
Ile rodzajów pomieszczeń, tyle rodzajów potrzeb! W przypadku niektórych konstrukcji priorytetem jest uzyskanie najlepszej akustyki. W innych – w stropie musimy ukryć różnorodne instalacje, jak na przykład wentylacyjną. Trzeba też pamiętać o wykorzystaniu więźby dachowej… Od ilości opcji może zakręcić się w głowie. Jak w takim razie wybrać najlepszy sufit w zależności od tego, czego potrzebujemy?
Do jednych z najbardziej uniwersalnych rozwiązań należy sufit podwieszany. To charakterystyczna, lekka konstrukcja, montowana w pewnej odległości od stropu. Pozwala to na uzyskanie miejsca na różnorodne instalacje, co szczególnie przydatne staje się w przypadku obiektów biurowych, w urzędach czy w placówkach handlowych lub usługowych. Dzięki temu w nowo powstałej przestrzeni można schować różne instalacje, co pozwala na estetyczną aranżację pomieszczeń – zarówno nowoczesnych, jak i rewitalizowanych. Sufit podwieszany często towarzyszy przestrzeniom w hotelach i innych obiektach użyteczności publicznej.
To jednak nie jedyny powód, dla którego architekci wnętrz stojący przed wyzwaniem adaptacji lub odnowienia obiektu decydują się na zastosowanie sufitu podwieszanego. Kolejnym z nich może być chęć obniżenia wysokości danego pomieszczenia. Do stworzenia efektownego i efektywnego sufitu podwieszanego można wykorzystać panele oraz płyty gips-karton.
Jednym z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań jest zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych marki Rigips. Oparte są one na konstrukcji stalowej ocynkowanej – konstrukcja do stropu mocowana jest z użyciem wieszaków. W przypadku braku stropu można zamocować je bezpośrednio do więźby dachowej.
Zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych Rigips pozwala na bezproblemowe i proste maskowanie surowych płaszczyzn stropu, a także na ukrycie nierówności stropu. Nie bez znaczenia jest też znaczna poprawa komfortu akustycznego. Podwieszany sufit marki Rigips umożliwia również zamontowanie estetycznych i nowoczesnych rozwiązań oświetlenia wpuszczanego.
Niekwestionowaną zaletą wykorzystania elementów suchej zabudowy Rigips jest to, jak szybka i prosta jest instalacja całego systemu. Nie jest wymagane użycie żadnego specjalistycznego sprzętu, takiego jak dźwigi – ponieważ elementy konstrukcji są bardzo lekkie. Nie bez znaczenia jest też to, że sufit podwieszany wykonany z płyt gipsowo-kartonowych Rigips jest niedrogim rozwiązaniem, szczególnie w porównaniu do innych opcji. Warto zwrócić również uwagę na to, że uznani specjaliści rekomendują zastosowanie systemu 4.05.24 od Rigips – czyli lekką, dwupoziomową konstrukcję krzyżową wykonaną z pojedynczej warstwy płyt gipsowo-kartonowych.
Koniecznie należy również omówić kwestie bezpieczeństwa. Naturalnie, systemy Rigips spełniają wszystkie wymogi bezpieczeństwa dla technologii budowlanych. Oznacza to, że – tak, jak nakazują obecne przepisy – podwieszane sufity są nie tylko całkowicie niepalne, ale również niekapiące po to, by zadbać o bezpieczeństwo przebywających w pomieszczeniu w trakcie pożaru.
Dostępne na rynku rozwiązania stanowiące elementy suchej zabudowy różnią się od siebie niektórymi parametrami, takimi jak grubość, przekrój czy grubość – w zależności od ich przeznaczenia. W rozbudowanej ofercie systemów płyt i profili wykorzystywanych w adaptacji wnętrz marki Rigips znajdują się między innymi profile sufitowe, profile akustyczne, profile przyścienne czy profile ścienne, po to, by najlepiej umożliwić zagospodarowanie przestrzeni pod stropem.