Odbiór mieszkania od dewelopera – co warto o nim wiedzieć?

Zakup nieruchomości to zastrzyk dużej ilości pozytywnej energii przechodzący w euforię. Podobne doznania towarzyszą nam zwykle podczas odbioru mieszkania. Warto mieć świadomość, że nie jest to prezentacja lokalu, a jeden z kluczowych elementów realizacji kontraktu z deweloperem.

Odbiór mieszkania jest silnie emocjonującą chwilą. W czasie oględzin zwykle wybiegamy myślami w przyszłość, planując wykończenie, rozstaw i wygląd mebli. Błąd! Moment spotkania z deweloperem powinien być okresem sprawdzenia postanowień umowy i projektu ze stanem faktycznym. Wyłapanie błędów lub usterek przed podpisaniem dokumentacji pozwoli na ich naprawę w ramach zobowiązań sprzedającego. W innym wypadku owszem błędy mogą podlegać reklamacjom, ale mogą zostać z różnych przyczyn nieuwzględnione. Najlepiej omijać sytuacje zapalne i utrzymać radość z rychłego wprowadzenia się do własnego M. Jest to możliwe dzięki wsparciu inżynierów lub inspektorów budowlanych. Po co zatrudniać taką osobę?

Weryfikacja dokumentacji i oględziny nieruchomości

Odbiór mieszkania to etap poprzedzający wprowadzenie ekipy remontowej. Nim to nastąpi, warto jednak się upewnić, że wszystkie obietnice dewelopera zostały spełnione. Część rzeczy możemy sprawdzić osobiście tylko przy użyciu poziomnicy i miarki. Nie znając jednak przepisów budowlanych, możemy mieć trudność z określeniem, czy 5% odchylenie ściany względem podłogi jest dopuszczalne, czy jest to feler. W tym celu warto poprosić o pomoc firmę imającą się odbiorem nieruchomości od deweloperów. Specjalista pojawi się ze sprzętem, którego kupno tylko na sprawdzenie naszego mieszkania mijałoby się z celem. Ciężar ten przerzucamy na firmę zewnętrzną. Takim przedmiotem może być choćby sprzęt termowizyjny. Jego zadaniem jest weryfikacja czy nie ma nigdzie strat ciepła lub przecieków, które z czasem mogą pojawić się na ścianie w postaci pleśni. Ponadto wszystkie kwestie techniczne zostaną zrewidowane z dokumentacją pod kątem prawidłowości. Dzięki temu potwierdzić można tak trywialne sprawy, jak metraż mieszkania, które nabyliśmy. W końcu kto by sprawdzał tak oczywiste parametry? Mimo wszystko warto.

Co na to deweloper?

Wszystkie uwagi powinny być zapisane na protokole odbioru. Najczęściej dokumentu nie podpisujemy do momentu naniesienia poprawek. Deweloper ma określony czas (14 dni) na ustosunkowanie się do uwag. Jeśli je uzna, to wyznacza termin, w jakim ekipa skoryguje wszystkie nieprawidłowości. Kolejne spotkanie to weryfikacja poprawności wykonania prac. Również warto do tego celu zaprosić inspektora, który oceni jakość wykonanych robót. Nie chodzi tu „czepianie się”, ale ocenę rzetelności wykonanych zadań. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wszystkie uwagi zostały zrewidowane. W sytuacji, gdy deweloper odmówi poprawienia stwierdzonych usterek, najpewniej jego droga skrzyżuje się z kupującym na sali sądowej. Mimo wszystko są to skrajne przypadki, a wszelkie nieprawidłowości warto załatwiać polubownie. Warto jednak mieć profesjonalne wsparcie, które uchroni nas przed kosztownymi naprawami w przyszłości. Odbiór techniczny mieszkania jest więc ważnym elementem całego procesu zakupowego. Więcej przydatnych informacji na ten temat znaleźć można na https://odbiorymieszkan.info/odbior-techniczny.

Pomoc przy odbiorze mieszkania z ekspertem jest nieoceniona. Jeśli sami nie pracujemy w branży budowlanej, to przy zakupie apartamentu warto poprosić o wsparcie specjalistów. Wówczas unikniemy nieoczekiwanych usterek, które pojawić się mogą podczas remontu lub zaraz po zamieszkaniu.

 

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button