Karnisz sufitowy czy ścienny? Pomagamy wybrać

Marzysz o zjawiskowej dekoracji wokół okna? Oczywiście nie można byłoby jej stworzyć bez porządnego karnisza. Solidny drążek jest niezbędny, aby móc powiesić firany i zasłony. W ofercie sklepów można znaleźć dwa rodzaje karniszy: sufitowe i ścienne. Zastanawiasz się, który model wybrać? Wbrew pozorom nie każdy sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach. Dowiedz się więc, który będzie odpowiedni dla Ciebie!

Karnisz sufitowy — czym się wyróżnia?

Karnisz sufitowy składa się z jednego lub dwóch drążków oraz wsporników, które montuje się bezpośrednio do sufitu. To sprawia, że można umieścić tę konstrukcję w dowolnym miejscu w domu. Zatem karnisz sufitowy jest idealny do pomieszczeń, w których:

  • jest bardzo wystający parapet lub grzejnik — po oddaleniu drążków od wnęki nie ma ryzyka, że firanki czy zasłony będą leżeć na parapecie, czy dotykać kaloryfera. Dzięki temu nie będą się miąć ani brudzić;
  • trzeba oddzielić przestrzeń sypialnianą od dziennej — karnisz można zamontować w dowolnym miejscu w pomieszczeniu i zawiesić na nim np. nieprzepuszczające światła zasłony. Dzięki nim „zakamuflujesz” np. łóżko w salonie i goście nie będą widzieć Twojego posłania;
  • są okna do samego sufitu — jeśli nad wnęką nie ma fragmentu ściany, nie można zamontować klasycznego karnisza ściennego. W takim miejscu jedynym rozwiązaniem jest model sufitowy.

Karnisz do sufitu może się sprawdzić także w łazienkach w stylu glamour. Można go zamontować np. wokół wanny i zawiesić na nim stylową osłonę. Kurtyna pomoże utrzymać ciepło, a jednocześnie zapewni nieco prywatności w trakcie kąpieli. Natomiast sam karnisz świetnie dopasuje się do eleganckiego stylu w pokoju kąpielowym. Dzięki temu aranżacja będzie spójna i stylowa.

Karnisz ścienny — kiedy warto go wybrać?

Karnisz ścienny, np. z oferty karnisze.com, również ma jeden lub dwa drążki, jednak jego wsporniki montuje się do ściany. To ogranicza wybór miejsc, w których można zamocować ten model. Mimo to doskonale sprawdza się on tam, gdzie:

  • między sufitem a wnęką okienną jest dużo miejsca — karnisz można zamontować w połowie odległości od okna, co pomoże optycznie obniżyć pomieszczenie. Dzięki temu nie będziesz mieć wrażenia, że przebywasz w bardzo wysokim wnętrzu;
  • sufit jest krzywy — po zamontowaniu karnisza ściennego firany pozwolą optycznie wyrównać wnętrze i przywrócić mu właściwe proporcje;
  • są płytkie parapety lub nie ma grzejników — w takim miejscu nie trzeba się martwić, że firany czy zasłony będą się „załamywać” na wspomnianych elementach.

Pamiętaj — jeśli zamierzasz umieścić karnisz ścienny nad oknem, między nim a sufitem powinno być min. 10 cm muru. Jeśli nad wnęką nie będzie miejsca, zamontowanie tego modelu nie będzie możliwe.

Karnisz ścienny czy sufitowy — na co się zdecydować?

Podczas wybierania karnisza przeanalizuj przede wszystkim układ pomieszczenia, w którym zamierzasz go zamontować. Kupowane akcesorium powinno być dostosowane do wielkości wnęki okiennej, wysokości pokoju czy długości parapetów, a także do przeznaczenia pomieszczenia. Jeśli uwzględnisz te kwestie przy podejmowaniu decyzji, zyskasz pewność, że karnisz spełni swoją funkcję.

Zdecyduj się na karnisze, które w 100% będą pasować do Twojego wnętrza. Dzięki temu stworzysz aranżację okienną, która Cię w pełni zadowoli.

 

Artykuł partnera.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button