Jak wybrać odkurzacz bezprzewodowy?

Odkurzacze bezprzewodowe mają sporo zalet, nic więc dziwnego, że każdego roku zyskują na popularności. Wyróżnia je funkcjonalność i komfort sprzątania nieporównywalny z tradycyjnymi odkurzaczami zasilanymi przewodowo. Duży sukces rozwiązania przyczynił się do tego, że na rynku pojawia się coraz więcej modeli. Różnią się one między sobą dość znacznie, wybór zatem wcale nie jest łatwy. Aby korzystanie z odkurzacza było nie tylko wygodne, ale przede wszystkim efektywne, sprzęt powinien spełniać konkretne wymagania. Jakie?

Odkurzacze bezprzewodowe mają swoje wady i zalety. Ich najistotniejszy atut to mobilność, sprawiająca, że w sprzątaniu nie jesteśmy ograniczeni długością kabla. Wada to przeważnie mniejsza moc, co sprawia, że odkurzacz bezprzewodowy gorzej od tradycyjnego radzi sobie na gęstych i grubych dywanach. To nie jedyne parametry, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu.

Czym są odkurzacze bezprzewodowe?

Bezprzewodowy odkurzacz to sprzęt, który od modeli tradycyjnych różni się przede wszystkim brakiem kabla zasilającego. Zamiast niego ma akumulator, który ładowany jest w czasie spoczynku, a później wykorzystywany podczas pracy. W zależności od wersji urządzenia, do dyspozycji mamy najczęściej od kilkudziesięciu minut do około godziny nieprzerwanego odkurzania. Odkurzacze bezprzewodowe funkcjonalnie nie różnią się od swojego pierwowzoru, do dyspozycji mamy natomiast kilka wersji różniących się konstrukcyjnie.

Rodzaje odkurzaczy bezprzewodowych

Odkurzacze bezprzewodowe podzielić można na trzy główne typy. W każdym przypadku jest to odkurzacz akumulatorowy. Na czym więc polegają różnice?

 • Odkurzacz pionowy

To długie ramię ze zintegrowanym pojemnikiem na zanieczyszczenia i końcówką do odkurzania. Największą zaletą takich modeli jest poręczność – ich waga przeważnie oscyluje w granicach 2-3 kilogramów, co pozwala z łatwością przenosić odkurzacz nawet po schodach. Brak kabla to dodatkowa wygoda. Tego rodzaju odkurzacze pracują najczęściej przez 30-60 minut, jeśli więc jesteśmy właścicielem większego metrażu, musimy liczyć się z ładowaniem urządzenia w trakcie porządków.

 • Odkurzacz ręczny

To model, który sprawdza się przede wszystkim przy małych powierzchniach, na przykład kanapach, wnętrzach samochodu, parapetach czy zakamarkach pokojów. Można go kupić osobno, jednak wiele modeli pionowych przewiduje opcję odłączenia końcówki i wykorzystania jej jako niewielkiego odkurzacza ręcznego. Brak kabla zasilającego to dodatkowa wygoda przy trudno dostępnych miejscach.

 • Robot sprzątający

Szczególną odmianą odkurzaczy bezprzewodowych są roboty sprzątające, czyli odkurzacze automatyczne. Prócz akumulatora wyposażone są one w panel sterujący oraz system czujników, dzięki którym sprzątają bez udziału człowieka. Są w stanie samodzielnie wytyczyć sobie trasę i omijać napotkane przedmioty. Można nimi także sterować przy użyciu przycisków, pilota albo aplikacji na telefon.

Na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz bezprzewodowy?

Wybierając odkurzacz automatyczny, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego parametry. Nie ma sprzętu zawsze dobrego: w zależności od trybu życia, metrażu mieszkania czy jego wyposażenia, inne czynniki będą miały znaczenie. Przeglądając oferty, patrz przede wszystkim na:

 • Czas działania

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, różne akumulatory oznaczają różny czas pracy. Większość modeli to kilkadziesiąt minut spokojnego sprzątania. Bardziej wytrzymałe dają nam godzinę. To czas wystarczający do odkurzenia średniej wielkości mieszkania, trzeba jednak pamiętać, że opcjonalny tryb turbo zwiększa moc ssania, ale skraca czas pracy.

 • Czas ładowania akumulatora

Czas ładowania akumulatora ma znaczenie głównie dla właścicieli domów, którzy muszą liczyć się z koniecznością doładowania sprzętu w przerwie pracy. Najczęściej czas ładowania do maksimum wymaga 3-4 godzin postoju odkurzacza w bazie.

 • Napięcie akumulatora

Parametr ten określa moc ssania. To szczególnie istotna kwestia, gdy w domu mamy dywany, a dodatkowym utrudnieniem są włosy oraz sierść.

 • Waga

Odkurzacze bezprzewodowe z reguły są bardzo lekkie, a ich waga nie przekracza 3-4 kilogramów. Z łatwością znajdziemy także wersje dwukilogramowe. Im lżejszy odkurzacz, tym swobodniejsze będzie korzystanie z niego.

 • Pojemność zbiornika

Od pojemności zbiornika na odpady zależy, jak często trzeba będzie go czyścić. Im więcej miejsca, tym wygodniej, trzeba jednak pamiętać, że przekłada się to na wagę całego sprzętu.

 • System filtracji

Odkurzacze pionowe wykorzystują różnego rodzaju filtry. Szczególnie godne polecenia są modele z filtrem HEPA, wychwytującym nawet drobne pyły, kurz, roztocza. Filtr wymieniać trzeba co kilka miesięcy.

 • Końcówki robocze

Dostępne na rynku odkurzacze bezprzewodowe mają różne funkcje, a to przekłada się na końcówki dostępne w zestawie. Najczęściej wykorzystywane są szczotki do dywanów, nakładki z wąskim końcem pozwalającym na dotarcie do kłopotliwych miejsc czy specjalna końcówka do ściągania sierści.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

1 komentarz

 1. Kierowałam się renomą marki, wyglądem oraz niezawodnością, dlatego kupiłam Roombę e5. Siostra ma ją od ponad roku, więc mam info z pierwszej ręki, a teraz ja dołączyłam do grona zadowolonych użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button