10 porad, które ułatwią zakup żelazka z generatorem pary

Żelazka z generatorem pary charakteryzują się tym, że mają zdecydowanie większy pojemnik na wodę oraz są zaopatrzone w specjalny system wytwarzający parę na wysokim poziomie. Osiągają też lepsze parametry wytwarzanej pary, mogą prasować w poziomie i w pionie. Ich konstrukcja pozwala na szybsze podgrzanie stopy żelazka i lepsze odzyskiwanie ciepła.

Czy warto kupić żelazko z generatorem pary?

Żelazka z generatorem pary umożliwiają nam osiągnięcie idealnego wyglądu. Skuteczność prasowania uzależniona jest przede wszystkim od tego, jaką ilość pary żelazko jest w stanie wygenerować. Zwykłe żelazka produkują około 70 g pary na minutę, generatory pary uzyskują około 180 g pary na minutę. Umożliwiają prasowanie nawet dłużej niż godzinę bez żadnej przerwy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze żelazka z generatorem pary?

  • Pojemność zbiornika na wodę – od jego wielkości zależy, czy będzie trzeba go co chwilę napełniać wodą, czy też wystarczy na wykonanie prasowania całego prania, najlepiej, jeśli zbiornik jest wyjmowany i można z nim podejść pod kran. Rozwiązania tego typu mają żelazka Philips PerfectCare.
  • Moc generatora pary – zazwyczaj wynosi ona 2400 W, ale może też być większa lub mniejsza, wysokość mocy ma wpływ na szybkość nagrzewania się żelazka.
  • Wysokość ciśnienia – im jest większa tym szybciej para dociera w głąb materiału, większe ciśnienie umożliwia prasowanie wyjątkowo grubych tkanin.
  • Objętość wytwarzanej pary – z założenia im więcej pary wytwarza stacja parowa Tefal, tym efektywność prasowania jest lepsza, ale trzeba też wiedzieć, że pod wpływem zbyt dużej ilości pary może dojść do przemoczenia deski do prasowania, dlatego najlepiej wybrać optymalną, średnią jej ilość, około 140 g na minutę.
  • Stopa żelazka – powinna mieć odpowiedni kształt, ważny jest także surowiec, z jakiego jest wykonana, ponieważ od tego zależy, czy będzie dobrze przesuwać się po materiale. Najpopularniejsze materiały, z jakich wykonuje się stopy to: stal, ceramika, teflon, tytan, a nawet granit.
  • Kształt i konstrukcja żelazka – stopy mocno zwężane z przodu umożliwiają prasowanie drobnych elementów, stopa zwężana z przodu i z tyłu nie gniecie materiału podczas cofania. Żelazko powinno też być zaopatrzone w odpowiednią liczbę otworów generatora pary, aby większa część tkaniny była poddawana jej działaniu.
  • Ustawienia programów – które łącza w sobie temperaturę i wyrzut pary, z reguły powinny być też zaopatrzone w tryb ekologiczny, który oszczędza zużycie wody i energii elektrycznej, traci na tym trochę efektywność prasowania.
  • System odkamieniania – istotnym elementem każdego generatora pary jest filtr antywapienny, który powinien być przymocowany do pojemnika z wodą, filtr może być jednorazowy albo wielorazowego użytku, system samoczyszczenia stopy pozwala na bezpośrednie usuwanie kamienia z kanalików na parę.
  • Automatyczny wyłącznik – generatora pary, trzeba się upewnić, czy stacja pary go posiada.
  • Wygoda i ergonomia prasowania – najlepszym rozwiązaniem jest wzięcie żelazka do ręki w sklepie i przekonanie się, czy zapewni komfort przy prasowaniu, stacja ze zbiornikiem na wodę może być duża, ale samo żelazko powinno być lekkie i zgrabne w użyciu.

Dodatkowe udogodnienia

Niektóre modele żelazek z generatorem pary są wyposażone w specjalny pasek umożliwiający sprawdzanie na bieżąco stopnia twardości wody. W zależności od tego ustawiana jest praca generatora.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button