Awarie związane z nieprawidłowym działaniem pralek to w wielu domach codzienność. Jedną z najpopularniejszych usterek technicznych jest to, iż pralka nie wiruje, przez co proces prania jest zaburzony. Przez to, że pralka nie działa tak jak powinna, nie można wyprać swoich rzeczy. Co za tym idzie nie odzyskają one świeżości i nie będą nadawały się do ponownego założenia. Warto wiedzieć, jak rozwiązać problem pralki, która nie wiruje. Przez to pranie jest mokre i nie można wywiesić go na suszarce.
Spis treści
Jak rozwiązać problemy z nieprawidłowym odwirowywaniem pralki?
Najczęstszym kłopotem, który pojawia się w pralkach jest zapchany filtr pompy odpływowej. Spowodowane może to być częścią garderoby, a więc np. zapodzianą skarpetką. Często jest tak, że po wykonanym praniu, znajduje się w nim np. jedną skarpetkę z pary, a druga gdzieś znika. Prawdopodobnie znajduje się ona w pompie odpływowej, przez co z czasem może być zapchana. Takie działania doprowadzą w konsekwencji do tego, iż pralka nie będzie wirowała, a codzienne życie zostanie znacznie utrudnione.
Istotne jest więc to, aby przed praniem opróżniać kieszenie spodni oraz usuwać z własnych ubrań różne drobne elementy. To właśnie one pojawiają się później w filtrze, przez co może dojść do wielu przykrych sytuacji. Brudna pralka nie będzie miała gdzie uchodzić, a więc łatwo postawić diagnozę, iż z pralką dzieje się coś niedobrego i trzeba wezwać fachowca lub usunąć usterkę w pojedynkę. Jest to możliwe, jeśli ktoś zna się na konstrukcji wybranego przez siebie modelu pralki. W pozostałych sytuacjach zdecydowanie lepiej skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty, który spowoduje, iż filtr zostanie odkorkowany i nic nie będzie w nim zalegało. Przy odkręcaniu filtra należy pamiętać o tym, iż wyleci z niego spora ilość brudnej wody, dlatego należy przygotować miskę oraz dużo ścierek, aby nie zalało całej łazienki oraz sąsiadów.
Problemy z wirowaniem – czym mogą być spowodowane?
Problemy z wirowaniem mogą być spowodowane również wieloma innymi czynnikami, takimi jak:
- zabrudzony układ hydrostatyczny,
- blokujące bęben ciała obce,
- zerwany pasek napędowy (może być także obluzowany).
Jak widać postawienie diagnozy nie jest łatwe, dlatego większość osób się na tym nie zna, potrzebując wezwać fachowca. Na szczęście nie ma z tym problemów, ponieważ istnieją różne firmy, które działają 24 h na dobę. Dzięki temu po pracowników można zadzwonić w dowolnym momencie, a jeśli jest to najprostsza usterka, to koszt jej wyeliminowania będzie wahał się w granicach 70 – 150 złotych.
Jeśli problem ma związek z zabrudzonym układem hydrostatycznym, informacja o tym pojawi się na wyświetlaczu pralki chyba, że w domu znajduje się starszy model. Należy wtedy dokładnie sprawdzić stan takiego układu, przeczyścić go oraz sprawdzić wąż odpływowy i sitko. Innym kłopotem jest zerwany pasek napędowy, przez co pralka do pewnego momentu działa normalnie, jednak podczas procesu wirowania wszelkie funkcje ulegają zahamowaniu. W przypadku obluzowania, pasek wystarczy umieścić na swoim miejscu, jednak jeśli jest on zerwany, konieczna będzie bardziej kosztowna naprawa. Najmniejszym problemem są ciała obce znajdujące się w bębnie, jeśli się je zlokalizuje, wystarczy je usunąć, a pralka zacznie działać poprawnie.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Warto zwrócić uwagę na dwa inne czynniki, które doprowadzają do tego, iż proces wirowania w pralce jest zaburzony. Są to zużyte szczotki, które na co dzień znajdują się w silniku pralki oraz całkowite spalenie kondensatora rozruchowego. W tym drugim przypadku nie obędzie się bez pomocy doświadczonego fachowca. Przy okazji należy spodziewać się dość kosztownej naprawy. Warto pamiętać o tym, że przy wymianie należy wybrać taki sam kondensator, w innym przypadku może dojść do niebezpiecznych spięć. Jeśli właściciele mają styczność ze szczotkami, które uległy zużyciu, trzeba dokładnie ocenić ich stan techniczny i w razie potrzeby je wymienić. Na szczęście są dostępne w wielu sklepach internetowych oraz stacjonarnych.