Gotowy projekt domu bez garażu – dobry czy zły pomysł

Dom bez garażu wbudowanego w bryłę to dobra opcja dla osób, których działka ma niewielkie rozmiary lub ograniczający kształt. Czasami może się okazać, że przez zasady zawarte w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunkach Zabudowy dla konkretnej działki również niemożliwym jest stworzenie domu z garażem. Ostatnim powodem, który wpływa na decyzję inwestorów są względy ekonomiczne lub po prostu brak potrzeby posiadania garażu, z racji tego, że można zastąpić wiatą lub takim wolnostojącym.

Zalety domu bez garażu

Jeśli dysponujesz ograniczonymi środkami finansowymi, to budowa domu bez garażu będzie zdecydowanie tańszą inwestycją niż takiego, który go posiada. Całkowity koszt budowy garażu jednostanowiskowego w bryle domu to koszt rzędu nawet 30 tysięcy złotych, a dwustanowiskowego dwa razy tyle. Jeśli jesteś w sytuacji, w której zależy Ci na czasie, pamiętaj, że dodatkowe prowadzenie instalacji w garażu, kopanie fundamentów i prace wykończeniowe tylko dodadzą dodatkowych tygodni, w których będzie powstawał Twój dom. Dodatkową zaletą takich projektów jest fakt, że domy są mniejsze, ich bryła bardziej zwarta, przez co łatwiej jest dopasować je do wąskiej działki (nawet takiej o szerokości 16 metrów) lub o skomplikowanym kształcie. Najczęściej gotowe projekty domów bez garażu wbudowanego w bryłę wybierają osoby, które nie maja własnego środka lokomocji. Jeśli jednak posiadasz samochód i chcesz dać mu schronienie, na rynku znajdziesz alternatywy dla garażu wbudowanego w bryłę domu, np. wiatę garażową lub garaż wolnostojący. Często do wyboru tej opcji inwestorów przekonuje fakt, że spaliny z garażu nie dostają się do wnętrza budynku. Takie zjawisko wpływa negatywnie na zdrowie człowieka, więc warto zwrócić na to uwagę. Samochód oddalony od domu to także większe prawdopodobieństwo, że nie obudzisz reszty domowników gdy go rano uruchomisz. Jest to bezpieczna opcja, bo najwięcej włamań do wnętrza domów jest przez garaż. W skrócie: mniejsze koszty, mniejszy hałas, lepsze powietrze w domu i większe bezpieczeństwo.

Negatywne strony projektów domów bez garażu

Co najważniejsze, garaż chroni samochód, a czasem też inny wartościowy sprzęt, przed wzrokiem złodziei czy złymi warunkami atmosferycznymi. Przemyśl, czy nie lepiej zainwestować w garaż w bryle domu niż w naprawę samochodu bo gradobiciu. Podczas deszczu dużo przyjemniej wsiadać do samochodu, który stoi w suchym garażu połączonym z domem, niż na zewnątrz w trakcie ulewy. W garażu często tworzy się również przestrzeń do majsterkowania, której niejednemu mężczyźnie może zabraknąć, jeśli nie wybierze domu z tą dodatkową przestrzenią. Garaż w bryle domu może być także zostawioną furtką na przyszłość, jeśli miałby pojawić się nowy członek rodziny lub inna losowa sytuacja, w której lepiej będzie przerobić go na pokój niż specjalnie adaptować poddasze. Dzięki dociepleniu ścian, zlikwidowaniu bram i innym pracom remontowym możesz go kiedyś przerobić na kino domowe czy siłownię.

Jeśli nie wiesz, czy decydować się na dom z garażem czy bez, najlepiej przemyśleć nie tylko kwestię finansową i teraźniejszy fakt posiadania lub braku samochodu, ale również przyszłe potrzeby swoje i domowników. Jeśli mimo wszystko chcesz chronić swój samochód bez posiadania garażu wbudowanego w bryłę domu, możesz zdecydować się na alternatywę, jaką jest garaż wolnostojący lub wiata garażowa. Najtańszym rozwiązaniem jest wiata, jest ona jednak najmniej stabilną i ochraniającą samochód konstrukcją. Garaż wolnostojący to najbardziej kosztowne rozwiązanie.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button