Do czego stosuje się przewody elektryczne YKY?

Kable ziemne są jednym z najczęściej spotykanych typów przewodów na rynku. Ich cechą charakterystyczną jest specjalna budowa połączona z materiałem izolacyjnym i dodatkową ochronną powłoką. Pozwala to na ich użytkowanie bezpośrednio w ziemi, pomimo wahania temperatur i innych niekorzystnych warunków pogodowych. Wśród kabli ziemnych wyróżnić można m.in. przewody elektryczne YKY.

Czym jest kabel ziemny?

Przewody elektryczne ziemne to nic innego, jak specjalne kable, które mogą być stosowane do pracy w warunkach niskiego lub średniego napięcia. Na rynku dostępne są zarówno konstrukcje składające się z jednej żyły, jak i te wielożyłowe. Dodatkowa powłoka wykonana z polwinitu ma zapewniać przewodom odpowiednią ochronę. W rezultacie kable ziemne cechują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, działania rozpuszczalników czy niskie oraz wysokie temperatury.

Przewody elektryczne ziemne wykorzystuje się w m.in. w budownictwie mieszkaniowym. Mowa tutaj o oświetleniu prywatnych ulic, ogrodów, słupków gniazdkowych czy nawet pomp. Kable tego typu instalowane są bezpośrednio pod ziemią na głębokości do 70 cm, a następnie przysypywane piaskiem, by chronić je przed uszkodzeniami.

Kable elektryczne YKY — co to takiego?

Na rynku dostępne jest kilka rodzajów przewodów elektrycznych, które różnią się budową i materiałem, z jakiego zostały wykonane. Najczęściej spotykane są kable YAKY oraz YKY, występujące w wersjach jedno lub wielożyłowych. YAKY to przewody ziemne aluminiowe, które wykorzystuje się do pracy z niskim lub średnim napięciem. Nie są one jednak w stanie przewodzić napięcia zmiennego, a ponadto bywają podatne na uszkodzenia i nie są aż tak elastyczne, jak kable typu YKY. W obu przypadkach w ramach dodatkowej osłony wykorzystuje się polwinit, dzięki czemu przewody mogą działać w skrajnych temperaturach (szacunkowo od -40 do nawet +70 stopni Celsjusza).

Kable elektryczne YKY to przewody ziemne wykonane z miedzi. Ich cechą szczególną jest to, że są znacznie bardziej odporne na warunki atmosferyczne niż inne kable. Pod wpływem zmian napięcia nie ulegają też odkształceniom, co ma miejsce w przypadku przewodów aluminiowych. Kable elektryczne YKY posiadają podwójną izolację z PVC — są odporne na wodę i niskie temperatury, a także odznaczają się stosunkowo niską awaryjnością.

Kable elektryczne YKY — do czego są stosowane?

Przewody elektryczne YKY odgrywają kluczową rolę w zasilaniu budynków. Można je poprowadzić do domku gospodarczego, ogrodu, bramy wjazdowej, własnej ulicy i nie tylko. Kable YKY wykorzystywane są też w wielu zakładach przemysłowych.

Warto pamiętać, że podczas instalacji przewodów elektrycznych pod powierzchnią ziemi, należy wyeliminować ryzyko ich ewentualnego mechanicznego uszkodzenia. Dlatego też, jeśli kabel montowany jest np. pod kostką brukową czy w garażu, to powinno się zainwestować w specjalne rury osłonowe. W przeciwnym razie siła nacisku może być tak duża, że kable nie wytrzyma i będzie trzeba go wymienić.

Treść promowana sklep.elus.pl

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button