Styl industrialny, glamour i skandynawski dosłownie zawładnął naszymi mieszkaniami, hotelami, restauracjami i browarami. Ich popularność to zasługa wyrazistych akcentów, dostępności do określonych dodatków i wykorzystywania w kulturze masowego przekazu.
Obok szarych, prostych form znanych z nordyckich pomieszczeń; surowego, loftowego wykończenia i ekskluzywnej elegancji glamour, istnieją inne style. Wśród tych najmniej rozpoznawalnych, ale nadal oryginalnych i inspirujących, wymienia się styl Hampton (lub Hamptons) oraz styl nowojorski. To właśnie one mogą znaleźć się w Twoim mieszkaniu, stając się tym samy poważną konkurencją dla innych, popularnych propozycji.
Spis treści
Styl Hampton
East Hampton i Southampton na Long Island to dwa ekskluzywne miasteczka, będące synonimem elegancji i przepychu wśród mieszkańców nowojorskiego Manhattanu. Ich domeną są ekskluzywne, niewielkie domki wakacyjne, które prestiżem i staranną aranżacją nie odstają od loftowych apartamentów.
Ze względu na szerokie, piaszczyste plaże, przydomowe baseny, zadbane ogrody i sąsiedztwo pełne rozpoznawalnych nazwisk i twarzy, mieszkańcy East Hampton stworzyli swój własny, wyjątkowy styl. Lokale te znacząco różnią się od typowo miejskich apartamentów, a przy aranżacji domków wykorzystuje się pomoc znanych dekoratorów – takich jak John Barman, Jonatan Adler czy Simon Donnan. To oni do dziś uchodzą za głównych pomysłodawców stylu Hampton.
Wiodącym założeniem, będącym filarem wszystkich pomieszczeń, jest próba połączenia komfortu, z prostotą, elegancją i luksusem. Najczęściej wykorzystywanymi elementami są rustykalne dodatki, z kolonialnymi i… marynistycznymi akcentami. Ta z pozoru wybuchowa mieszanka okazała się być na tyle wyrazista i oryginalna, że złapała za serce nie tylko nowojorczyków, ale także całą rzeszę Amerykanów. Niedługo potem, głównie za sprawą magazynów wnętrzarskich i dużego ekranu, styl przedostał się za ocean, docierając do pozostałych rejonów świata. Do dziś symbolem stylu Hampton jest film „Lepiej późno niż później” z 2003 roku, gdzie główną rolę gra Jack Nicholson – kapryśny mężczyzna, poznający uroki cierpliwości i otwartości na ludzi.
Co ciekawe, styl pomimo przepychu i luksusowych dodatków, jest daleki od pretensjonalności. Przytulne wnętrza stały się idealne dla zarówno rodzin, jak i zakochanych par, wyjeżdżających na długi weekend.
W stylu Hampton najważniejszymi zasadami i cechami charakterystycznymi są:
- Różne konwencje aranżacyjne – począwszy od klasycznego art deco, po elementy rustykalne nawiązujące do typowo brytyjskiej wsi.
- Dodatki nawiązujące do nadmorskich kurortów – zarówno w postaci obrazów ukazujących wybrzeża, po naturalne ozdoby i drewniane akcenty nawiązujące do np. długiego molo.
- Patyna, czyliprodukt korozji atmosferycznej miedzi i jej stopów w wilgotnym powietrzu. Element ten sprawia efekt wnętrz zasiedziałych, użytkowanych, przekazywanych z pokolenia na pokolenia (nawet, jeśli te są zupełnie nowe i dopiero co urządzone).
- Materiały takie jak ceramika, drewno, ozdobne szkło i mosiądz.
- Dominujące barwy nawiązujące do plaży – począwszy od odcieni piaskowych (beżu, bieli, żółci), po błękity, granaty i szarość wody.
- Lustra w ozdobnych, grubych ramach – szklanych, złotych i srebrnych.
- Wieloramienne żyrandole w geometrycznych kształtach, nawiązujących do tych stosowanych w stylu nowoczesnym.
Styl nowojorski
Styl nowojorski, jak sama nazwa wskazuje, swoją genezę zawdzięcza mieszkańcom Nowego Jorku. Wbrew panującym przekonaniom i mitom, styl ten znacząco różni się od loftów i industrialnych lokali. Co ciekawe, od wielu lat styl nowojorski cieszy się coraz to większą sławą, stając się tym samym poważną konkurencją dla wspomnianego stylu przemysłowego.
Wnętrza inspirowane Nowym Jorkiem cieszą się przestronnością wypełnioną światłem, z zachowaniem jasnych i „świeżych” barw. Dominującym kolorem jest biel, która doskonale komponuje się z wzorzystymi tapetami o wyrazistych deseniach. Całość uzupełniają lamperie angielskie oraz sztukaterie umiejscowione na ścianach (a czasem także na sufitach). Zdecydowanie najbardziej charakterystycznym elementem są linie łączące ściany z sufitem i podłogą. Rolę tych listw pełni angielska boazeria, przypominająca mankiety w płaszczach i marynarkach.
Głównym celem tylu nowojorskiego jest zapewnienie jakości i wysokiego komfortu. Oznacza to, że wnętrze powinno swoim właścicielom przede zapewnić relaks i odpoczynek, podkreślając tym samym zamożność i pokaźną sumę na koncie bankowym.
W stylu nowojorskim cechami charakterystycznymi są:
- Świeże, ścięte kwiaty umiejscowione w dużych, szklanych lub porcelanowych wazonach.
- Meble tapicerowane wełną lub pastelowymi welurami.
- Pufy i ławki.
- Jasne wykładziny o gęstym runie – najczęściej z lekko połyskującym włosiem. Co ważne, dywany powinny być jednobarwne i minimalistyczne w swojej formie.
- Naturalne drewno ułożone na podłodze, parkiet lub wysokiej jakości panele ułożone na wzór klasycznej jodełki.
Czujesz się zainspirowany? Chcesz wykorzystać te style w swoim lokum? Skontaktuj się z https://nklim.design/ i wykorzystaj amerykańskie style w swoim mieszkaniu!
Styl nowojorski to ten który najbardziej mi się podoba.