Jak wybrać najlepszą lokalizację dla swojej nieruchomości?

Dobra lokalizacja mieszkania jest równie ważna co mieszkanie. To ona potrafi znacząco podnieść lub obniżyć wartość nieruchomości, niezależnie czy chodzi o duży apartament, czy niewielką kawalerkę. Liczą się lokalizacja mieszkania względem stron świata, co wpływa na nasłonecznienie pomieszczeń, piętro, spokój, dobra komunikacja, bliskość sklepów i punktów usługowych oraz terenów zielonych. Jak wybrać najlepszą lokalizację dla siebie i swojej rodziny?

Zakup mieszkania jest ważną inwestycją na wiele lat. Dlatego zanim podejmiemy decyzję o wyborze konkretnego lokalu musimy przemyśleć, czego oczekujemy od swojego nowego siedliska. Jednym z kluczowych czynników jest dobra lokalizacja nieruchomości, ale pojęcie to dla każdego z nas może oznaczać coś innego.

Czy lokalizacja mieszkania ma znaczenie?

W wyborze odpowiedniego lokum pomóc nam może doświadczony pośrednik nieruchomości, który znajdzie wszystkie za i przeciw. Warto przeanalizować poszczególne czynniki, które składają się na lokalizację, aby podjąć optymalną decyzję. Położenie osiedla, budynku i mieszkania determinuje przecież w znaczny sposób cenę za metr kwadratowy. Wiadomo, że im bliżej centrum, tym lepszy i wygodniejszy dostęp do miejskiej infrastruktury.

Dobra lokalizacja dla jednych oznacza bliskość terenów zielonych i ciszę, a dla innych mieszkanie w ruchliwym centrum czy dogodny dojazd do pracy. Na komfort życia codziennego wpływają transport publiczny, ścieżki rowerowe, jakość dróg, obecność szkół, przedszkoli, placówek ochrony zdrowia, punktów handlowo-usługowych. Ale nowoczesne osiedla budowane poza centrum miasta także oferują bliskość infrastruktury i usług publicznych. Dostęp do miejsc takich jak galerie handlowe, targowiska, sklepy spożywcze czy apteki znacznie oszczędza nasz czas.

Uciążliwe lokalizacje

Wiele osób ceni sobie również komfort łatwego wyjścia z domu do pobliskiego baru, kawiarni czy kina. Liczy się nie tylko możliwość korzystania z komunikacji miejskiej, ale także częstotliwość kursowania i bliskość przystanków. Jeśli na co dzień wybierasz samochód i planujesz zamieszkać za miastem, zobacz, czy w pobliżu jest obwodnica lub inna droga ułatwiająca szybki dojazd do ważnych miejsc.

Niektóre lokalizacje mogą być uciążliwe ze względu na hałas. Mieszkańcy takich budynków narzekają na niezwykle głośne sąsiedztwo z uwagi na ruchliwość dróg, obecność węzłów komunikacyjnych, lotnisk, fabryk czy częstotliwość odbywania się imprez. Jeżeli nieruchomość jest blisko placu zabaw czy wyjazdu z posesji, może to być źródłem hałasu wywołanego przez ruszające pojazdy czy bawiące się dzieci.

Jaka orientacją mieszkania jest najlepsza?

Doświadczeni pośrednicy działający na rynku nieruchomości zwracają uwagę na lokalizację budynku względem stron świata na osiedlu. Co więcej, ważny jest również odpowiedni rozkład pomieszczeń mieszkania względem stron świata, gdyż pozwala na synchronizację cyklu dobowego z naszym zegarem biologicznym, zapewnia odpowiedni poziom nasłonecznienia w pomieszczeniach, które potrzebują tego najbardziej w odpowiednim momencie dnia oraz może przyczynić się w oszczędnościach na rachunkach za prąd ze względu na naturalne pozyskiwanie światła i ciepła z promieni słonecznych.

Lokalizacja mieszkania na stronę południową zapewnia duże naświetlenie, nasłonecznienie i ogrzanie promieniami słonecznymi. Po stronie południowej dobrze sprawdzi się salon, a więc miejsce, gdzie bez względu na porę roku spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia. Południowe pomieszczenia są ciepłe i jasne. Przy dużych oknach absorpcja energii słonecznej jest na tyle skuteczna, że ogrzewanie takich wnętrz w chłodne miesiące można ograniczyć do minimum. Orientacja południowa nie jest korzystna dla sypialni i kuchni. Wymagają one mniejszego nasłonecznienia, a zbytnie nagrzewanie obu miejsc nie jest wskazane.

W zgodzie z zegarem biologicznym

Północna strona mieszkania to dobre miejsce dla pomieszczeń gospodarczych: schowków, garderoby, pralni czy garażu, które nie wymagają intensywnego naświetlenia i wysokiej temperatury. Natomiast strona wschodnia jest idealną lokalizacją dla sypialni. Takie położenie uchroni przed zbyt dużym nagrzewaniem się pokoju w dzień oraz dostosuje dobowy rytm pozornego biegu słońca do naszego zegara biologicznego.

Słońce operujące od wschodu ułatwia wczesne wstawanie, a jego brak w godzinach popołudniowych pozwala na uzyskanie optymalnej temperatury na nocny odpoczynek. Ekspozycja wschodnia sprawdzi się także w przypadku kuchni. W ciągu dnia nie będzie się ona nagrzewała, a jednocześnie zapewni dostęp światła dziennego w porze przygotowywania śniadania.

Wybór lokalizacji mieszkania

Ekspozycja zachodnia może okazać się najlepsza dla tych pomieszczeń, gdzie spędzamy najwięcej czasu w godzinach wieczornych. Dzięki temu pod koniec dnia będą one rozświetlone, a ich temperatura optymalna. Przykładem jest pokój dziecięcy, w którym maluchy będą mieć komfort zabawy i odrabiania lekcji po zajęciach szkolnych. Ekspozycja zachodnia jest także korzystna dla tarasu, balkonu czy przydomowego ogródka.

Jeśli wiemy już w jakiej orientacji będzie położone nasze mieszkanie, warto przeanalizować, jakie piętro jest dla nas optymalne. Wyższe kondygnacje pozwalają cieszyć się ładnym widokiem z okna, ale trzeba pamiętać, że nie każdy lubi jeździć windą. Zdarzyć się mogą drobne awarie, które wyłączają windę z użytku, co jest dużym utrudnieniem, gdy mieszkamy z małymi dziećmi, seniorami czy osobami niepełnosprawnymi. Wybierając mieszkanie na parterze, trzeba liczyć się z większym ruchem lokatorów dojeżdżających windą na wyższe kondygnacje.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button