Dywany w jodełkę francuską – klasyka w nowej odsłonie

Wzór nazywany jodełką zyskał popularność w XVI-wiecznej Francji dzięki władcom i arystokratom, którzy zdobili nim podłogi w swoich pałacach, podmiejskich willach i letnich rezydencjach. W Polsce parkiet w jodełkę szturmem podbił mieszkania i domy w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego stulecia, nic więc dziwnego, że jeszcze przez wiele lat po upadku PRL-u kojarzony był przede wszystkim z reliktem poprzedniego systemu. Po dawnej niechęci nie zostało już jednak ani śladu. Obecnie jodełka znów wraca do łask, coraz częściej wykorzystywana w projektach topowych architektów nie tylko jako wykończenie podłogi, ale również ścian, frontów mebli i tekstyliów. Po ten ponadczasowy wzór bardzo chętnie sięgają zwłaszcza projektanci dywanów, wychodząc naprzeciw światowych trendom aranżacyjnym.

Jodełka i jej rodzaje

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że istnieje kilka rodzajów jodełki, z których najpopularniejsza jest wersja angielska i francuska.

Jodełkę angielską, inaczej klasyczną, wykonuje się z podłużnych elementów o jednakowych rozmiarze, które łączy się ze sobą w taki sposób, aby krótszy bok jednego elementu stykał się z dłuższym bokiem drugiego pod kątem prostym. To właśnie w taki sposób układało się podłogi w Polsce „socjalistycznej”.

W najnowsze trendy wnętrzarskie wpisuje się natomiast tak zwana jodełka francuska, określana też terminem chevron. Ją również tworzą połączone ze sobą podłużne elementy, ale zestawia się je ze sobą krótszymi bokami po uprzednim ich przycięciu pod kątem 45 stopni. W ten sposób powstają wielokrotnie powielone kształty przypominające groty strzały bądź też – z dosłownego tłumaczenia – krokwie dachowe.

Bardzo zbliżona do francuskiej jest jodełka węgierska, w której poszczególne elementy łączy się ze sobą pod kątem 60 stopni, tworząc dzięki temu nieco bardzo subtelny deseń przypominający swoim wyglądem zygzaki.

Z czego wynika popularność dywanów w jodełkę francuską?

Jodełka chevron to wzór prosty, a przy tym efektowny i na tyle ponadczasowy, że można go wkomponować w dowolną aranżację. Ozdobiony nim geometryczny dywan prezentuje się bardzo stylowo, nadaje wnętrzu lekkości i niewyszukanej elegancji, w dodatku wprowadza do wnętrza harmonię, porządkując przestrzeń optycznie.

Położenie w salonie pokrycia podłogowego w jodełkę francuską sprawia, że wystrój nabiera dynamiki i oryginalnego charakteru, staje się dekoracyjny, a jednocześnie pozostaje subtelny. Przy pomocy przykuwającego wzrok dywanu w zygzakowaty deseń można odmienić swoje wnętrze nie do poznania, nie poświęcając na to zbyt wiele czasu ani nie nadwyrężając portfela.

Geometryczny dywan w jodełkę będzie także trafionym wyborem, jeśli zależy Ci na wizualnym skorygowaniu kształtu pomieszczenia bądź odwróceniu uwagi od noszącej ślady użytkowania podłogi. Co istotne, im większy wzór na dywanie, tym przestronniejszy będzie wydawać się pokój.

Dywany w jodełkę francuska i ich różne odsłony

Choć jodełka francuska kojarzy się przede wszystkim z eleganckimi wnętrzami, nie narzuca ona konkretnego stylu. Przeciwnie – pozostawia dużo swobody aranżacyjnej.

Najmodniejsze obecnie są dywany ozdobione tradycyjnym wzorem jodełki francuskiej utrzymanym w miłej dla oka, pastelowej kolorystyce. Takie modele idealnie dopełnią wystrój wnętrz w stylu minimalistycznych oraz skandynawskim, urozmaicając go i dodając mu przytulności.

Geometryczne dywany w jodełkę francuską bardzo chętnie wybierane są do salonów przez amatorów stylu klasycznego oraz retro. Aby nawiązywały do przeszłości, ich runo postarza się w taki sposób, aby wzór wyglądał na przetarty i nieco wyblakły. Dzięki temu dywan nabiera nieco bardziej abstrakcyjnego charakteru, nierzadko przypominając raczej obraz niż pokrycie podłogowe.

Unikalnym dodatkiem do wnętrz w stylu vintage oraz rustykalnym będzie patchworkowy dywan w jodełkę wykonany z naturalnej skóry. Jej poszczególne fragmenty łączy się ze sobą ręcznie, co pozwala na uzyskanie niezwykle oryginalnej i jedynej w swoim rodzaju geometrycznej kompozycji.

Zupełnie inaczej prezentuje się jednokolorowy dywan w jodełkę z efektem głębi. Taki zaskakujący efekt można uzyskać na kilka sposobów, na przykład przycinając włosie na dwóch różnych wysokościach lub zestawiając ze sobą materiał lśniący i matowy. Pokrycie podłogowe 3D to doskonały sposób na podkreślenie szykownego charakteru salonu.

Zobacz więcej wzorów dywanów geometrycznych

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button