Jak wyczyścić piekarnik?

Czyszczenie piekarnika jest jedną z najmniej lubianych czynności związanych ze sprzątaniem. Tłuszcz, sadza i zwęglone resztki dań są trudne do usunięcia. Należy włożyć sporo wysiłku, aby piekarnik znowu lśnił czystością. Na rynku dostępnych jest wiele detergentów dedykowanych do pielęgnacji tego rodzaju sprzętu AGD. Warto jednak używać do sprzątania produktów, które są obecne w szafce praktycznie każdej pani domu. Jak skutecznie wyczyścić piekarnik i pozbyć się brudu? Podpowiadamy poniżej.

Co przygotować?

Wystarczy wykorzystać kilka tanich produktów, takich jak ocet czy soda oczyszczona, żeby skutecznie wyczyścić piekarnik. Z zabrudzeniami poradzą sobie także coca-cola oraz pasta do zębów. Do wycierania i czyszczenia przydadzą się gąbki, ściereczki, stare szczotki do zębów oraz ręcznik kuchenny. W przypadku, gdy chcemy zastosować pastę z sody, warto przygotować pojemniczek oraz jednorazową łyżkę lub patyczek do jej rozrobienia.

Jak wyczyścić wnętrze piekarnika?

W celu dokładnego wyczyszczenia piekarnika, warto wypróbować roztwór z octu i wody. Do pół szklanki octu należy dodać pół szklanki wody. Jeśli chcemy zniwelować nieprzyjemny zapach octu, dodajemy do mieszkanki odrobinę płynu do mycia naczyń. W tak przygotowanym roztworze zanurza się gąbkę do mycia naczyń, a następnie czyści jej twardszą stroną ścianki piekarnika. Trudno dostępne rowki i zakamarki z powodzeniem uda doczyścić się szczoteczką do zębów. Kolejnym krokiem jest przetarcie ścianek suchą ścierką.

Innym sposobem, który pomaga usunąć zabrudzenia i rozpuszcza tłuszcz, jest mycie piekarnika za pomocą pary wodnej. Przewagą tego rozwiązania jest fakt, iż nie wymaga użycia żadnych dodatkowych produktów, wyłączając wodę. Jak wyczyścić piekarnik parą wodną? Wlewamy gorącą wodę z czajnika do naczynia żaroodpornego. Naczynie należy wstawić do piekarnika nagrzanego do 150-160 stopni Celsjusza. W przypadku niewielkich zabrudzeń, wyjmujemy naczynie z wodą po kilku minutach. Gdy piekarnik wymaga bardziej gruntownego mycia, warto wydłużyć czas do 30 minut. Para wodna skrapla się na ściankach, rozpuszcza tłuszcz oraz zwęglone resztki. Należy odczekać, aż piekarnik ostygnie i dopiero wtedy wytrzeć jego wnętrze za pomocą ściereczki lub papierowego ręcznika.

Jak umyć szybę piekarnika?

Szyba piekarnika spędza sen z powiek wielu paniom domu, ponieważ bardzo trudno pozbyć się z niej zabrudzeń. Szorowanie szyby za pomocą druciaka mogłoby uszkodzić szkło. W celu dokładnego wyczyszczenia drzwiczek z brudu, warto zatem zastosować pastę z sody i wody. Minimum dwa opakowania sody należy wsypać do miseczki lub czystego pojemnika. Następnie dodajemy niewielką ilość wody i mieszamy zawartość patyczkiem lub jednorazową łyżką, tak, aby uzyskać konsystencję gęstej papki. Powstałą miksturę należy nałożyć na szybę piekarnika. Jeśli nie jest ona mocno zabrudzona, wystarczy wcierać pastę kulistymi ruchami za pomocą twardszej strony gąbki, a następnie pozbyć się jej zwilżoną ściereczką. Jeśli zanieczyszczenia są bardzo duże, warto nałożyć pastę z sody i wody na minimum pół godziny i dopiero po tym czasie wyczyścić szklaną powierzchnię gąbką i ściereczką.

Jak usunąć zabrudzenia z rusztu?

Zaschnięte, zwęglone resztki na ruszcie są nie lada wyzwaniem w trakcie sprzątania. Jeśli chcemy pozbyć się ich bez trudu, warto zanurzyć ruszt na kilka godzin w coca-coli. Po wyjęciu z moczenia, ruszt należy przetrzeć zwilżoną gąbką lub ściereczką. Podobnie zadziała roztwór z octu oraz wody, wykonany w stosunku 1:1. Możemy również wyczyścić ruszt za pomocą szczoteczki oraz pasty do zębów, jest to jednak bardziej pracochłonna metoda.

Jak umyć blachy piekarnika?

Ze względu na częste użytkowanie, najwięcej brudu i tłuszczu znajduje się na blachach do pieczenia. Jeżeli chcemy je skutecznie doczyścić, warto wykonać pastę z wody, octu oraz sody. Wystarczy przygotować pół szklanki sody oczyszczonej, dodać do niej odrobinę wody oraz octu spirytusowego. Pasta powinna być bardzo gęsta oraz dobrze się pienić. Papkę rozprowadzamy równomiernie na blasze i pozostawiamy na kilka godzin. Po tym czasie czyścimy blachę twardą stroną gąbki, wykonując koliste ruchy. Następnie papkę należy spłukać i wytrzeć blachę do sucha ręcznikiem papierowym.

Czyszczenie piekarnika jest jedynie pozornie trudnym zadaniem, jednak wymaga sporo czasu i cierpliwości. Wystarczy kilka tanich, ogólnodostępnych produktów, z pomocą których można doczyścić piekarnik, aby wyglądał jak świeżo po zakupie.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button