Jak urządzić balkon w bloku? To pytanie, które nie pozwala zasnąć wielu inwestorom posiadającym własny lokal w wielorodzinnym budynku. Z uwagi na stosunkowo nieduży metraż wnętrz, tych kilka dodatkowych metrów na świeżym powietrzu jest niezwykle cennych, stąd warto starannie je zaplanować. Pomysł na ich aranżację w dużej mierze zależy od oferowanej przestrzeni i upodobań inwestora. Lubicie kwiaty i wszechobecną przyrodę? Nic nie stoi na przeszkodzi, by urządzić tu własną, zieloną dżunglę. A może wolicie minimalistyczne, nowoczesne otoczenie? Z pomocą przyjdą proste stoliki i krzesła, które zapewnią wygodny wypoczynek nawet na najmniejszym balkonie. Jak wybrać podłogę i zabudowę balkonu, aby były trwałe i łatwe do utrzymania w czystości? Jakie kwiaty sprawdzą się najlepiej od południowej lub północnej strony budynku? Które meble zapewnią komfortowy relaks na świeżym powietrzu? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w poniższym tekście.
Spis treści
Wiosna i lato – najlepsze pory na aranżację balkonu
Ciepłe i słoneczne dni skutecznie zachęcają do spędzania czasu poza domem. Choć niejeden z nas marzy o wypoczynku na łonie natury, nadmiar obowiązków i zmęczenie pracą nierzadko sprawiają, że nie mamy siły na spacery czy wycieczki za miasto. Tymczasem wystarczy posiadać własny, odpowiednio urządzony balkon, który pozwoli nam na wygodny i efektywny relaks po ciężkim dniu. Nawet niewielki metrażowo skrawek przestrzeni pomieści kilka kwiatów czy wygodny fotel, sprzyjające odprężeniu w promieniach słońca. Zatem jak urządzić balkon w bloku?
Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać przygotowując aranżację balkonu jest odświeżenie jego ścian. Warto wcześniej upewnić się u zarządcy lub wspólnoty mieszkaniowej, czy przepisy nie zabraniają nam ingerencji w wygląd zewnętrznej części budynku. Jeśli mamy możliwość odnowienia płaszczyzn, dobrze jest zastosować barwę spójną z kolorystyką całej elewacji obiektu lub uniwersalną biel, która wizualnie powiększy najbliższy obszar. Możemy zdecydować się na użycie tradycyjnej farby, obicie płaszczyzny drewnianą boazerią bądź udekorowanie jej za pomocą imitacji kamienia naturalnego. Co zrobić jednak w sytuacji, gdy przepisy nie pozwalają na odmalowanie balkonu? Warto wzdłuż jego ścian posadzić pnącza z odpowiednimi podporami, które w naturalny sposób zasłonią nieestetyczne przegrody, tworząc atrakcyjną wizualnie, żywą dekorację.
W momencie, gdy posadzka balkonu jest popękana lub wyjątkowo nieestetyczna, dobrze jest rozważyć także położenie płytek bądź innego materiału, który przywróci jej ładny wygląd. Po zakończeniu etapu remontowego, będziemy mogli dobrać nowe meble i rośliny, które uprzyjemnią nam pobyt na świeżym powietrzu. Jak krok po kroku urządzić wygodny i praktyczny balkon w bloku?
Jak wykończyć podłogi na balkonie w bloku?
Podłoga jest jednym z najważniejszym elementów na każdym balkonie lub tarasie. Umożliwia wygodne przemieszczanie się, ustawianie wybranych sprzętów czy dbanie o porządek. Powinna być trwała, antypoślizgowa, łatwa do utrzymania w czystości, a zarazem dopasowana do całej aranżacji. Jaki materiał wykończeniowy na posadzce w bloku sprawdzi się najlepiej?
Niedrogim i najpopularniejszym rozwiązaniem są płytki ceramiczne. Wybierając konkretny model należy zwrócić uwagę na jego wytrzymałość na niekorzystne warunki atmosferyczne i ścieranie, mrozoodporność i antypoślizgowość. Wysokiej jakości glazura jest łatwa w bieżącej pielęgnacji, jednak w słonecznie dni może być wyjątkowo gorąca, utrudniając korzystanie z balkonu. Można zastąpić ją także klinkierem o podobnych właściwościach, który zapewni wyjątkowo estetyczne wykończenie posadzki na długi czas.
