Podział odkurzaczy wg ich typu

Nie ma jednego rodzaju odkurzacza. Każdy model może mieć inne przeznaczenie i warto dobierać odkurzacz dla siebie wg określonego rodzaju i przeznaczenie. Jest co najmniej kilka rodzajów odkurzaczy do zastosowań prywatnych, ale również są odkurzacze przemysłowe.  Główny podział odkurzaczy wynika z ich systemów działania oraz zasilania.

Odkurzacze workowe

Odkurzacze workowe są najlepiej znanym nam typem odkurzaczy. Najczęściej mówiąc o odkurzaczu tradycyjnym, mamy właśnie na myśli odkurzacz workowy, przewodowy. Tego typu urządzania należą do najtańszych, ale są również wciąż najchętniej wybierane. Ich obsługa jest banalnie prosta dla każdego. Opróżnianie urządzania robi się raz na kilka tygodniu, poprzez wymianę worka. Worki również podlegają dalszemu podziałowi. Odkurzacze mogą być wyposażone w worki papierowe lub materiałowe. Do największych zalet odkurzaczy workowych, z pewnością zaliczymy niski koszt zakupu oraz bezproblemową eksploatację. Wadą tego typu urządzeń z pewnością będzie malejąca efektywność odkurzacza wraz z zapytaniem się worka oraz niższa skuteczność w walce z pyłkami oraz roztoczami.

Odkurzacze workowe

Odkurzacze bezworkowe

Jeśli opisywaliśmy odkurzacze workowe, to z pewnością istnieją również odkurzacze bezworkowe. Ich podstawową różnicą jest brak worka. Bruk trafia do specjalnego wyjmowanego pojemnika. Po zakończeniu odkurzania, pojemnik należy oczyścić z zebranego brudu. Są to najczęściej odkurzacze cyklonowe, z ruchem wirowym. Należy tutaj wspomnieć, że są na rynku dostępne odkurzacze z systemem wodnym, gdzie zanieczyszczenia są oddzielane od powietrza za pomocą wody i osiadają na dnie zbiornika na nieczystości. Zaletą odkurzaczy bezworkowych będzie z pewnością ich stabilna moc ssania, która nie zmienia się wraz ze zbieraniem brudu. Nie ma tez konieczności zakupu i wymiany uciążliwych worków. Do wad zaliczyć można cenę zakupu. Odkurzacze bezworkowe są droższe od ich workowych odpowiedników. Należy również pamiętać, że w przypadku odkurzaczy bezworkowych jest konieczność wymiany filtra, przynajmniej 1 raz do roku.

odkurzacze bezworkowe

Odkurzacze wielofunkcyjne

Tego typu odkurzacze są zdolne do pracy bez worka, jak również z workiem. Są bardziej uniwersalne i można je wykorzystać na więcej sposobów. Często odkurzacze wielofunkcyjne są wyposażone nakładki myjące. Dzięki temu można umyć nimi podłogę czy odkurzyć rozlane płyny. Wadą odkurzaczy wielofunkcyjnych poza ceną, jest również ich waga. Często te urządzania ważą po kilkanaście kilogramów. Są również mniej poręczne i ciężko nimi manewrować w małym mieszkaniu.

odkurzacze wielofunkcyjne

Odkurzacze piorące

Alergicy nie powinni się z nimi rozstawać. Są niezastąpione w walce z alergią. Częste używanie odkurzaczy piorących, to nie tylko większa czystość dywanów i tapicerek, ale również znaczne polepszenie jakości życia osób uczulonych na różnego rodzaju pyłki. Odkurzacze piorące mają inna budowę od tradycyjnych odkurzaczy wielofunkcyjnych. Są wyposażone w 2 pojemniki, na czystą wodę oraz na brudną z zanieczyszczeniami. Odkurzacze piorące wymagają dozowania środkiem piorącym. Używanie tego typu odkurzaczy jest dość proste. Brudną powierzchnię dywany najpierw czyści poprzez nałożenie piany zawierającej środek piorący, a po odczekaniu kilku chwil zbiera się brudną pianę, która weszła w reakcję z brudem i do zebrała z dywanu. Podstawowe modele odkurzaczy piorących wynoszą 500-600zł. Zaawansowane modele kosztują 1200-1500zł.

