatów kamiennych, np. marmurowych, nie są aż tak podatne na odbarwienia.

Czy blaty drewniane w łazience mają jakieś wady?

Do wad blatów drewnianych zaliczyć można konieczność zabezpieczania powierzchni przed wchłanianiem wilgoci. Jakiego produktu użyć w tym celu? Najlepiej jest pomalować olejem do drewna. Nie tworzy powłoki, która narażona byłaby na pękanie. Olej głęboko wnika w strukturę drewna, skutecznie ją zabezpieczając. Inną wadą drewnianych elementów jest ich mała odporność na wysokie temperatury. Blaty łazienkowe drewniane nie powinno się czyścić za pomocą silnych detergentów. Warto także zauważyć, że wykonanie drewnianego blatu na zamówienie to duży koszt.

Jakie drewno najlepiej sprawdzi się w wilgotnym pomieszczeniu?

Najważniejszą kwestią podczas wyboru drewnianego blatu pozostaje rodzaj drewna, z którego zostanie on wykonany. Do wilgotnych pomieszczeń stosuje się kilka gatunków drewna, które dobrze sprawdzają się w niesprzyjających warunkach. Do łazienek poleca się drzewa liściaste. Te są znacznie twardsze i bardziej wytrzymałe. Gatunki rosnące w Polsce również można wykorzystać na blaty łazienkowe drewniane. Zalicza się do nich przede wszystkim buk, jesion oraz dąb. Jeszcze lepiej sprawdzą się egzotyczne drzewa takie jak teak, iroko czy ipe. Mahoń oraz mebrau także posłużą przez wiele lat. Dlaczego warto wybierać drzewa egzotyczne? Rosną w wilgotnym i ciepłym środowisku, dlatego z powodzeniem znoszą takie warunki. Takie drzewa nie rozszerzają się i nie kurczą pod wpływem wysokiej temperatury. Warto pamiętać, że blaty łazienkowe drewniane nie powinny być wykonywane z miękkich odmian drewna. Inną, istotną kwestią jest wybór pomiędzy drewnem warstwowym klejonym i litym kawałkiem drewna. Do łazienek bardziej polecana jest ta pierwsza opcja. Drewno klejone warstwowo wykazuje większą wytrzymałość. Nie ulega paczeniu i wyginaniu. Takie drewno nie pęka pod wpływem naprężeń. Nie trzeba się też obawiać, że zacznie trzeszczeć po długotrwałym użytkowaniu. Klejone drewno jest też lżejsze i bardziej odporne na spalanie.

Zachęcamy do sprawdzenia pełnej oferty mebli drewnianych na stronie https://www.paulbunyan.pl/.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button