Alternatywą dla płytek i klinkieru jest drewno. Musi być ono odpowiednio twarde i niewrażliwe na działanie wody, mrozu czy promieni słonecznych. Sprawdzi się tu nasz krajowy modrzew, a także bardziej egzotyczne odmiany – merbau, lapacho czy bangkirai. Są one oferowane w formie klepek mocowanych na niewidoczne zatrzaski bądź wkręty. Ciekawym rozwiązaniem są także podesty z deski kompozytowej bądź naturalnej, które oferują zbliżone parametry, przepięknie prezentując się nawet na niewielkim balkonie.
Miłośnicy zieleni i przyrody z przyjemnością skorzystają z rozwiązania, jakim jest sztuczna trawa. Ta wykładzina z tworzywa dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej jest przyjemna w codziennym użytkowaniu oraz stosunkowo trwała. Warto zdecydować się na wersje z piankowym podłożem, które zapewni im zwiększoną miękkość sprawiając, że można siedzieć lub leżeć na nich bez konieczności używania mebli. Taka imitacja trawy jest odporna na deszcz i słońce, niemniej na okres zimowy warto zwinąć ją i przechowywać w pomieszczeniu, dzięki czemu zachowa ona ładny wygląd przez wiele lat.
Jak urządzić balkon w bloku? Prócz praktycznej i wygodnej posadzki przydatne będą także komfortowe meble. Czym zatem kierować się przy ich wyborze?
Meble balkonowe – praktyczne, trwałe i wygodne
Podobnie jak posadzka na balkonie, także meble dedykowane do użytku zewnętrznego powinny być odporne na działanie wody, mrozu czy promieni UV. Jest to szczególnie istotne w momencie, gdy nasz balkon jest dość mocno wysunięty poza bryłę budynku oraz niezadaszony. W typowych loggiach – czyli wnękach balkonowych kończących się w linii elewacji – możemy także zdecydować się na meble balkonowe wyposażone w miękkie poduszki, którym nie straszny będzie deszcz.
Wielkość i ilość mebli w głównej mierze zależy od powierzchni balkonu. Na przestronnym tarasie z powodzeniem zmieści się komplet ogrodowy dla całej rodziny, złożony z czterech foteli lub kanapy oraz stołu. Nierzadko możliwe będzie także postawienie na nim dwu- lub trzyosobowej huśtawki, która w szczególności ucieszy dzieci. Na mniejszym metrażu wystarczające będą niewielkie krzesła i stolik kawowy. Jeśli na balkonie jest wyjątkowo mało miejsca, warto rozważyć zastosowanie składanych stołków oraz blatu zawieszonego na balustradzie, który można złożyć jednym ruchem ręki.
Jak urządzić balkon w bloku, dopasowując jego styl do aranżacji wnętrza? Do mieszkań o rustykalnym bądź prowansalskim klimacie najlepiej zdecydować się na drewniane krzesła i stołki lub wersje wykonane z kutego żelaza. Do bardziej nowoczesnych domów odpowiednie będą kanapy i stoliki z rattanu bądź technorattanu, wyposażone w eleganckie, jednobarwne poduszki. Niezależnie od preferowanego przez nas kierunku powinny być one trwałe, komfortowe i praktyczne w codziennym użytkowaniu.
Jakie kwiaty najlepiej sprawdzą się na balkonie?
Zastanawiając się, jak urządzić balkon w bloku, nie powinniśmy zapominać o niezwykle ważnej roli roślin. Naturalna zieleń pozytywnie wpływa na możliwość odprężenia się, skutecznie uspokaja oraz koi przemęczony wzrok. Prócz funkcji dekoracyjnej wiele roślin działa także odstraszająco na muchy i komary, ułatwiając wypoczynek w ciągu dnia i wieczorem. Poszczególne rośliny balkonowe można hodować w donicach ustawionych na parapecie i podłodze bądź skrzynkach, zawieszanych od wewnętrznej lub zewnętrznej strony balustrady. Wybierając odmiany nasadzeń warto kierować się orientacją balkonu względem kierunków świata oraz naszymi zdolnościami ogrodniczymi. Jeżeli nie mamy czasu regularnie pielęgnować roślin, lepiej sięgnąć po mniej wymagające gatunki. W momencie, gdy uwielbiamy poświęcać czas wielobarwnym egzemplarzom nic nie stoi na przeszkodzie, by na balkonie posadzić też trudniejsze w uprawie kwiaty. Jak urządzić balkon w bloku, dobierając do niego odpowiednie okazy?
- Niezwykle popularną rośliną jest pelargonia, która dobrze czuje się w pełnym słońcu – stąd będzie ona wskazana na balkony o południowej wystawie. To kwiat mało wymagający, odporny na suszę i wiatr, który sprawdzi się wśród osób poszukujących odmian niekłopotliwych w hodowli. Co prawda nie kwitnie ona zbyt intensywnie, ale rekompensuje tą cechę dekoracyjnymi, zielonymi liśćmi. Dodatkowo wydziela charakterystyczny zapach, który działa odstraszająco na komary.
