Kiedy myślimy o podłogach winylowych, wyobrażamy sobie najczęściej podłogi z lat 70. i 80. w postaci kwadratowych, gładkich płytek wykonanych z tworzywa. Stanowiły one standard wykończenia większości podłóg w blokach czy lokalach użytkowych, konkurując z linoleum. Od tamtych czasów podłogi winylowe przeszły długą drogę i obecnie stają się jednym z najlepszych wyborów zarówno do domów, jak i lokali komercyjnych. Gdzie można stosować panele winylowe? Czy panele winylowe są trwałe? Ile kosztuje tego rodzaju materiał? Odpowiadamy!
Spis treści
Panele winylowe – dlaczego są popularne?
Najpierw porozmawiajmy o tym, dlaczego panele winylowe zyskują na popularności. Podłoga winylowa jest naprawdę najlepszym wyborem dla większości pomieszczeń, ponieważ jest w 100% wodoodporna, odporna na ścieranie i wygodna w utrzymaniu. Ponadto, dzięki postępowi technologicznemu, można znaleźć podłogi winylowe, które wyglądają dokładnie tak samo jak drewno, płytki lub kamień naturalny, co pozwala stworzyć stylowy wygląd we wszystkich przestrzeniach ‒ także tych, w których tradycyjnie nie moglibyśmy użyć produktów z drewna lub płytek.
Co to są panele winylowe?
Panele winylowe stały się popularnym materiałem podłogowym wraz z wprowadzeniem PCV (polichlorku winylu) ‒ syntetycznego plastiku zawierającego węgiel, wodór i chlor. W tradycyjnym arkuszu winylu lub płytkach winylowych materiał podłogowy jest produktem kompozytowym, z warstwą winylu połączonym z włóknistym rdzeniem i pokrytym nadrukowaną warstwą danego wzoru, jak i wytrzymałą, przezroczystą warstwą użytkową. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje paneli winylowych:
- LVT – których materiał bazowy to 100% winyl,
- WPC – których rdzeń stanowi kompozyt, drewno oraz PCV (przykładowo panele ogrodzeniowe),
- SPC – o rdzeniu zbudowanym z kompozytu kamiennego oraz PCV.
Jakie panele winylowe wybrać?
Rozróżnienie między wysoką a niską jakością paneli winylowych, odnosi się przede wszystkim do ich grubości oraz twardości warstwy użytkowej. Standardowa grubość paneli winylowych kształtuje się w przedziale od 3 do 12 mm. Przez to często wybierane są one jako pokrycie starych podłóg, gdy chcemy uniknąć prac związanych z usuwaniem dotychczasowego podłoża. Z powodzeniem mogą być również stosowane na ogrzewanie podłogowe. Trzeba jedynie pamiętać, aby podłoże pod panele winylowe było proste, a posadzka pozbawiona wybrzuszeń czy zgrubień powstałych np. z chlapnięcia tynku, gdyż wszelkie nierówności pod tak cienkim materiałem mogą być odczuwalne podczas użytkowania, a także widoczne.
Polecane panele winylowe: https://arcydom.pl/panele-winylowe
Zalety paneli winylowych
Panele winylowe cechuje:
- trwałość ‒ podłoga winylowa jest zaskakująco twardym materiałem, nawet jeśli jest lekko miękka pod stopami. Cecha ta dotyczy przede wszystkim wspomnianych paneli SPC;
- odporność na wodę ‒ głównym powodem, dla którego podłogi winylowe są popularne w łazienkach i kuchniach, jest to, że są odporne na wilgoć i parę wodną;
- łatwa konserwacja – panele winylowe są stosunkowo łatwe w czyszczeniu, gdyż są odporne na brud, plamy czy zadrapania. Wystarczy przemyć je wodą z przeznaczonym do ich pielęgnacji środkiem chemicznym, aby odzyskały swój pierwotny wygląd;
- dobra akustyka – z racji właściwości materiału, z którego są wykonane, panele winylowe dobrze tłumią dźwięki. Ma to szczególne znaczenie w blokach, gdzie odgłosy kroków czy upadających przedmiotów mogą zakłócać spokój sąsiadów;
- łatwy montaż – podłogi z paneli winylowych montowane są bezklejowo, w systemie zamków na klik lub na klej. Ostateczny wybór zależy od podłoża.
Ile kosztują panele winylowe?
Ceny paneli winylowych są zróżnicowane. Przede wszystkim uzależnione są od grubości warstwy użytkowej, struktury i rodzaju materiału, jak i wzoru. Średnia cena za metr kwadratowy waha się w przedziale od 70 zł do 200 zł. Trzeba jednak pamiętać, że najtańsze panel winylowe są zazwyczaj mniej odporne na zarysowania czy odbarwienia. Do kosztu wykonania podłogi z paneli winylowych należy także doliczyć klej montażowy lub podkład i opcjonalnie wykonanie samopoziomującej posadzki.
Panele winylowe – idealny sposób na metamorfozę wnętrza
Panele winylowe to doskonały sposób na odświeżenie wnętrza (tutaj przykłady jak wykorzystać panele w salonie z aneksem kuchennym). Ich montaż jest szybki i prosty, przez co już w kilka godzin można cieszyć się zupełnie nową podłogą przypominającą strukturą drewno, płytki czy kamień. Za ich wyborem przemawia także wszechstronność użycia oraz łatwość utrzymania w czystości.