Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi do łazienki?

Łazienka to miejsce, w którym panują zupełnie inne warunki niż w pozostałych wnętrzach twojego domu. Drzwi do łazienki powinny przede wszystkim zapewniać wentylację oraz właściwy poziom prywatności. Dowiedz się, czym się kierować, wybierając drzwi do łazienki.

Poszukując najlepszych drzwi do łazienki, zwróć uwagę na kilka ważnych aspektów. Drzwi do łazienki, oprócz odprowadzania wilgoci, powinny także mieć funkcjonalny wymiar oraz design pasujący do wystroju pozostałych wnętrz. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę? Sprawdź!

Wilgoć z łazienki odprowadzana jest głównie dzięki drzwiom. Aby proces ten zachodził we właściwy sposób, drzwi do łazienki muszą mieć specjalne otwory i wycięcia, które zapewniają cyrkulację powietrza. „Prawidłowy obieg powietrza zapobiega występowaniu grzybów i pleśni, które szczególnie łatwo rozwijają się w wilgotnym środowisku. Ponadto, jeżeli nie zadbasz o odpowiednią wentylację łazienki, wilgotne powietrze może negatywnie wpłynąć na stan drzwi” – tłumaczą przedstawiciele firmy Barański Drzwi.

Rodzaje elementów wentylacyjnych

Wilgoć może być odprowadzana dzięki:

  • kratce wentylacyjnej – jest to klasyczne rozwiązanie stosowane od wielu lat w stolarce drzwi, szczególnie w łazienkach, w których jest piecyk gazowy;
  • tulejom wentylacyjnym – to okrągłe otwory umiejscowione w dolnej części drzwi w jednym lub dwóch rzędach;
  • podcięciu wentylacyjnemu – jest to specjalnie wyprofilowane wycięcie na dolnej krawędzi drzwi, które tworzy szczelinę pomiędzy drzwiami i podłogą.

Jeżeli zależy ci na zachowaniu estetyki drzwi, zdecyduj się na podcięcie wentylacyjne. Jest to jedno z najbardziej innowacyjnych rozwiązań, jeśli chodzi o cyrkulację powietrza w łazience. Takie rozwiązanie znajdziesz w ofercie Drzwi Barańskiego dostępnej na stronie baranskidrzwi.pl.

Jak dopasować drzwi do estetyki mieszkania?

Planując zakup drzwi do łazienki, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy, m.in.:

  • wielkość pomieszczenia;
  • z jakich materiałów wykonana jest większość elementów dekoracyjnych;
  • okno lub jego brak w łazience.

Jeżeli nie masz okna, to warto pomyśleć o drzwiach z przeszkleniami, przez które do łazienki wpadnie nieco światła. W zależności od twojego gustu możesz wybierać w modelach z pionowymi przeszkleniami w postaci pasa o różnej szerokości lub w drzwiach z okienkiem umieszczonym w górnej części skrzydła. Dużym zainteresowaniem cieszą się bulaje, czyli okienka wbudowane w skrzydło drzwiowe. Taki model sprawdzi się nowoczesnych wnętrzach.

Kolor i design drzwi do łazienki

W nowoczesnych łazienkach sprawdzi się ponadczasowa prostota. Zawsze w modzie będą drzwi w kolorze białym z chromowanymi klamkami. Sprawdzą się szczególnie w spokojnych, stonowanych wnętrzach z minimalistycznym wystrojem. Jeżeli masz mało miejsca w łazience, pomyśl o drzwiach przesuwnych, dzięki którym maksymalnie zaoszczędzisz miejsce. Jeżeli cenisz sobie naturalne materiały, doskonałym wyborem będę drzwi z litego drewna. Stylowy dąb lub mahoń doda elegancji mieszkaniom, w którym panuje styl skandynawski lub rustykalny.

Jakie normy bezpieczeństwa powinny spełniać drzwi łazienkowe?

Łazienka to miejsce, w którym potrzebujesz mieć zapewnioną prywatność, dlatego prawie każdy decyduje się na drzwi z zamkiem. Nie zapominaj jednak, że w łazience może dojść do zasłabnięcia lub zatrucia dwutlenkiem węgla, jeśli znajduje się w niej piecyk gazowy. Zadbaj więc, aby zamek można było otworzyć bez użycia specjalistycznych narzędzi lub konieczności wyważenia drzwi. Bezpieczeństwo domowników może zapewnić zamek z rozetą wyposażony w blokadę WC, którą można otworzyć od zewnątrz przy użyciu zwykłej monety.

Montaż drzwi do łazienki a bezpieczeństwo

Istotny jest też montaż drzwi. Pamiętaj, że według obowiązujących norm budowlanych drzwi powinny otwierać się na zewnątrz łazienki. Wówczas, w razie potencjalnego zagrożenia, można szybko dostać się do łazienki bez wyrządzania krzywdy osobie przebywającej w środku pomieszczenia.

Odpowiednie drzwi do łazienki powinny przede wszystkim być wyposażone w dobrą wentylację, która zapobiegnie powstawaniu wilgoci w łazience. W miarę możliwości powinny też współgrać z estetyką wnętrza. Szeroki wybór modeli znajdziesz na stronach producentów, między innymi, w firmie Barański Drzwi.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button