Budowa sauny fińskiej w domu

Jednym z pomysłów na stworzenie przestrzeni do relaksu w domowych warunkach jest budowa sauny fińskiej. Wystarczy kilka kroków, żeby w odpowiedni sposób zaprojektować oraz zbudować saunę, która jest bezpieczna i funkcjonalna. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Przed budową sauny

Jeszcze przed podjęciem decyzji o wybudowaniu sauny najlepiej zaplanować i przemyśleć kwestie, takie jak odpowiednia wentylacja, materiały, z których wykona się konstrukcję oraz jej docelową lokalizację: czy ma to być przydomowa sauna ogrodowa, czy może lepiej postawić na budowę sauny w domu? Sauna jest często również uwzględniana już na etapie projektowania domu. Warto wtedy wziąć pod uwagę niezbędne przyłącza, odpływy oraz zasilanie.

Jak zrobić saunę w domu lub ogrodzie?

Budowa sauny w domu lub ogrodzie zaczyna się od wygospodarowania wolnego, odizolowanego i zamkniętego pomieszczenia. Materiały, których używa się do budowy sauny, powinny być odporne na działanie wysokiej temperatury (ta natomiast sięga nawet 120°C).

Podłoga

Istotne jest to, by podłoga, która ma się znaleźć w saunie domowej, była odpowiednio wykończona. Najlepiej ułożyć na niej terakotę lub płytki ceramiczne. To materiały odporne na wilgoć oraz działanie zmiennych temperatur. W saunie ogrodowej podłoga zazwyczaj jest wykonywana z drewna – jednak również w tej kwestii należy wziąć pod uwagę parametry i właściwości surowca. Najlepiej sprawdzają się panele ze świerku skandynawskiego, jodły kanadyjskiej bądź cedru – są to bowiem materiały odporne na działanie wilgoci.

Ściany

W kwestii ścian najlepiej sprawdzi się konstrukcja szkieletowa z drewna. Zarówno domowa, jak i przydomowa sauna, powinna być odpowiednio zabezpieczona pod względem termicznym. Odpowiednią izolację zapewnia wełna mineralna i drewniane wykończenie. Wnętrze mogą wypełniać odporne na wysokie temperatury i wilgoć panele z wcześniej wymienionego świerku lub jodły.

Instalacje

Budowa sauny w domu lub ogrodzie wiąże się również z wykonaniem instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Dzięki nim możliwe jest oświetlenie sauny, podłączenie pieca elektrycznego, a także wydzielenie strefy z prysznicem, pod którym można schłodzić się pomiędzy sesjami.

Wśród instalacji bardzo ważna jest także wentylacja. Musi ona odprowadzać i wprowadzać do pomieszczenia świeże powietrze. Elementy instalacji wywiewnej powinno umieścić się przy suficie naprzeciw miejsca, w którym siadają użytkownicy sauny – dzięki temu osoby przebywające w środku nie będą odczuwać chłodnych podmuchów.

Stolarka okienna i drzwiowa

Zasadą przy budowie sauny w domu lub w ogrodzie jest to, by drzwi lub okna otwierały się na zewnątrz. Powinny być to przede wszystkim elementy o niskim współczynniku przenikania ciepła. Jeśli decydujemy się na drzwi szklane, powinny być one wykonane ze szkła hartowanego (materiał jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i różnice temperatur).

Na wyposażenie sauny zazwyczaj składają się ławki, podparcia, termometr, antypoślizgowa mata podłogowa, a także dodatkowe elementy, takie jak pojemniki do aromaterapii bądź nawilżacze. W kwestii budowy sauny w domu lub ogrodzie zawsze warto zwrócić się do specjalistów, którzy wykonają odpowiednio szczelną, ale i bezpieczną oraz funkcjonalną saunę, która będzie służyć przez wiele lat.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

1 komentarz

  1. Mieć taką saunę u siebie… marzenie! W skandynawskim ogrodzie to must-have. Nie pogardziłabym zimą 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button