Główne zasady aranżacji łazienek

Aranżacja łazienki powinna być wyzwaniem dla doświadczonych pasjonatów, ponieważ konieczne jest stworzenie funkcjonalnego pomieszczenia. Wybrany wystrój ma służyć na wiele lat, przetrwać nawet ewentualne rewolucje w przyszłym urządzaniu pozostałych pomieszczeń w domu. Istnieje kilka sposobów, dzięki którym wszystkie meble łazienkowe będą ze sobą współgrały na każdej płaszczyźnie.

Jakie meble łazienkowe są potrzebne?

Kluczem do wspomnianej funkcjonalności i estetyki są meble łazienkowe pozwalające dzielić pomieszczenie na kilka stref. Tylko wówczas zachowany jest porządek, a inwestycja okazuje się tą właściwą na wiele lat. Szafki, umywalka, lustro i inne meble łazienkowe pomagają w stworzeniu najlepszego klimatu, tworząc jednocześnie ergonomiczną przestrzeń. Rozpoczynając meblowanie łazienki należy w pierwszej kolejności wykonać dokładne pomiary, aby wiedzieć, ile miejsca mogą zająć poszczególne szafki. Zakłada się, że przed umywalką i miską WC powinna zostać wolna przestrzeń, około 70 centymetrów, natomiast po bokach do 30 centymetrów. Natomiast przed wanną lub prysznicem mniej więcej 70-80 x 100-120 centymetrów. Lustra mają wisieć na wysokości umożliwiającej wszystkim domownikom swobodne przeglądanie się w nim. Powyżej wskazane wolne przestrzenie są oczywiście umowne, ponieważ konkrety są uzależnione od rzeczywistej wielkości pomieszczenia. Ponadto zupełnie inny rozkład mebli panuje w łazienkach, z których korzysta cała rodzina, a inny w przypadku singli, osób mieszkających samotnie. Więcej udogodnień potrzebują osoby z ograniczeniami w poruszaniu się, niepełnosprawne. Przed ostatecznym zaaranżowaniem przestrzeni warto się do niej przymierzyć, aby sprawdzić, czy dany rozkład będzie naprawdę w porządku i funkcjonalny.

Główne zasady aranżacji łazienek 2

Rozplanowanie mebli w łazience

Po odpowiednio zaaranżowanej przestrzeni łatwiej się poruszać komfortowo i ergonomicznie. W sieci dostępne są nawet darmowe programy do planowania. Wszelkiego rodzaju meble łazienkowe muszą być zawieszone, ustawione tak, aby nie przeszkadzać domownikom w codziennym funkcjonowaniu. Szafki wiszące nie powinny znajdować się nad wanną, czy sedesem, na wysokości głowy, bo może to stwarzać zagrożenie. Najlepszym miejscem na montaż umywalki jest długi blat lub duża szafka, dzięki czemu otrzymuje się dużo miejsca do przechowywania różnych akcesoriów łazienkowych. Alternatywą są zawsze gotowe szafki z umywalką w pakiecie, zaoszczędza się tym samym dużo czasu potrzebnego na wycinanie otworów w blatach. Ważne przy mocowaniu mebli łazienkowych jest zachowanie odległości od ściany, po której ścieka skroplona woda powodująca zniszczenia powierzchni mebli oraz powstawanie na nich pleśni. Niemniej jednak jedną z kluczowych zasad jest wybór mebli wysokiej jakości i odporne na działanie dużych ilości wilgoci oraz wysokiej temperatury w pomieszczeniu. Mile widzianą zaletą jest łatwość czyszczenia wszystkich powierzchni, co znacznie ułatwia zastosowanie na nich lakieru poliuretanowego. O klasie produktu dużo mówi jego wykończenie, jeśli jest staranne – wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button