Drewniana podłoga – jakie deski będą najlepsze?

Drewniana podłoga wygląda przytulnie i elegancko. Łatwo komponuje się z dodatkami i meblami niemal każdym stylu, dlatego jest tak popularna i uniwersalna. Najlepsze drewno na podłogę to twarde gatunki, które nie absorbują wilgoci i są odporne na wypaczenia.

Najtańsze drewno na podłogę to sosna. Jest to miękki gatunek drewna, który łatwo się odkształca. To rozwiązanie sprawdzi się wyłącznie w pomieszczeniach rzadko użytkowanych, np. w sypialni. Jeżeli zależy nam na trwałości i długiej żywotności desek, lepiej wybrać inne gatunki.

Jakie drewno na podłogę wybrać ‒ gatunki rodzime czy egzotyczne?

Drewniane akcenty w domu są ponadczasowe i przytulne. Ze względu na swoje nieregularne usłojenie i kolory podłoga z naturalnych desek jest niepowtarzalna i unikatowa. Przed ułożeniem desek na podłodze należy zadbać o właściwą termoizolację podłoża ‒ dzięki temu zmniejszymy straty ciepłego powietrza w sezonie grzewczym. Planując zakup styropianu lub wełny mineralnej, warto korzystać z ogólnodostępnych zniżek, np. dostępnych na stronie https://building-companion.pl/promocje. Dzięki temu w prosty sposób zmniejszymy wydatki związane z montażem drewnianej podłogi. Jako materiał wykończeniowy możemy wykorzystać lite deski, klepki lub panele. Pierwsze z nich cieszą się największym zainteresowaniem, ponieważ są trwałe i posłużą nam przez długie lata. Mają grubą warstwę odnawialną, która sprawia, że drewno może być wielokrotnie cyklinowane i odświeżane. Od tego, jaki gatunek drewna wybierzemy, zależy trwałość i wygląd podłogi. Wśród odmian rodzimych na uwagę zasługują: buk, dąb i jesion. Są one najtwardsze, mają też wysoką odporność na zmiany temperatury oraz wypaczenia. Jeżeli szukamy gatunków egzotycznych, najlepsze będą: tek, merbau i iroko. W ich składzie zawarte są duże ilości olejków eterycznych, które utrudniają wnikanie wody w strukturę drewna. Dzięki temu egzotyczne gatunki drzew możemy z powodzeniem wybrać jako surowiec na okładzinę podłogi w kuchni lub łazience.

Czym wykończyć drewnianą podłogę ‒ olejem czy lakierem?

Deski na podłodze warto zabezpieczyć, dzięki czemu dłużej zachowają swój wygląd, nie będą blaknąć ani ciemnieć. Do najchętniej wybieranych rozwiązań należy olejowanie i lakierowanie. Pierwsza technologia pogłębia odcień drewna i podkreśla naturalny rysunek słojów. Wybierając olej, unikniemy efektu wysokiego połysku i zmniejszymy podatność drewna na pochłanianie wody. Podłoga olejowana wymaga jednak regularnego czyszczenia (najlepiej raz w miesiącu) przy użyciu specjalnego preparatu. Zabieg olejowania zaleca się powtarzać średnio raz na trzy lata. Drugą metodą jest lakierowanie. Lakier pozwala na uzyskanie podłogi o dowolnym wykończeniu ‒ na wysoki połysk, satynowej lub matowej. Wybierając ten sposób, trzeba jednak pamiętać, że w sprzedaży dostępne są preparaty przeznaczone do różnych gatunków drewna. Przykładowo, jedne lakiery nadają się do drzew iglastych, a inne do liściastych. Poszczególne środki różnią się między sobą również stopniem ścieralności. Zaletą lakierowania jest łatwiejsza pielęgnacja. Podłogi wystarczy przecierać mokrą szmatką, używając łagodnych detergentów.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

2 komentarzy

  1. U mnie w domu również podłoga dębowa, która pięknie komponuje się z meblami. A do domu wybraliśmy np. narożnik na wysokich nóżkach, które są w kolorze dębowym oraz białą meblościankę, również z akcentem w tym kolorze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button