Malowanie i czyszczenie dachów blaszanych – sposób na poprawę ich jakości

Co robić, by przez długie lata cieszyć się dachem, który skutecznie chroni dom przed czynnikami zewnętrznymi? To proste – regularnie dbać o stan pokrycia, czyszcząc je i malując. Dlaczego warto? To również proste – niskim kosztem wyraźnie wydłużysz żywotność dachu i odłożysz w czasie konieczność jego wymiany.

Zagrożenia dla dachu z blachy

Największym zagrożeniem dla blachodachówki i blachy trapezowej jest oczywiście rdza. Postępująca korozja może doprowadzić nawet do powstania otworu na wylot, a wówczas trudno już o ratunek dla pokrycia. Jakie czynniki mogą przyspieszać proces korodowania lub stwarzać do niego sprzyjające warunki?

  • Wahania temperatury – blacha jest materiałem termoplastycznym, a zatem pod zwiększa objętość pod wpływem ciepła i kurczy się, gdy temperatura spada. W jaki sposób wpływa to na korozję? Nieodpowiednia lub stara farba nie pracuje razem z balchą, warstwa napręża się i może pękać, odsłaniając blachę na działanie wilgoci.
  • Promienie UV i zanieczyszczenia emisyjne – stanowią bardzo podobne zagrożenie. Pod ich wpływem również może dochodzić do łuszczenia się lub kruszenia ochronnej warstwy farby.
  • Mchy i porosty – o ile dachy blaszane są na nie narażone zdecydowanie mniej niż dachówki ceramiczne czy cementowe, to jednak nie są zupełnie wolne od ich wpływu. Porastające mchy gromadzą wilgoć, która w stałym kontakcie z blachą z czasem przyczyni się do procesu korozji.

Dbaj o dach regularnie z pomocą profesjonalistów

O ile na uszkodzenia mechaniczne mamy znacznie mniejszy wpływ – burza z porywistym wiatrem może uszkodzić dach i nie za bardzo możemy coś z tym zrobić (choć oczywiście regularne kontrolowanie dachu i naprawianie usterek na pewno pomogą) – o tyle korozji można skutecznie zapobiegać, czyszcząc dach i malując go farbą z powłoką ochronną. W tym kontekście warto korzystać z pomocy profesjonalnych firm, takich jak np. Grupa Biotop – czyszczenie i malowanie dachów firma ta wykonuje z użyciem profesjonalnego sprzętu oraz specjalistycznych środków czyszczących i farb.

  • Do usuwania zabrudzeń wykorzystuje się biobójcze środki czyszczące, które pomagają usunąć nie tylko zabrudzenia, ale też zneutralizować zarodniki porostów.
  • Specjalistyczne farby mają właściwości antykorozyjne, a także charakteryzują się tym, że przy zmianie temperatury pracują razem z blachą, dzięki czemu ochronna powłoka utrzymuje się na niej znacznie dłużej.

Dlaczego warto regularnie czyścić i malować blaszany dach?

Malowanie i czyszczenie dachu co kilka lat pozwala znacznie wydłużyć jego żywotność, zapobiegając procesowi korozji. Koszty tych zabiegów sięgają zaledwie 4-5 tysięcy złotych, co w porównaniu do wielokrotnie wyższych kosztów wymiany pokrycia jest po prostu inwestycją w jakość i bezpieczeństwo, a także pozwala odwlekać konieczność wymiany dachu o kolejne lata.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button