Jaki wybrać piekarnik?

Piekarnik to obok lodówki niezbędnik w każdej kuchni. To w nim przygotowujemy dużą część posiłków, pieczemy ulubione ciasta. I choć pozornie piekarnik wydaje się urządzeniem dość prostym, jego wybór wcale taki nie jest. Nowy piekarnik kupujemy zazwyczaj przy okazji wyposażania nowego mieszkania lub gdy stary przestaje pełnić swoją funkcję. Jaki piekarnik warto kupić? Elektryczny czy do zabudowy? Czy warto zainteresować się modelami z wyższej półki? O tym wszystkim piszemy poniżej.

Wybieramy elektryczny piekarnik do zabudowy

Piekarniki dzielimy na dwa rodzaje.

  • wolnostojące, bardzo rzadko spotykane. Przypominają nieco kuchenkę mikrofalową.
  • do zabudowy, doskonale znane w każdym domu.

Piekarnik do zabudowy najczęściej spotkamy w wersji pod blatem. Stoi wówczas na podłodze pomiędzy szafkami. Innym sposobem ustawienia piekarnika może być zabudowa w kolumnie. W praktyce oznacza to tyle, że stoi on na szafce, dzięki czemu zyskujemy więcej miejsca w kuchni i nie jesteśmy zmuszeni schylać się za każdym razem, gdy chcemy włożyć do niego naczynie z posiłkiem do pieczenia.

piekarnik do zabudowy

Dlaczego warto wybrać model elektryczny?

Piekarniki elektryczne coraz częściej wypierają z kuchni ich gazowe odpowiedniki. Pomimo że gaz jest tańszy od prądu, za wersją elektryczną przemawia ich większe bezpieczeństwo oraz duża ilość dodatkowych funkcji.
Z praktycznych porad dodamy tylko, iż jeśli planujemy zmienić piekarnik gazowy na elektryczny, upewnijmy się czy nie musi on mieć dostępu do tzw. „siły”, czyli napięcia 400 V.

piekarniki elektryczne

Jakie funkcje dodatkowe posiadają nowoczesne piekarniki?

Ich lista jest długa i nie każde urządzenie posiada wszystkie. Jeśli szczególnie na czymś nam zależy, może to być argument za wyborem tego, a nie innego modelu. Przejdźmy zatem do listy.

Termoobieg. Niezbędnik każdego piekarnika. Za jego sprawą przygotowywane potrawy są podgrzewane ze wszystkich stron, a nie jedynie od góry i dołu.

Rożen – jeśli mamy ochotę na kurczaka w całości ta opcja jest wręcz idealna, gdyż pozwala na równomierne opiekanie mięsa z każdej strony.

Termosonda – kolejna funkcja zwiększająca komfort pieczenia. Termosonda kontroluje temperaturę potrawy, dzięki czemu możemy być pewni, że jest ona gotowa bez potrzeby otwierania piekarnika.

Funkcja mikrofali. Mając ją w piekarniku możemy odpuścić sobie zakup klasycznej mikrofali, oszczędzając chociażby na miejscu w kuchni. Pozwala ona błyskawicznie zagrzać piekarnik do wysokiej temperatury, dzięki czemu po 2-3 minutach mamy gorący posiłek.

Gotowanie na parze. Ten sposób przygotowywania posiłków uchodzi za jeden z najzdrowszych. Dzięki tej funkcji zachowujemy większość właściwości odżywczych zawartych w gotowanych składnikach.

Jaki wybrać piekarnik? 2

Dla osób, które nie radzą sobie w kuchni, a pomimo to chcą samodzielnie przygotowywać potrawy w piekarniku mamy dobrą wiadomość. Na rynku są już dostępne urządzenia, które mają wyświetlacze LCD z poradnikami.
Wystarczy włożyć do pieca np. naczynie z mięsem, następnie wybrać na ekranie stosowny obrazek, a piekarnik podpowie nam, który program będzie dla niego najlepszy. Czy można sobie wyobrazić wygodniejsze rozwiązanie? Jak widać z powyższej listy funkcji, współczesny piekarnik tylko z kształtu przypomina ten sprzed 30-40 lat.

Jaki wybrać piekarnik? 3

Czy warto zainteresować się urządzeniami z wyższej półki cenowej?

Podobnie jak na rynku aut mamy do czynienia z podziałem na segmenty, podobnie jest na rynku AGD. Klasa premium oferuje nabywcom swoich produktów coś więcej niż kilka funkcji. Ekskluzywne AGD oprócz wysokiej jakości materiałów użytych do ich produkcji posiadają pewien styl. Projektanci chętnie czerpią inspirację z minionych dekad, sięgając aż do lat 50-60. Dzięki temu piekarnik z górnej półki doskonale łączy klasyczny wygląd z najnowszymi osiągnięciami techniki. Bez wątpienia będzie on stanowił ozdobę kuchni i stanie się źródłem wielu pytań. I podobnie jak w przypadku aut, określona marka wiąże się z odpowiednią ceną. Na rynku nie brak jednak klientów gotowych zapłacić za piekarnik odpowiednio wyższą kwotę, aby uzyskać coś więcej niż kolejny element kuchennego wyposażenia, który można spotkać, w co drugiej kuchni.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button