Czyściwa włókninowe to specjalne materiały służące do specjalistycznego czyszczenia bardzo zabrudzonych powierzchni. Służą do usuwania między innymi zabrudzeń ze smarów, olejów czy farb. W porównaniu do innych, bardziej tradycyjnych środków czyszczących, czyściwa włókninowe cechują się o wiele większą trwałością i odpornością, przez co bardzo często wykorzystywane są między innymi w zakładach produkcyjnych.
Spis treści
Z czego wykonane są czyściwa włókninowe?
Do produkcji czyściw włókninowych wykorzystuje się starannie wyselekcjonowane tzw. szmaty – przede wszystkim te bawełnianie, ponieważ właśnie ta tkanina posiada komplet właściwości wymaganych od czyściw włókninowych. Zdarza się również, że skład czyściwa włókninowego uzupełniany jest niewielką domieszką poliestru. Wykonuje się je z tkanin białych lub barwionych. Czyściwa włókninowe można podzielić na podstawie ich zastosowania na trzy grupy – wielozadaniowe, specjalistyczne i nasączane.
Te pierwsze powinny nadawać się do czyszczenia bardzo różnych powierzchni. Te drugie z kolei są twardsze i pozbawione silikonu. Natomiast czyściwa włókninowe nasączane to specjalne czyściwa mające formę chusteczek, które świetnie poradzą sobie z plamami z farby czy oleju.
Podział rodzajów czyściw
Teraz przyjrzymy się bliżej trzem rodzajom czyściw, które wymieniliśmy w poprzednim punkcie. Tak, jak wspominaliśmy, wymienić można:
- czyściwa włókninowe wielozadaniowe – ten rodzaj czyściwa włókninowego cechuje się wyjątkowo dobrą chłonnością. Posiada porowatą, stosunkowo grubą powierzchnię służącą dokładniejszemu usuwaniu nieczystości. Takie czyściwa wykorzystuje się w przemyśle i pracach usługowych.
- czyściwa włókninowe specjalistyczne – posiadają delikatniejszą powierzchnię, ponieważ służą do czyszczenia specjalistycznego, często równie delikatnego sprzętu oraz powierzchni szklanych. Są to czyściwa niepylące. Znajdują szerokie zastosowanie między innymi w laboratoriach.
- czyściwa włókninowe nasączane – jak już wspominaliśmy, mają one formę chusteczki nasączanej specjalistycznym roztworem, pomagającym w usunięciu różnych substancji. Bardzo często wykorzystuje się je między innymi w medycynie.
Największe zalety czyściw włókninowych
Czyściwa włókninowe (zob. https://i-posprzatane.pl/czysciwa/wlokninowe/) posiadają wiele niezaprzeczalnych zalet. Dzięki wykonaniu z naturalnych materiałów, są to produkty o wysokiej chłonności, które po całkowitym zużyciu można bezpiecznie zutylizować.
Same czyściwa nie wymagają pielęgnacji czy oczyszczania (są jednorazowego użytku) dlatego znacząco usprawniają one pracę w każdej firmie. Są to również produkty bardziej naturalne i higieniczne, niż tradycyjne środki utrzymania czystości dla firm.