Zalety mieszkania w bloku

Dom czy mieszkanie? Przed takim wyborem stają co roku tysiące Polaków, którzy poszukują nieruchomości do zamieszkania. Każde rozwiązanie ma wady i zalety. W domu jest wiele pomieszczeń, na które z kolei nie ma miejsca w mieszkaniu. Może to być spiżarnia, kuchnia z jadalnią, gabinet, biblioteczka czy salon z kominkiem. Za to mieszkanie znajduje się zwykle w dobrej lokalizacji, o jaką trudniej w przypadku domu. Blisko do szkoły, sklepu, lekarza… Gdy uwzględnimy kryterium ceny, może się okazać, że dom jest lepszy, bo tańszy. Co robić?

Mieszkania są zwykle droższe od domów. W wielu przypadkach działa reguła, że za wartość przeciętnego mieszkania 3-pokojowego w dużym mieście można wybudować 150-metrowy dom na działce 1000 mkw. na przedmieściach lub na wsi. Ale kalkulując finansowe aspekty decyzji gdzie zamieszkać, należy zwrócić uwagę także na lokalizację oraz całkowitą powierzchnię, jaką otrzymujemy do dyspozycji.

Domek czy mieszkanie

Lepiej mieszkać w domu czy w bloku? Mieszkaniem w bloku zainteresowane są głównie osoby samotne. Na takie rozwiązanie decyduje się jednak także wiele kilkuosobowych rodzin. Mieszkanie w mieście to duży komfort dla rodziców oraz dzieci. Blisko do pracy i szkoły. Kupno mieszkania w popularnej dzielnicy wpłynie również na większe możliwości spędzania wolnego czasu i rozwijania swoich pasji.

Rodziny z dziećmi częściej decydują się na zakup domu jednorodzinnego. Na rynku nie brakuje atrakcyjnych ofert i bardzo często można znaleźć duży i komfortowy dom w cenie mieszkania lub tańszy. Osiedla domów budowane przez deweloperów są wprawdzie zazwyczaj zlokalizowane z dala od centrum, ale w okolicy z reguły znajdują się najpotrzebniejsze sklepy i lokale usługowe, a dzieci mają do wyboru kilka szkół. Nie oszukujmy się jednak – w lokalizacji dobrze skomunikowanej z miejscem pracy łatwiej znaleźć mieszkanie niż dom.

Dom daje nam niezależność, jakiej trudno szukać w bloku. Sam decydujesz o tym, jak korzystasz z własnej nieruchomości, jak ją zbudujesz i jak wykończysz. Masz większy wpływ na wybór projektu i ostateczny wygląd domu, w tym rodzaj wykończenia domu. W tym przypadku decydujesz o ewentualnej instalacji nowoczesnych, inteligentnych i energooszczędnych rozwiązań.

Posiadając nieruchomość, dysponujesz dużą przestrzenią i komfortem zamieszkania, bo im mniej sąsiadów, tym więcej ciszy i spokoju. Przy własnym domu masz z reguły własny ogród, który urządzasz i wykorzystujesz tak, jak zechcesz. Nie musisz ulegać sąsiadom w sprawach zagospodarowania wspólnej nieruchomości (zebrania członków spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej) oraz płacić czynszu.

Plusy mieszkania w bloku

W naszym kraju mieszkania w blokach wielorodzinnych najczęściej zlokalizowane są na osiedlach. Ostatnio część powstaje także na górnych kondygnacjach budynków handlowych i usługowych w centrach miast. Na zakup mieszkania często decydują się osoby, którym nie zależy na dużym metrażu. Mieszkania kupują więc młode single oraz młode małżeństwa z niewielką liczbą dzieci. Mieszkanie jest też dobrym wyborem dla seniorów. Wybór mieszkania można polecić wszystkim osobom, którym zależy, by mieć wszędzie blisko. Docenią to szczególnie osoby niezmotoryzowane.

Dzięki dobrej komunikacji mieszkańcy bloków wszędzie dojadą, oszczędzając czas i pieniądze. Poza wszystkim jest to wygodniejsze niż codzienne dojazdy z domu położonego pod miastem. Posiadając własne mieszkanie, płaci się spółdzielni lub wspólnocie za zarządzanie, co zwalnia właścicieli mieszkań z wielu czynności. Np. nie trzeba osobiście robić remontów na zewnątrz, dbać o trawnik wokół bloku czy odpowiadać za konserwację instalacji, odśnieżać czy sprzątać klatek schodowych. Lokatorów nie zajmuje sprawa ogrzewania, odbioru ścieków czy śmieci.

W razie awarii zawsze można zadzwonić pod dyżurny numer i jest nadzieja, że ktoś go odbierze. To inwestycja na przyszłość. Kiedy znudzi ci się życie w mieście, mieszkanie szczególnie w dobrej lokalizacji będzie atrakcyjnym towarem, który można sprzedać czy wynająć lub po prostu zostawić dzieciom. Mieszkanie na osiedlach wielorodzinnych jest cenną lokalizacją także dla osób, które cenią życie towarzyskie. Nikt nie będzie się czuł samotny, bo zawsze możesz wpaść do sąsiada, aby pożyczyć szklankę cukru.

Wady mieszkania w bloku

Mieszkanie w bloku ma jednak swoje wady. Niezależnie od tego, jak duże by nie było, jego rozmiar z pewnością nie dorówna nawet niewielkiemu domkowi. Dla kilkuosobowych rodzin mieszkanie może okazać się zbyt ciasne. Co prawda zawsze możemy wpaść do sąsiada, aby pożyczyć szklankę cukru, ale nigdy nie wiadomo kto obok mieszka.

Mieszkając blisko z innymi ludźmi, musimy się liczyć z ich potrzebami i zwyczajami. W razie zaproszenia gości wieczorami trzeba zachowywać się w miarę cicho. Nierzadko trzeba znosić uciążliwości wynikające z sąsiedztwa, takie jak hałasy remontowe, odgłosy małych dzieci, zwierząt czy kłótni domowych. W budownictwie wielorodzinnym nie możemy liczyć na pełną prywatność.

Nigdy nie masz mieć pewności, czy sąsiedzi są osobami ceniącymi ciszę, czy wielbicielami imprez, podczas gdy ty preferujesz spokojny wypoczynek. W blokach trzeba dostosować się do ogólnych reguł, pamiętając m.in. o tym, że głośna muzyka w godzinach wieczornych może skutkować wezwaniem policji. Sąsiedzi mogą protestować również wtedy, gdy wieczorem uruchomisz pralkę.

Na osiedlu wielorodzinnym trzeba ponosić opłatę za zarządzanie i fundusz remontowy. Z reguły musimy godzić się na dany system ogrzewania, sposób odbierania śmieci czy zakres remontów. W spółdzielniach takie decyzje bywają narzucane z góry, a we wspólnotach większe inwestycje muszą być przegłosowane. W mieszkaniach w bloku nie mamy swojego ogrodu, a na osiedlach brak jest wystarczającej ilości miejsc parkingowych.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button