Czy warto zbudować dom według projektu gotowego?

Decydując się na budowę domu wielu inwestorów staje przed dylematem: na jaki projekt domu się zdecydować. Czy lepszy będzie projekt gotowy czy też może zdecydować się na drugą opcję czyli projekt indywidualny. Zarówno jedna jak i druga możliwość ma swoje wady i zalety. Poniżej zostaną przedstawione pozytywne i negatywne aspekty zakupu projektu gotowego.

Zalety gotowych projektów domów

Jedną z podstawowych zalet wyboru projektu gotowego jest jego cena. Kupując projekt, który sprzedawany jest wielokrotnie możemy oczekiwać, że jego cena będzie niższa niż dokumentacji przygotowywanej według potrzeb inwestora. Prosta ekonomia podpowiada nam, że jeśli coś się sprzedaje nie jeden a wiele razy to ta rzecz powinna być tańsza. Jest to dość oczywisty fakt i rzeczywiście porównując ceny projektów gotowych oraz indywidualnych, to te pierwsze mogą być tańsze nawet do 70%. Wszystko oczywiście zależy od wielkości, złożoności i popularności domu, który chcemy wybudować.

Kolejną zaletą gotowego projektu domu powinna być rzetelność jego wykonania. Dokumentacja taka sprzedawana wielokrotnie jest weryfikowana przez każdego nabywcę i gdyby posiadała jakieś błędy zostałyby one natychmiast zgłoszone.

Następnym plusem gotowego projektu jest możliwość wymiany informacji oraz doświadczeń z innymi inwestorami, którzy już wybudowali dany dom dzięki forom internetowym lub grupom społecznościowym, które powstają aby osoby budujące dany dom mogły wymieniać się doświadczeniami podczas jednej z najważniejszych inwestycji w ich życiu.

Czy warto zbudować dom według projektu gotowego? 2

Atutem gotowego projektu domu będzie także krótki czas oczekiwania na dokumentację. Najczęściej inwestor otrzymuję ją w przeciągu kilku dni roboczych. Niekiedy czas taki może być odrobinę dłuższy, jeśli autor projektu musi wprowadzić niewielkie zmiany na specjalne życzenie inwestora lub też dostosować projekt do jego wymagań.

Wady gotowej dokumentacji projektowej

Minusem projektu gotowego jest trudność w znalezieniu tego idealnego domu, w którym chcielibyśmy spędzić nasze przyszłe dni. Mimo ogromnej różnorodności i dostępności szerokiej gamy różnych projektów gotowych znalezienie tego jedynego, który spełni wszystkie nasze wymagania jest nie lada sztuką. Pomocna może być w tym wypadku indywidualna oferta przygotowana przez dział sprzedaży danego biura projektowego. Zamiast przeszukiwać i przeglądać tysiące ofert gotowych projektów w sieci wystarczy zgłosić się z prośbą o wyszukanie projektu według naszych upodobań do konsultantów biur architektonicznych, dzięki czemu przygotują oni spersonalizowaną ofertę z projektami, które będą najbardziej spełniały nasze oczekiwania. Jeśli nie znajdziemy wśród nich tego jedynego zawsze warto rozważyć opcję jego niewielkiej zmiany. Najprawdopodobniej będzie się to wiązało z dodatkowym kosztem ale z pewnością będzie on niższy niż dokumentacja indywidualna.

Gotowe projekty domów mają także niewielki mankament – „typowość”. Część z inwestorów wolałaby aby ich wymarzony dom był wyjątkowy, niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. Wymagania tego nie będzie spełniał gotowy projekt domu ponieważ z zasady jest on sprzedawany wielokrotnie i budowany przez wiele osób.

Czy gotowy projekt domu to dobry wybór?

Podsumowując wszystkie zalety i wady gotowej dokumentacji projektowej można stwierdzić, że gotowy projekt domu to bardzo dobre rozwiązanie. Ogrom plusów w porównaniu do niewielu minusów tego rozwiązania powoduje, że każdy inwestor powinien rozważyć budowę domu według gotowego projektu domu. Jeśli rozwiązanie to nie spełni oczekiwań inwestora zawsze można zdecydować się na projekt indywidualny.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button