Jak dbać o wodę w przydomowym basenie?

Coraz wyższe temperatury latem sprawiają, że szukamy nowych metod na orzeźwienie i ochłodzenie organizmu. Jednym z najlepszych sposobów jest szukanie ulgi w wodzie. Zanurzenie się w jeziorze lub morzu zawsze przynosi wytchnienie. Jednak co zrobić, jeśli nie mamy czasu lub środków, aby gdzieś wyjechać i spędzać tam upalne dni. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest przydomowy basen, o który, dzięki naszym radom, z łatwością zadbasz.

Basen w ogrodzie – fakty i mity

Coraz częściej w naszych ogrodach pojawiają się baseny. Mają mało wspólnego z dziecięcymi, małymi, dmuchanymi basenikami, które mieściły od kilkudziesięciu do kilkuset litrów wody i które pamiętamy z dzieciństwa. Obecne baseny ogrodowe gwarantują rozrywkę i ulgę w upalne dni dla całej rodziny. Mitem jest to, że taki zbiornik jest drogi, a jego utrzymanie w czystości to kolejne duże koszty. Bardzo dobrej jakości baseny kupimy już za około 200-400 złotych. Jeśli weźmiemy pod uwagę korzyści, takie jak wspaniałe spędzanie czasu z przyjaciółmi lub dziećmi oraz oszczędności na podróżach nad najbliższe jezioro, to cena nie jest wygórowana. Dodatkowo basen może posłużyć nam przez długi czas i kilka sezonów letnich, więc koszt staje się inwestycją.

Innym fałszywym poglądem jest powszechnie panująca opinia o tym, że wodę w basenie należy wymieniać bardzo często, a filtry są drogie. Nie jest to prawda. Baseny renomowanych firm są wyposażone w pompę, w której umieszcza się filtr na bieżąco oczyszczający wodę i usuwający z niej różnego rodzaju zanieczyszczenia. Jeden wysokiej jakości wkład to nawet 6 miesięcy filtracji! Ich koszty zaczynają się od kwot poniżej 40 złotych, co znów pokazuje jak tani w utrzymaniu jest basen.

Jak dbać o wodę w przydomowym basenie? 2

Dlaczego warto filtrować wodę w basenie?

Pojemność basenów ogrodowych sięga nawet kilku tysięcy litrów. Jest to bardzo duża ilość wody, w związku z czym nieracjonalne byłoby jej częste wymienianie. Wiąże się to z dużymi kosztami oraz źle służy środowisku. Woda w naszym kraju jest towarem coraz bardziej deficytowym, czego dowodem są występujące susze. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest filtracja, która oczyści wodę z zanieczyszczeń i pozwoli bezpiecznie korzystać z basenu przez długi czas. Stosowany wkład na bieżąco będzie usuwał zabrudzenia i nie pozwoli gromadzić się bakteriom.

Jaki filtr do basenu wybrać?

Na rynku istnieje wiele rodzajów filtrów basenowych. Często są one produkowane przez firmy wytwarzające baseny ogrodowe. Jednak ten rodzaj wkładów jest często mało wydajny. Filtry najpopularniejszych producentów basenów są wykonane z niezbyt trwałych materiałów i wystarczają na około 2 tygodnie. Jest to mało korzystne finansowo rozwiązanie. Najlepiej wybrać wkład do basenu wykonany z wysokiej jakości celulozy. Jego żywotność sięga nawet 6 miesięcy, czyli wystarczy na niemal cały sezon użytkowania basenu w naszym kraju. Bardzo dobrej jakości filtry w korzystnej cenie znajdziesz na przykład w sklepie Filtrosfera.pl. Wkład umieszcza się pompie basenowej, z której wychodzą dwa wężyki. Jednym z nich woda z basenu trafia do pompy i przepływa przez filtr, a drugim, już oczyszczona, wypływa z powrotem do zbiornika.

Jak dbać o wodę w przydomowym basenie? 3

Popularne stają się również filtry wiaderkowe do basenu, które można wykonać samodzielnie. Jednak, biorąc pod uwagę ich jakość, takie rozwiązanie nie jest opłacalne. Oczyszczanie wody to przede wszystkim nasze bezpieczeństwo i komfort. Cena filtra basenowego profesjonalnego producenta nie jest wysoka, dlatego warto zainwestować kilka złotych więcej i zadbać o swoją wygodę.

Jak wymieniać i dbać o filtry basenowe?

Filtr do basenu można i należy czyścić. Najczęściej zaleca się robić to co dwa tygodnie. Potrzebna do tego jest jedynie woda pod ciśnieniem (najwygodniej będzie użyć węża ogrodowego) i w przypadku mocno zabrudzonych filtrów, niepieniące się środki chemiczne. Popularnym sposobem czyszczenia jest metoda rotacyjna, polega ona na tym, aby w czasie mycia filtra, był on zastępowany w pompie drugim. Dlatego wkłady do basenów są często sprzedawane w podwójnych zestawach. Pozwala to na zachowanie ciągłości filtracji i daje czas na dokładne oczyszczenie i wyschnięcie wkładu.

Utrzymanie basenu w idealnym stanie jak widać jest proste i tanie. Taki zbiornik może zapewnić wiele atrakcji w upalne dni nie tylko najmłodszym użytkownikom, ale również tym starszym. To wspaniały sposób na ochłodzenie organizmu i odprężenie.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button