Okno narożne – gdzie się sprawdzi i jak je ozdobić?

Okno narożne jest szeroko wykorzystywane przez architektów i projektantów wnętrz. Dlaczego? Wprowadzenie tego trendu to świetna okazja, aby wpuścić większą ilość światła do pomieszczeń oraz zaaranżować je w inny, bardziej nowoczesny sposób. W artykule przeczytasz, gdzie sprawdzi się okno narożne oraz dowiesz się, jak ciekawie je ozdobić.

Rodzaje okien narożnych

Okna narożne dzielą się na dwa podstawowe rodzaje – ze słupkiem lub bez niego. Jeszcze do niedawna ważnym elementem konstrukcyjnym był łączący okna żelbetowy profil narożny, którego zadaniem było wzmocnienie konstrukcji. Teraz już nie jest to konieczne, jednak należy pamiętać, aby konstrukcja nadproża w tym miejscu była odpowiednio przygotowana. W związku z tym okna narożne powinny być przewidziane w projekcie domu już podczas jego budowy, a nie remontu gotowego budynku. Okna narożne ze słupkiem to rozwiązanie tanie i łatwo dostępne. Dodatkowe wzmocnienie pozwala na ustawienie kolejnych szyb pod różnymi kątami. Jest to typ okien, które można łatwo otwierać.

Z kolei okna bezsłupkowe są połączone ze sobą specjalnym klejem, by nie korzystać z łącznika kątowego. Wyróżnia się wśród nich okna ze stepem – sklejeniem w narożniku odpowiednio przygotowanych szyb. Z tego powodu mogą być one ustawione tylko pod kątem prostym. To rozwiązanie pozwala maksymalnie wykorzystać przeźroczystość szyb, a wnętrze pomieszczeń jest bardzo dobrze doświetlone. Jednak te okna mają gorszą izolację termiczną oraz są nieotwierane.

okno narożne cena

To, z jakiego materiału wykonano ramę okienną, również nie jest bez znaczenia. Przy wyborze najlepiej kierować się tym, aby wizualnie wszystkie okna do siebie pasowały. Na rynku znajdziesz okna drewniane, plastikowe, aluminiowe lub drewniano-aluminiowe. Zwróć uwagę również na to, czy profil narożny jest docieplony.

Gdzie wstawić okno narożne?

Ten typ okna sprawdzi się właściwie w każdym pomieszczeniu, które chcesz dodatkowo doświetlić lub stworzyć w nim wrażenie otwartej przestrzeni. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na to, jaki widok będzie rozpościerał się za oknem – to z pewnością wpłynie na Twoje samopoczucie i odbiór pomieszczenia przez odwiedzających Cię gości.

Decyzja o wyborze okna narożnego powinna przede wszystkim być uzależniona od konstrukcji budynku oraz elewacji. Warto także kierować się stylem aranżacji wnętrza – jeśli stawiasz na minimalizm i nowoczesność, okna narożne będą świetnym uzupełnieniem wystroju.

Zalety i wady okien narożnych

Okna narożne mają swoich zwolenników i przeciwników. Niestety nie jest to bezproblemowe rozwiązanie, więc przed podjęciem decyzji o zakupie, warto chociaż pobieżnie zapoznać się z jego najważniejszymi wadami i zaletami.

  • Naturalne oświetlenie na dłużej – dzięki zastosowaniu okien narożnych możesz cieszyć się dużo większą ilością światła niż w przypadku standardowych okien. Wpływa to nie tylko na doświetlenie pomieszczeń, ale także na ogólne samopoczucie.
  • Lekkość konstrukcji – zastosowanie okien narożnych w domu odciąża wizualnie konstrukcję, nadaje jej lekkości i nowoczesnego charakteru.

A jakie wady okien narożnych widzą ich przeciwnicy?

  • Okno narożne = cena o wiele wyższa. Z powodu bardziej skomplikowanej konstrukcji niż w przypadku zwykłych okien, cena za okna narożne często przewyższa budżet zwykłego Kowalskiego. Składają się na nią nie tylko koszty związane z zakupem samego okna, ale także zmiana projektu budynku, droższe wykonanie itp.
  • Okna narożne są mniej odporne na warunki atmosferyczne niż standardowe modele. Szyby, które będą montowane na dużej powierzchni, są wykonywane z 6-milimetrowego szkła hartowanego, a ich konstrukcja opiera się na użyciu dwukomorowych pakietów szybowych, które wykazują wyższą termoizolacyjność. Jest to potrzebne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli narożniki są usytuowane po stronie północnej. Przy wyborze stolarki okiennej zdecydowanie wybierz model o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła.

Jak ozdobić okno narożne?

Gdy zdecydujesz się na okna narożne, nie musisz rezygnować z ciekawych aranżacji, które sprawdzają się w przypadku standardowych wymiarów okien. Wystarczy poznać kilka trików na to, jak je efektownie zastosować.

