Jak sprawdzić twardość wody? Czy to możliwe?

Wysoki poziom twardości wody może być uciążliwy. Twarda woda, która w składzie ma minerały, takie jak jony magnezu i wapnia, zwykle oznacza kamień osadzający się w całym domu – nie tylko w kuchni czy łazience, ale także w instalacji grzewczej. Konsekwencje używania twardej wody są bardzo nieprzyjemne. Gdy pojawiają się podejrzenia, że woda jest zbyt twarda, warto to sprawdzić.

Dlaczego  twarda woda to problem?

Twarda woda wpływa na gorsze spłukiwanie się detergentów i kosmetyków, szybsze psucie się sprzętów domowych oraz na zdrowie i samopoczucie domowników. Twarda woda przyczynia się również do pogorszenia smaku potraw i napojów przygotowywanych w domu. Natomiast skuteczne wypranie ubrań czy umycie naczyń staje się prawie nieosiągalne.

Określanie poziomu twardości wody jest istotne, dlatego że pozwala zapobiec problemom zdrowotnym czy awariom sprzętów uszkodzonych przez kamień, np. pralek czy czajnika na czas. By uniknąć nieplanowanych wydatków bądź problemów ze zdrowiem, warto wcześniej określić, z czym mamy do czynienia, sprawdzając stopień twardości wody. Jak sprawdzić twardość wody? Czy istnieją domowe sposoby na określenie twardości wody, czy lepiej zdać się na profesjonalistów? W dalszej części tekstu odpowiadamy na to pytanie, wyjaśniając również, czym tak naprawdę jest twarda woda.

Poziom twardości wody – sposoby na sprawdzenie

Skalę twardości wody można przebadać zarówno laboratoryjnie, jak i domowymi sposobami. Profesjonalna analiza fizykochemiczna wody jest wykonywana w laboratorium i można ją zlecić stacji sanitarno-epidemiologicznej, firmie zajmującej się uzdatnianiem wody lub prywatnej jednostce. Warto wyjaśnić, w jaki sposób laboratorium przedstawia wyniki, aby były one zrozumiałe. Profesjonalne firmy posługują się oficjalnymi skalami twardości wody. Do najpopularniejszych skal pomiaru twardości wody należy skala niemiecka, która przedstawia się następująco:

  • < 5,6°dH – bardzo miękka woda;
  • 5,6°dH – 11,2°dH – miękka woda;
  • 11,2°dH – 19,6°dH – średnio twarda woda;
  • 19,6°dH – 30,8°dH – twarda woda;
  • > 30,8°dH – bardzo twarda woda.

Jak sprawdzić twardość wody domowymi sposobami?

Istnieją proste domowe sposoby na to, jak sprawdzić twardość wody. Można wykonać np. test mydła – do 360 ml wody dodaje się 10 kropel mydła w płynie, potrząsa i obserwuje pianę. Jeśli piany jest sporo, woda jest miękka. Gdy jest wręcz przeciwnie, dolewa się więcej mydła i w ten sposób mierzy skalę twardości wody. Niestety domowe sposoby mają ograniczoną skuteczność. Co więcej, wyniki są niedokładne. Nawet jeśli uda nam się tym sposobem wykryć twardą wodę, nie będziemy wiedzieć jak bardzo jest twarda. Tym samym trudno będzie określić, jak bardzo należy ją zmiękczyć. Czy zatem oznacza to, że nie da się samodzielnie określić twardości wody precyzyjnie? Da się, jednak potrzebne są do tego profesjonalne urządzenia.

Samodzielne i profesjonalne sprawdzanie twardości wody

Zatem jak sprawdzić twardość wody w sposób profesjonalny? Skutecznym rozwiązaniem jest zakup testów na twardość wody. Istnieją zarówno testy paskowe, jak i kropelkowe. Są łatwe w użyciu i nadają się zarówno do badania wody ze studni, jak i wodociągowej. Niektóre z nich pomagają określić także takie właściwości wody, jak ilość żelaza, pH, zawartość chloru czy alkaliczność. Tak działa np. tester paskowy FXT-3-AQ firmy Aquafilter – mierzy skalę twardości wody na zasadzie działania zbliżonego do pasków lakmusowych, czyli z pomocą koloru. Testy kropelkowe oferuje np. marka Visocolor: są to kolorymetryczne i miareczkowe zestawy odczynników chemicznych, które nie tylko są w pełni bezpieczne podczas użytkowania, ale też precyzyjnie określą stan twardości wody.

Zarówno testy kropelkowe, jak i paskowe określające twardość wody można kupić na stronie sklepu internetowego FiltryBB.pl. Warto przyjrzeć się dużemu asortymentowi sklepu, który ma w swojej ofercie nie tylko testy pomagające sprawdzić twardość wody, ale także m.in. zawartość żelaza lub poziom jej zakwaszenia. Jednak nie tylko testy znajdują się w ofercie sklepu FiltryBB.pl, ale również np. różnego rodzaju filtry do wody np. do kuchni(https://www.filtrybb.pl/90-filtry-kuchenne) czy łazienki, zestawy do filtracji wody oraz dzbanki z wymiennymi wkładami. Dodatkowymi atutami sklepu są: niskie ceny, szybka wysyłka produktów oraz darmowa dostawa na terenie Polski. Ponadto sklep FiltryBB.pl oferuje również możliwość wykonania badań fizykochemicznych oraz mikrobiologicznych oceniających m.in. twardość wody i obecność bakterii.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button