Środki antyadhezyjne – czym są i do czego służą?

W przemyśle budowlanym często poszukiwane są nowe rozwiązania i środki, ułatwiające pracę. Obecnie niezbędne stały się środki antyadhezyjne, które przydają się podczas wykonywania konstrukcji z betonu przy wykorzystaniu szalunków lub form.

Zastanówmy się jednak, czym faktycznie są środki antyadhezyjne i w jaki sposób działają.

Czym są środki antyadhezyjne?

Środki antyadhezyjne inaczej nazywane są olejami do form. Są to substancje, które mają za zadanie zmniejszyć przyczepność materiałów, dzięki czemu można łatwiej wysunąć je na przykład z form oraz zabezpieczyć ich powierzchnię.

Do czego wykorzystać można środek antyadhezyjny?

Środek antyadhezyjny to doskonały sposób dla osób pracujących z betonem. Tego rodzaju preparaty służą przede wszystkim do łatwego wyciągania czy oddzielania form lub na przykład szalunków drewnianych lub wykonanych z innych materiałów od stwardniałego betonu. Środki antyadhezyjne służą także do zabezpieczenia powierzchni form czy szalunków. Wykorzystuje się je także w innych dziedzinach życia – przykładowo, powłoka antyadhezyjna znajduje się często na patelniach, chroniąc je przed przypalaniem.

Jakie są rodzaje środków antyadhezyjnych?

Obecnie wyróżnia się jedynie dwa główne rodzaje środków antyadhezyjnych.

Są to:

  • środki, które są reaktywne chemicznie – przykładem mogą być oleje lub wosk parafinowe. Ich minusem jest fakt, że mogą brudzić powierzchnię betonu,
  • środki, które wytwarzają barierę między formą a betonem i nie wchodzą w reakcję chemiczną z betonem – ich składnikiem jest na przykład jakiś rodzaj kwasu tłuszczowego. Jeżeli te produkty zostaną dobrze użyte, nie następuje tak widoczne przebarwienie powierzchni betonu.

Jak stosować środki antyadhezyjne?

Aby wykonywany produkt był na najwyższym poziomie warto uniknąć powstawanie plam, które mogą zniszczyć estetyczny efekt betonowej budowli. Użycie zbyt dużej ilości środka z którejkolwiek kategorii środków antyadhezyjnych na betonie może spowodować powstanie przebarwień. Z tego powodu dobrze jest rozprowadzać go nie pędzlem, lecz specjalną dyszą. Co więcej, dysze dają możliwość oszczędnego korzystania ze środka. Produkty powinny być nakładane na czystą formę lub szalunek. Warto zwrócić także uwagę na ciśnienie rozpylacza – najlepsze będzie takie między 2 a 4 atmosferą. Środki powinny być także przechowywane w dodatniej temperaturze, ponieważ ujemna zwiększa ich lepkość. Kupując należy mieć na uwadze, aby był to produkt wysokiej jakości – dobrze sprawdzić kod producenta.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button