Jak nie urządzać domu? 5 porad, które pomogą Ci uniknąć często popełnianych błędów!

Urządzenie domu to niełatwa sprawa i nawet doświadczonym dekoratorom wnętrz czasem zdarza się popełnić błąd. Co mają więc powiedzieć amatorzy, którzy po raz pierwszy muszą urządzić przestrzeń i to wcale nie małą? Najlepiej dowiedzieć się, co inni zrobili źle i uczyć się na ich błędach. Oto 5 najczęściej popełnianych błędów.

Urządzanie domu – wybór AGD do kuchni

  1. Kuchnia w zabudowie

Lodówka i zmywarka ukryte w zabudowie są eleganckie i takie modne. Co jednak z tego, skoro taka lodówka okazuje się znacznie mniejsza niż tradycyjna i nie tylko od święta pojawia się problem z przechowywaniem żywności? Nagle okazuje się też, że jednak warto było mieć przestrzeń na trzymanie humorystycznych i pamiątkowych magnesów oraz na zawieszanie w honorowym miejscu rysunków dzieci.

Mówiąc jednak całkiem poważnie, choć duże AGD w zabudowie ma swoje plusy, to nie jest pozbawione wad. Jest droższe i trudniejsze w wymianie. Co więcej, w przypadku zmywarki menu będzie widoczne tylko po otworzeniu urządzenia. Oznacza to, że nie sprawdzisz, ile jeszcze pozostało do końca zmywania, zanim program się nie skończy.

  1. Białe kafle podłogowe w łazience

Duże i nieskazitelnie czyste: białe kafle podłogowe w łazience robią imponujące wrażenie… przez pierwsze pięć minut po umyciu. Szorowaniu. I wytarciu do sucha. Na kolanach. Jeżeli masz dzieci, zwierzęta lub po prostu nie lubisz czyścić kafelek codziennie, białe kafle na podłodze w łazience to nie jest najlepszy pomysł.

Podobnie praktycznym pomysłem jest szklany stolik kawowy w salonie czy ciemne meble kuchenne polerowane na wysoki połysk, bez uchwytów.

Oświetlenie w domu – niezbędny element każdego wnętrza

  1. Za mało punktów świetlnych

Nawet w tych pomieszczeniach, w których są duże okna, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie sztuczne. No cóż, nie zawsze jest słoneczny dzień, czasem zapada też noc (zimą zdarza się to nawet całkiem szybko). Jeżeli w dużym pomieszczeniu, np. salonie, wyznaczysz tylko jedną lampę sufitową na środku pomieszczenia, możesz spodziewać się, że we wszystkich rogach i zakamarkach będzie panował półcień. Trudno w takich miejscach usiąść z książką czy nawet pisać na klawiaturze komputera. Gdzie więc umieścić punkty oświetlenia?

Na pewno nad zestawem wypoczynkowym – światło nie musi być tutaj bardzo ostre, lepiej sprawdzi się rozproszone miękkim kloszem. Jeżeli w salonie znajduje się stół jadalniany, to można powiesić nad nim dodatkową lampę, specjalnie do tego przeznaczoną (na dłuższym kablu). Rogi doświetlić można też lampkami biurkowymi i lampami stojącymi. To, gdzie zostaną postawione, najlepiej zaplanować od razu na etapie urządzania pomieszczenia, żeby później nie okazało się, że zabrakło dla nich miejsca!

Jak nie urządzać domu? 5 porad, które pomogą Ci uniknąć często popełnianych błędów! 2

  1. Wnętrze jak z katalogu

Przeglądanie katalogów wnętrzarskich i stron internetowych poświęconych tematyce urządzania domów to dobry pomysł, jeżeli planujesz urządzać dom. To właśnie w tym miejscu znajdziesz liczne inspiracje czy poznasz niestandardowe rozwiązania. Ale pamiętaj, że pokazywane tutaj przestrzenie często są sztuczne i nie odzwierciedlają tego, jak ludzie naprawdę mieszkają (Twoje mieszkanie też prawdopodobnie wygląda inaczej przeciętnego popołudnia niż na chwilę przed przyjściem gości). W domu będziesz mieszkać z całą swoją rodziną i wszystkimi swoimi rzeczami. Zastanów się, czy jesteś w stanie upchnąć wszystkie swoje ubrania na malowniczym wolno stojącym wieszaku w sypialni. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że Twoja garderoba składa się z większej ilości elementów niż trzy garnitury. Twój dom ma dostosować się do Twojego sposobu życia, a nie odwrotnie.

  1. To kicz!

Każdy okres w urządzaniu wnętrz to ma. Coś, co jednego dnia jest modne, innego – staje się synonimem kiczu. Wystarczy jeden rzut oka na łuk oddzielający salon od kuchni, by nabrać pewności, że dom zbudowano w latach 90tych, najdalej we wczesnych dwutysięcznych. Uważaj więc decydując się na podwieszany sufit czy wielką wannę na podwyższeniu – może już za kilka lat takie rozwiązanie będzie śmieszyć zamiast zachwycać.

Urządzając pierwszy dom czy mieszkanie nastaw się na to, że gdzieś popełnisz błąd. Twoje oczekiwania i rzeczywistość pewnie w którymś momencie się rozminą. To nic. Takie jest życie, a każdą rzecz da się zmienić lub naprawić.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button