Firany

Narożne okna same w sobie są ozdobą pomieszczenia i prezentują się dobrze. Dlatego firanki, które wybierzesz, nie powinny psuć tego efektu. Świetnie sprawdzą się te z przejrzystego tiulu lub woalu, które nie zakryją całkowicie kształtu przeszklenia. Okna narożne w kuchni można ozdobić zazdrostką. Pamiętaj jednak, że możesz mieć problem z montażem prętów lub mini karniszy spowodowany nietypowym kształtem okna.

okno narożne dekoracja

Zasłony

Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze – tak jak w przypadku zwykłych okien, dla zakrycia przed wzrokiem przechodniów pomieszczeń z oknami narożnymi możesz wykorzystać zasłony. Zdecyduj się na materiał sięgający do ziemi szczególnie tam, gdzie szyby zajmują dużą powierzchnię. Często zdarza się, że wybierzesz okna o niestandardowych rozmiarach – wtedy najlepiej poproś o uszycie odpowiednich dla Ciebie zasłon. Co do tkanin, sugeruj się przede wszystkimi aranżacją wnętrza oraz grubością materiału. Jeśli planujesz zawiesić delikatne firanki, dobierz do nich zasłony z grubszego materiału.

Rolety i żaluzje

Rozwiązaniem, które sprawdzi się w przypadku okna narożnego, są rolety lub żaluzje. Najprościej będzie po prostu zamontować je w świetle szyby, przez co nie będzie problemu z otwieraniem okien. Kiedy jedno jest uchylne, a drugie nieotwierane, może się okazać, że swobodnie zamontujesz rolety na ramie okna. Ponadto, jeśli nie znajdziesz rolety pasującej do Twojego okna, będziesz mógł łatwo ją skrócić. Wystarczy wyjąć belkę obciążającą i obciąć na szerokość ją oraz materiał.

rolety rzymskie

Innym rozwiązaniem, które sprawdzi się w przypadku okien narożnych, są rolety rzymskie. Czym się wyróżniają? To pewnego rodzaju kompromis – w zależności jaki materiał wybierzesz, ten typ rolety może zastąpić firanę lub zasłonę. Zwinięta nad oknem utworzy dekoracyjną falbanę, a wieczorem będzie skutecznie zasłaniać wnętrze pomieszczenia.

Możesz wybrać te wykonane z wyszukanych i ozdobnych tkanin lub całkiem prostych bez dodatkowych drapowań. Rolety rzymskie mogą być uszyte zarówno z materiału syntetycznego, jak i naturalnego. Przy wyborze kieruj się jego sztywnością i ciężarem – po zwinięciu powinien łatwo ułożyć się w dekoracyjną falbanę. Rolety rzymskie sprawdzą się w kuchni i łazience, ponieważ czyści się je równie łatwo, jak firany czy zasłony – mogą być prane w pralce. Najlepiej wybrać program z niską temperaturą bez wirowania.

Rolety rzymskie możesz przymocować bezpośrednio do ściany lub użyć karnisza, na którym je zawiesisz. W obu przypadkach trzeba będzie wywiercić otwory, jednak w przypadku zastosowania karnisza masz możliwość częstszej zmiany dekoracji okna.

Karnisze

Osoby posiadające w swoim domu okna narożne zastanawiają się, jak trwale i estetycznie zamocować nad nim karnisz z firanką lub zasłoną? Rozwiązaniem w tym przypadku są modele rurowe z łącznikami kątowymi o zakresie od 90 do 180º – pozwala to zamontować je zarówno nad oknami ustawionymi względem siebie pod kątem prostym, jak i rozwartym. Pamiętaj jednak, że wersje z łącznikami umożliwiają przesuwanie firanek i zasłon tylko w obrębie jednej rurki. Alternatywnym rozwiązaniem są karnisze szynowe o dowolnej liczbie zagięć, które umożliwiają przesuwanie dekoracji okiennych na całej długości bez ograniczeń.

Podsumowanie

Okna narożne są coraz popularniejszym elementem wykończeniowym stosowanym w budynkach, który pełni również funkcję dekoracyjną, nadając wnętrzom nowoczesności i lekkości. Duże przeszklenia w narożach pozwalają inaczej organizować przestrzeń w pomieszczeniach oraz wpuścić do nich znacznie większą ilość światła. Najczęściej okna narożne montuje się w salonach, ale mogą być też elementem sypialni, gabinetu do pracy, a nawet kuchni i łazienki. Jest jednak jedna istotna wada, która często nie pozwala zdecydować się na okna narożne – cena.

Dekoracja okien narożnych również nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Przy wyborze odpowiednich rozwiązań nie musisz rezygnować z pięknych firan i zasłon. A i na odpowiednio dobrane rolety znajdzie się miejsce. Skorzystaj z oferty takich miejsc, jak hurtownia tkanin czy profesjonalny sklep z dekoracjami okiennymi.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button