Prawidłowy wybór rodzaju sufitu w pomieszczeniu

Ile rodzajów pomieszczeń, tyle rodzajów potrzeb! W przypadku niektórych konstrukcji priorytetem jest uzyskanie najlepszej akustyki. W innych – w stropie musimy ukryć różnorodne instalacje, jak na przykład wentylacyjną. Trzeba też pamiętać o wykorzystaniu więźby dachowej… Od ilości opcji może zakręcić się w głowie. Jak w takim razie wybrać najlepszy sufit w zależności od tego, czego potrzebujemy?

Do jednych z najbardziej uniwersalnych rozwiązań należy sufit podwieszany. To charakterystyczna, lekka konstrukcja, montowana w pewnej odległości od stropu. Pozwala to na uzyskanie miejsca na różnorodne instalacje, co szczególnie przydatne staje się w przypadku obiektów biurowych, w urzędach czy w placówkach handlowych lub usługowych. Dzięki temu w nowo powstałej przestrzeni można schować różne instalacje, co pozwala na estetyczną aranżację pomieszczeń – zarówno nowoczesnych, jak i rewitalizowanych. Sufit podwieszany często towarzyszy przestrzeniom w hotelach i innych obiektach użyteczności publicznej.

To jednak nie jedyny powód, dla którego architekci wnętrz stojący przed wyzwaniem adaptacji lub odnowienia obiektu decydują się na zastosowanie sufitu podwieszanego. Kolejnym z nich może być chęć obniżenia wysokości danego pomieszczenia. Do stworzenia efektownego i efektywnego sufitu podwieszanego można wykorzystać panele oraz płyty gips-karton.

Jednym z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań jest zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych marki Rigips. Oparte są one na konstrukcji stalowej ocynkowanej – konstrukcja do stropu mocowana jest z użyciem wieszaków. W przypadku braku stropu można zamocować je bezpośrednio do więźby dachowej.

Zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych Rigips pozwala na bezproblemowe i proste maskowanie surowych płaszczyzn stropu, a także na ukrycie nierówności stropu. Nie bez znaczenia jest też znaczna poprawa komfortu akustycznego. Podwieszany sufit marki Rigips umożliwia również zamontowanie estetycznych i nowoczesnych rozwiązań oświetlenia wpuszczanego.

Niekwestionowaną zaletą wykorzystania elementów suchej zabudowy Rigips jest to, jak szybka i prosta jest instalacja całego systemu. Nie jest wymagane użycie żadnego specjalistycznego sprzętu, takiego jak dźwigi – ponieważ elementy konstrukcji są bardzo lekkie. Nie bez znaczenia jest też to, że sufit podwieszany wykonany z płyt gipsowo-kartonowych Rigips jest niedrogim rozwiązaniem, szczególnie w porównaniu do innych opcji. Warto zwrócić również uwagę na to, że uznani specjaliści rekomendują zastosowanie systemu 4.05.24 od Rigips – czyli lekką, dwupoziomową konstrukcję krzyżową wykonaną z pojedynczej warstwy płyt gipsowo-kartonowych.

Koniecznie należy również omówić kwestie bezpieczeństwa. Naturalnie, systemy Rigips spełniają wszystkie wymogi bezpieczeństwa dla technologii budowlanych. Oznacza to, że – tak, jak nakazują obecne przepisy – podwieszane sufity są nie tylko całkowicie niepalne, ale również niekapiące po to, by zadbać o bezpieczeństwo przebywających w pomieszczeniu w trakcie pożaru.

Dostępne na rynku rozwiązania stanowiące elementy suchej zabudowy różnią się od siebie niektórymi parametrami, takimi jak grubość, przekrój czy grubość – w zależności od ich przeznaczenia. W rozbudowanej ofercie systemów płyt i profili wykorzystywanych w adaptacji wnętrz marki Rigips znajdują się między innymi profile sufitowe, profile akustyczne, profile przyścienne czy profile ścienne, po to, by najlepiej umożliwić zagospodarowanie przestrzeni pod stropem.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button