Zestawy kolumn z subwooferem vs. bez: kiedy i dlaczego warto dokonać wyboru?

Subwoofer – urządzenie, które nieodłącznie kojarzone jest z kinem domowym. Nie da się zaprzeczyć temu, że w wielkoformatowych systemach nagłaśniających spełnia on wyjątkowo istotną rolę. Jednocześnie coraz więcej osób może rozważyć zakup subwoofera także w kontekście zwykłego zestawu stereo, składającego się z kilku kolumn. Jednak czy faktycznie będzie to dobre rozwiązanie i czy warto się na to zdecydować?

Kiedy warto dokupić subwoofer do zestawu kolumn stereo?

Czy warto dokupić subwoofer do zestawu stereo? – to pytanie może zadać sobie każdy z nas. Oczywiście, zakup dodatkowego urządzenia to koszty, więc decyzja powinna zostać podjęta rozsądnie i bez pośpiechu. Nie jest koniecznością dodanie subwoofera do kolumn stereo, aczkolwiek nie jest to także błędem. Kiedy jednak warto się na to zdecydować? Otóż subwoofer będzie dobrym rozwiązaniem w momencie, kiedy nie jesteśmy zadowoleni z jakości przetwarzanego dźwięku. Może zdarzyć się tak, że:

  • zakupione kolumny są niskiej jakości;
  • kolumny mają problem z wygenerowaniem basu o odpowiedniej częstotliwości;
  • kolumny znajdują się w zbyt dużym pomieszczeniu, co negatywnie wpływa na jakość dźwięku.

W powyższych przypadkach, istnieją w zasadzie jedynie dwa rozwiązania. Jednym z nich jest wymiana kolumn na nowe – co wiąże się ze znacznie większym wydatkiem, a drugim, jest dokupienie subwoofera. Co ciekawe, nawet posiadacze jakościowych kolumn, mogą zdecydować się na zakup dodatkowego wzmacniacza dźwięku. Zalecane jest to w momencie, kiedy kolumny mają problem z generowaniem niskich częstotliwości.

Kiedy subwoofer nie będzie potrzebny?

Dokupienie subwoofera do kolumn stereo nie jest koniecznością. Zwykle, dzięki niemu można nieco poprawić jakość całego zestawu i cieszyć się lepszym basem lub wyraźniejszymi dźwiękami o niskiej częstotliwości. Jeśli jesteśmy zadowoleni z jakości generowanego przez kolumny dźwięku i nie potrzebujemy dodatkowych wzmocnień, wówczas subwoofer może okazać sie zbędny. Zakup subwoofera nie jest również optymalnym rozwiązaniem w momencie, kiedy kolumny stereo posiadają znacznie więcej mankamentów, niż tylko problem z basami i dźwiękami o niższej częstotliwości. W takim wypadku, jedynym rozwiązaniem może okazać się po prostu wymiana sprzętu na nowy.

Wybór subwoofera do kolumn stereo – na co warto zwrócić uwagę?

Jeśli zapadła decyzja odnośnie zakupu subwoofera do kolumn stereo, wówczas warto go odpowiednio dobrać. Najważniejszymi parametrami są:

  • moc wyjściowa – zaleca się wybór modeli o mocy nie mniejszej niż 150W;
  • pasmo przenoszenia – im jest ono niższe, tym lepiej;
  • typ obudowy – zwykle najlepiej sprawdzają się subwoofery z membraną bierną, które nie wprowadzają znacznych opóźnień fazowych.

Oprócz wyżej wymienionych aspektów, warto zwrócić uwagę także na rodzaje złącz w jakie wyposażony jest subwoofer oraz średnicę zamontowanej membrany. Wszystkie czynniki będą wpływały na samą jakość urządzenia oraz zdefiniują jego możliwości w kontekście generowania dźwięków niskich czy basów. Bez względu na poszukiwany model, znajdziesz go w sklepie internetowym https://nautilus2.pl/

Artykuł partnerski.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button