Drzwi przesuwne a aranżacja przestrzeni mieszkalnych – czyli co warto wiedzieć przed zakupem drzwi?

Dobór i montaż drzwi to istotny element w aranżacji naszych pomieszczeń mieszkalnych. Każdy, kto choć raz stanął przed koniecznością zakupu drzwi, zdaje sobie sprawę, jak skomplikowanym może być to zadaniem. Wbrew pozorom, drzwi to nie tylko „prostokątny i płaski kawałek drewna, służący do otwierania i zamykania” – lecz w ich budowie wyróżnić można kilka istotnych komponentów, rzutujących zarówno na ich funkcjonalność, jak i względy estetyczne. W ciągu ostatnich lat na popularności zyskały szczególnie drzwi przesuwne – nadające się do stosowania w niemal wszystkich typach pomieszczeń. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik, skierowany do osób rozważających możliwość zakupu drzwi przesuwnych.

Drzwi przesuwne – dla kogo?

Drzwi przesuwne to nie wynalazek ostatnich lat. W wielu kulturach, z tego typu drzwi (szczególnie, jako mechanizmów otwierania i zamykania pomieszczeń mieszkalnych) korzysta się od wieków. Jednak dopiero kilka dekad temu stały się naprawdę popularne w świecie Zachodu. Obecnie natomiast, spotkamy drzwi przesuwne, montowane na prostych i niezwykle praktycznych mechanizmach.

Zacznijmy jednak od spraw najbardziej podstawowych. W czym tkwi specyfika drzwi przesuwnych? Przede wszystkim – są to drzwi skrzydłowe, które zamiast otwierać się do wnętrza lub zewnętrza – rozsuwają się w bok, wzdłuż ścian.

Skrzydła takich drzwi występują w różnych rozmiarach. Znajdziemy zarówno standardowe (szerokie na około 80-100 cm), jak i te mniej lub bardziej szerokie. Materiały używane do produkcji drzwi przesuwnych są niemal takie same, jak w przypadku drzwi zwykłych – drewno, a także tworzywa sztuczne, szkło, metal.

By drzwi przesuwne nadawały się do używania, potrzebne jest ich umieszczenie na specjalnej prowadnicy. Najczęściej, jest to stalowa (lub aluminiowa, rzadziej wykonana z innych materiałów) część, montowana wzdłuż ściany. Szczególną popularnością cieszą się prowadnice aluminiowe – ze względu na ich cichszą pracę.

Poszukując różnych rodzajów drzwi przesuwnych warto zapoznać się z rozbudowaną ofertą znajdującą się na stronie: https://www.jurpol-meble.pl/drzwi-przesuwne/.

Najważniejsze sprawy przed zakupem drzwi przesuwnych

Jeśli zdecydowaliśmy się zastosować drzwi przesuwne zamiast standardowych, warto odpowiednio przygotować się do zakupu. Przede wszystkim należy ustalić – w którą stronę drzwi będą się rozsuwać. Jest to o tyle istotne, że ściana, wzdłuż której będziemy przesuwać drzwi, musi być wystarczająco długa.

Zazwyczaj, dla jednego otworu wybieramy jedno skrzydło drzwiowe. Jeśli otwór jest szerszy (wynosi więcej niż 100 cm) możemy rozważyć zarówno możliwość zakupu dwóch skrzydeł drzwiowych, jak i jednego szerszego.

Sposób mocowania prowadnicy również ma duże znaczenie. Do wyboru mamy prowadnice montowane na ścianie, przy suficie oraz przy progach. Poszczególne dostępne prowadnice różnią się ich szerokością (odpowiadającą szerokości drzwi) oraz długością.

W przypadku drzwi jednoczęściowych warto także rozważyć możliwość zastosowania mechanizmu automatycznego ich zasuwania. Mechanizm ten cieszy się dużą popularnością wśród osób z ograniczoną sprawnością ruchową oraz osób starszych lub niedołężnych, mieszkających samotnie.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button