- Wyjątkowo dekoracyjny efekt osiągniemy, stosując gatunki o zwisających, mocno ukwieconych pędach, dedykowanych raczej na osłonięte od wiatru i słońca stanowiska. Odpowiednie będą tutaj surfinie, petunie, lobelie czy fuksje. Warto jednocześnie pamiętać, że wymagają one regularnego podlewania, a nierzadko także systematycznego obrywania uschniętych kwiatów. Nie są więc one polecane dla mocno zapracowanych osób, które nie mają czasu na ich pielęgnację.
- Z pnączy możemy stworzyć na balkonie naturalne i estetyczne zadaszenie, chroniące przed działaniem promieni słonecznych. Wystarczy przygotować wytrzymałą, drewnianą kratownicę oraz donice, w których zasadzimy bluszcz, powojnik, wilec, pachnący groszek czy bugenwillę. Już po kilku miesiącach porosną one gęsto przygotowaną konstrukcję, zapewniając pożądany chłód, a nierzadko także przyjemnie pachnąc.
Oświetlenie balkonu w bloku
Po pełnym obowiązków dniu czy też w wolne weekendy wielu z nas marzy o wieczornym relaksie na balkonie. Aby był on możliwy, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego oświetlenia. Wybierając źródła światła na balkon należy zwrócić uwagę, by posiadały one odpowiednią klasę szczelności oraz były dostosowane do użytku na zewnątrz budynku. Jak urządzić balkon w bloku z użyciem różnorodnych lamp?
Najtańszym i ekologicznym sposobem są lampki solarne. Są one oferowane pod postacią latarni mocowanych w donicach z kwiatami, girland w formie latarenek czy sznurów cotton balls, a także bocznych kinkietów wieszanych na ścianie. Standardowo wyposażone w czujnik zmierzchu, załączają się automatycznie w chwili zapadania zmroku.
Jeżeli na naszym balkonie jest dostęp do źródła energii elektryczne, możemy zastosować tam także lampę na prąd. Na niewielkiej przestrzeni w szczególności sprawdzą się kinkiety mocowane do ścian lub plafony sufitowe. Zapewnią one dyskretne, rozproszone światło, sprzyjające relaksowi wieczorową porą. Na balkonach o wysokich sufitach można zaplanować także wiszącą lampę na dłuższym łańcuchu. Będzie ona szczególnie atrakcyjna na kwadratowym obszarze, na którym umieścimy stół z żyrandolem zamocowanym nad jego centralnym punktem. Warto jednak pamiętać, że wszelkie modele podatne na działanie wiatru – wyposażone w sznur lub łańcuszek – będą odpowiednie raczej na osłoniętych przestrzeniach, gdzie silne podmuchy nie stworzą ryzyka rozbicia lampy, a w skrajnych przypadkach nawet okna.
Zabudowa i daszek nad balkonem w bloku
Jeżeli nasz balkon jest narażony na ulewne deszcze i wichury oraz nieustanne intensywne promieniowanie słoneczne lub zwyczajnie chcielibyśmy korzystać z niego także w chłodniejsze dni, warto rozważyć jego zabudowę. Można zastosować tu jedno z dwóch rozwiązań: ochronny daszek czy markizę lub kompleksowe przeszklenie całej wnęki loggii. Czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania oraz jak urządzić balkon w bloku z ich wykorzystaniem?
Zabudowa balkonu
Zabudowa balkonu pozwala na estetyczne i funkcjonalne powiększenie przestrzeni mieszkania, umożliwiające korzystanie z jego zewnętrznej części przez cały rok. Jest ona najczęściej stworzona na bazie metalowego lub aluminiowego stelażu oraz dużych, często ruchomych przeszkleń. Zamykana na okres zimy oraz otwierana w cieplejsze dni skutecznie zabezpiecza wnętrze balkonu przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Jest dodatkowym utrudnieniem dla ewentualnego złodzieja, a nierzadko zwiększa także bezpieczeństwo dzieci, przebywających na zewnątrz mieszkania.
Alternatywą dla pełnej zabudowy ze szkła lub pleksi są także drewniane osłony, które skutecznie uchronią przed słońcem. Są one jednak wrażliwe na działanie deszczu, a niekiedy także wiatru, wymagając starannej i regularnej impregnacji. Niemniej są one także znacznie tańsze niż wersja metalowo-szklana oraz łatwiejsze w montażu i demontażu.
