Szukasz energooszczędnych okien dachowych? Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę

Dom energooszczędny, czyli jaki? Najprościej mówiąc, za energooszczędny uważa się taki dom (budynek), który dzięki rozwiązaniom konstrukcyjnym i budowlanym ma niższe zapotrzebowanie na energię. Dzięki wznoszeniu energooszczędnych budynków nie tylko dbamy o swój portfel, ale również o środowisko. Niższa konsumpcja energii sprawia, że w mniejszym stopniu zużywamy naturalne zasoby naszej planety. Jak w stworzeniu energooszczędnego domu mogą pomóc nowoczesne okna dachowe?

Współczynnik przenikania ciepła a energooszczędność

Przyjmuje się, że aby ogrzać standardowy dom jednorodzinny o powierzchni ok. 150 m2 potrzeba zużyć 80 kWh (m²/rok) energii, a w przypadku domu energooszczędnego – 40 kWh (m²/rok). Zużycie to możemy obniżyć między innymi poprzez zastosowanie energooszczędnych produktów, w tym okien dachowych, czyli takich, które mają niski współczynnik przenikania ciepła U(w). W przypadku okien Dakea Ultima Energy U(w) wynosi 0,99 [W/m2K], co jest parametrem spełniającym nową normę energooszczędności. Od 2021 roku norma ta dla okien dachowych w Unii Europejskiej wynosi 1,1 [W/m2K].

Niska przenikalność cieplna okien Dakea ma podwójne działanie. W czasie chłodnych miesięcy okno dachowe zatrzymuje ciepło na poddaszu i zapobiega jego stratom. Natomiast w czasie gorących miesięcy okno nie doprowadza do przegrzewania pomieszczeń. To szczególnie ważne biorąc pod uwagę, iż okna dachowe są newralgicznym elementem dachu. W wypadku miejsc wyjątkowo narażonych na silne słońce (np. na połaci zwróconej na południe) rekomendujemy zakup dodatkowych markiz termoizolacyjnych, które dodatkowo ograniczają ciepło pochodzące z zewnątrz.

Okna 2- czy 3-szybowe?

Wybór pomiędzy oknami 2- i 3-szybowymi wydaje się dość prosty – im więcej szyb i komór między nimi, tym lepiej. To jednak nie wszystko. Równie istotne są powłoki, wypełnienie komór międzyszybowych oraz grubość użytego szkła. W oknach dachowych Dakea Ultima Energy zastosowaliśmy trzy powłoki – dwie, które zatrzymują ciepło z wnętrza pomieszczenia oraz trzecią zewnętrzną, której zadaniem jest skutecznie odbijać ciepło oraz promieniowanie UV. Ponadto zewnętrzne szyby okien Ultima są pokryte specjalną tytanową powłoką, która ułatwia samoczyszczenie okna z pomocą wody opadowej. To wyznacznik najwyższego komfortu. Przestrzenie między szybami wypełnione są kryptonem, który dzięki swoim właściwościom zapewnia tak niski współczynnik przenikania ciepła (tj. U(w)= 0,99 [W/m2K],). Dodatkowo zastosowaliśmy hartowane szkło o grubości 6 mm jako szybę zewnętrzną – to jeden z elementów konstrukcyjnych Noise Block, który umożliwia redukcję hałasu z zewnątrz nawet do 50% więcej niż w przypadku standardowych okien.

Gwarancja jakości

Wśród ważnych parametrów okien dachowych, poza termoizolacyjnością, warto również zwrócić uwagę na jakość materiałów, z których jest wykonane skrzydło i rama okienna. W Dakea stawiamy na certyfikowaną sosnę nordycką (pozyskiwaną z obszarów objętych zasadami zrównoważonego rozwoju), która znana jest z doskonałej gęstości i zwiększonej trwałości . Między innymi dzięki temu nasze okna są objęte aż 20-letnią gwarancją – jedną z najdłuższych na rynku. W ten sposób z oknami dachowymi Dakea stworzysz energooszczędne poddasze, które będzie spełniać swoją funkcję przez wiele lat.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button