Odkurzacze piorące

Odkurzacze przemysłowe

Odkurzaczy przemysłowych używa się wszędzie tam, gdzie jest konieczność zebrania ciężkiego brudu i w sytuacjach, kiedy odkurzacz jest użytkowany codziennie przez wiele godzin. Świetnie sprawdzi się w przypadku firm sprzątających, na budowach, halach, długich korytarzach. Ich cechą jest bardzo duży zbiornik oraz możliwość zbierania bardzo drobnego pyłu, jak również ciężkiego brudu. Markowy odkurzacz przemysłowy powinien mieć filtry, dzięki którym drobny pył nie przedostanie się do wirnika urządzanie i go nie uszkodzi. Ponadto warto dodać, że odkurzacze przemysłowe mogą pracować na mokro. W zależności od modelu, odkurzacze przemysłowe mogą kosztować od 300zł do nawet kilku tysięcy. Profesjonalne modele mogą być wyposażone w przeróżne akcesoria, nawet w szlifierki do gipsu.

Odkurzacze przemysłowe

Odkurzacze akumulatorowe

Największą zaletą odkurzaczy akumulatorowych jest przede wszystkim praca na akumulatorze i brak kabla. Tego typu urządzenia mogą pracować 40-80 minut na jednym ładowaniu akumulatora. Pionowe odkurzacze akumulatorowe mają kompaktowe wymiary i bez trudu mieszczą się w szafie. Można je również zawiesić na ścianie. Lepsze modele odkurzaczy akumulatorowych oferują również pracę w trybie turbo, więc kiedy będzie potrzeba większego ssania, otrzymamy tyle mocy, ile w tradycyjnym odkurzaczu.

Odkurzacze akumulatorowe

Odkurzacze automatyczne

Niewielkie odkurzacze automatyczne są w stanie poodkurzać mieszkanie samodzielnie. Po zakończeniu wracają do stacji dokującej. Wystarczy im wskazać powierzchnię, a one same wybiorą trasę odkurzania, pomijając przy tym przeszkody. Istotnym problemem odkurzaczy automatycznych jest to, że nie są w stanie dostrzec wszędzie i pomijają zakamarki. Nie są w stanie również podnieść krzeseł itd. Natomiast jeśli mogą odkurzyć skutecznie 80% powierzchni, to jest to dobry wynik, a dla nas zyskanie cennego czasu.

Odkurzacze automatyczne

Odkurzacze parowe

Jak sama nazwa wskazuje, odkurzacze parowe do swojej pracy wykorzystują parę wodną. Wysoka temperatura pracy powoduje, że radzą sobie z trudnym zaschniętym brudem. Za ich pomocą można poprawić stan dywanu. Nadają się do czyszczenia z alergenów, pleśni oraz bakterii, ponieważ gorąca para ma właściwości dezynfekujące.

Odkurzacze parowe

Odkurzacze centralne

Jeśli wydaje wam się, że to już wszystkie typy odkurzaczy, to warto jeszcze wspomnieć o odkurzaczach centralnych, bardzo rzadko spotykanym rozwiązaniu w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Odkurzacz centralny to nie jest jedno urządzenie, ale cały system. Rury rozprowadzone są po całym domu, a odkurzacz podłączany jest do wybranych punktów. Zaletą odkurzaczy centralnych jest ich cicha praca od duża moc robocza. Wadą niestety koszt oraz możliwości instalacji. Budowę odkurzacza centralnego należy zaplanować i wykonać na etapie budowania domu.

odkurzacze centralne

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button