Drewniane żaluzje a rolety – na czym polega różnica?

Obecnie rynek obfituje w wiele ciekawych rozwiązań okiennych. Niewątpliwie najszlachetniejszą z nich są żaluzje drewniane, choć tak naprawdę godnych rozważenia jest wiele opcji. Być może spotkałeś się również z takim pojęciem jak „drewniane rolety” – o tym, czym są, przeczytasz w niniejszym artykule.

Żaluzje i rolety są niezwykle przydatnym elementem oprawy okiennej, a na dodatek obecnie mamy wiele opcji do wyboru: żaluzje aluminiowe, plisowane, drewniane, rolety okienne w niezliczonych konfiguracjach tekstylnych, a także rzymskie, bambusowe i wiele innych. Nieważne, jaki styl preferujesz –  zawsze znajdziesz coś, co pasuje do twojego domu. W tym artykule dowiesz się, czym się różni drewniana roleta od żaluzji i skąd właściwie wzięło się to rozwiązanie.

Drewniane żaluzje a rolety – różnica tkwi w mechanizmie

Czy istnieje coś takiego jak „rolety drewniane wewnętrzne”? Ten termin może wprowadzać nas w lekką konsternację. Rolety i żaluzje odróżniają się dwoma zupełnie odmiennymi mechanizmami. Roleta zwija się na rurę nawojową z wykorzystaniem łańcuszka kulkowego, który obraca się po kole zębatym. Żaluzje z kolei składają się z poziomych lameli, a przez każdą z nich przechodzi sznurek. Ukryty w górnej obudowie mechanizm linkowy umożliwia podciąganie lub opuszczanie rolet oraz regulację kąta nachylenia. System działania w istocie jest dosyć skomplikowany, jednak wyjątkowo niezawodny. Niektóre firmy dają nawet dożywotnią gwarancję na mechanizm żaluzji drewnianych, o czym możesz przeczytać na stronie polskiego producenta Clicky: https://clicky.pl/zaluzje-drewniane-c-11.html.

Podsumowując, żaluzje nie rolują, a składają się – drewnianymi roletami mogą być natomiast te wykonane z cienkich patyków i wąskich listewek (zwłaszcza bambusa). Istnieją także tekstylne rolety przypominające drewniane.

Drewniane żaluzje a rolety - na czym polega różnica? 2
Drewniane żaluzje poziome

Skąd się wzięły drewniane żaluzje?

Historia drewnianych osłon na okna jest długa i fascynująca. Początki sięgają już starożytnych Egipcjan, którzy kładąc trzciny obok siebie, tworzyli z nich maty. Z kolei Chińczycy używali znacznie mocniejszego materiału – bambusa. Źródła donoszą, że można je było nawet podnosić i opuszczać, a zatem znane nam dzisiaj drewniane rolety bambusowe niewiele różnią się od tych używanych przez starożytne cywilizacje.

Z kolei drewniane żaluzje na okno, które kojarzymy z dzisiejszych domów, to wynalazek perski, choć opatentowany we Włoszech. Według źródeł między rokiem 1100 a 1500 n.e. weneccy kupcy podpatrzyli je w Persji, po czym rozpoczęli produkcję w swoim kraju – stąd  w niektórych krajach poziome żaluzje nazywają się „weneckimi”. Co ciekawe, dla Francuzów drewniane żaluzje to les persiennes – podobnie jak hiszpańskie las persianas. Honor zwrócony zatem zostaje jednak Persom, a nie Wenecjanom.

W XVIII wieku drewniane żaluzje były oznaką wysokiego statusu, goszcząc w najlepszych domach w całej Europie. W 1769 roku Anglik Edward Bevan odkrył, że można umieścić drewniane listewki w ramie i obracać nimi, na co otrzymał nawet patent. Następnie w 1841 roku John Hampson z Nowego Orleanu dokonał modyfikacji tego wynalazku, dodając możliwość zmiany kąta poziomych listew, torując w ten sposób drogę dla znanych nam dzisiaj żaluzji.

Drewniane żaluzje a rolety - na czym polega różnica? 3
Drewniane żaluzje Dual z dwoma niezależnymi mechanizmami podnoszenia i obracania

Drewniane żaluzje – podsumowanie

Żaluzje przetrwały próbę czasu i nadal są funkcjonalnym i stylowym rozwiązaniem do twojego domu. Chociaż historyczne wersje to żaluzje drewniane, obecnie są również produkowane z aluminium lub PVC. Każdy z rodzajów ma swoje wady i zalety. Jedno jest pewne – jakichkolwiek nie wybierzesz, będziesz wyjątkowo zadowolony z zakupu.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button