Niezależnie od wybranej wersji zabudowy – podobnie jak w przypadku remontu ścian balkonu – należy uzgodnić jej warunki ze spółdzielnią mieszkaniową bądź zarządcą budynku. Dotyczy to także samego daszku, o którym wspominamy w następnym fragmencie tekstu.
Zadaszenie nad balkonem
Daszek nad balkonem jest ciekawą i niedrogą propozycją, częściowo zastępującą kompleksową zabudowę. Zazwyczaj jest on wykonany z poliwęglanu, mocowanego na stałe do stropu balkonu znajdującego się piętro wyżej bądź do elewacji budynku. Stanowi on skuteczną barierę przed opadami deszczu i śniegu, a w przypadku jego ciemniejszych odmian – także przed promieniami słonecznymi. Umożliwia bezpieczne ułożenie kompletu mebli z poduszkami czy suszenie prania bez obaw o jego zawilgocenie.
Przyjemny cień można uzyskać, stosując także materiałową markizę. Jest ona niezwykle estetyczna i łatwa w obsłudze, chroniąc przed słońcem i deszczem. Może być wysuwana za pomocą korby bądź wygodnego silnika elektrycznego, często sterowanego na pilota. Dzięki możliwości złożenia jej na okres zimowy, przez wiele lat zachowuje ona dobry wygląd i kondycję. W sprzedaży dostępne są także markizy pionowe, które umożliwiają pełne osłonięcie balkonu. Sterowane w podobny sposób jak wersja tradycyjna, odbijają promienie słoneczne gwarantując niezbędny cień, a zarazem izolując od spojrzeń sąsiadów.
Praktyczne pomysły na aranżację balkonu
Jak urządzić balkon w bloku, by był on atrakcyjny, funkcjonalny, a zarazem estetyczny? Czasami wystarczy zastosować kilka ciekawych pomysłów, by nadać mu wyjątkowego charakteru, zwiększając także jego wymiar praktyczny.
Chcąc posadzić na balkonie liczne rośliny, można spróbować własnoręcznie wykonać skrzynki z drewna dostępnego w większości sklepów budowlanych. Na niewielkiej metrażowo przestrzeni sprawdzą się raczej wąskie i długie pojemniki, które nie zajmą wiele miejsca, a zarazem pozwolą hodować znaczną ilość nasadzeń.
Jeśli w naszej okolicy żyje wiele komarów, much i innych insektów, na balkonie warto rozwiesić moskitierę. Najczęściej jest ona mocowana na jednym, wkręconym do sufitu haczyku i wyposażona w stelaż nadający jej pożądany kształt. Taka przewiewna siatka skutecznie zabezpieczy przed dostępem owadów w trakcie wypoczynku na ulubionym fotelu, umożliwiając niczym nie zakłócony relaks.
Ciekawym rozwiązaniem jest także upiększenie balustrady. Chcąc osłonić się przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów możemy rozważyć zamocowanie maty z tkaniny lub rattanu, która dodatkowo zapewni nieco cienia w upalne dni. Na barierce można także zawiesić lampki cotton balls, dające przytłumione, klimatyczne światło.
Zamiast kupować nowe meble balkonowe, można spróbować wykorzystać starsze egzemplarze, czekające w piwnicy czy osiedlowym garażu. Wystarczy odmalować ich drewniane i metalowe elementy, a w przypadku mebli tapicerowanych – założyć na nie narzutę lub pokrowiec. Jeśli są one dedykowane typowo do użytku domowego, w czasie gdy z nich nie korzystamy – zabezpieczmy je przeznaczonym do tego celu wodoodpornym ochraniaczem.
Balkon jest niezwykle cenną dodatkową przestrzenią, która daje całkiem spore możliwości aranżacyjne. Nawet niewielki metrażowo – dzięki zastosowaniu sprawdzonych rozwiązań – może stać się wygodnym i estetycznym miejscem wypoczynku. Zatem jak urządzić balkon w bloku? Niemal na każdym zmieści się przynajmniej niewielki stolik i krzesła, a nierzadko także spora kanapa czy huśtawka. Skuteczną ochronę przed słońcem i deszczem zapewni markiza, pionowa roleta, poliwęglanowy daszek czy stalowo-szklana zabudowa. Warto zaplanować tam również kwiaty, które wprawią nas w relaksujący nastrój, uprzyjemniając pobyt oraz lampy przydatne w długie, letnie wieczory. Dzięki odpowiedniej kompozycji wszystkich tych elementów, każdy balkon będzie ważnym elementem mieszkania, umożliwiającym regenerujący relaks na świeżym powietrzu.