Japoński styl w aranżacji salonu – inspiracje i wskazówki

Obecnie trudno znaleźć jeden dominujący styl w aranżacji wnętrz. Można znaleźć rozwiązania niezmiernie dekoracyjne w dawnym stylu lub wykorzystać nowoczesny minimalizm w wersji hi-tech lub skandynawskiej. Wielu miłośników zyskuje też inna odmiana ascetycznych wnętrz – egzotyczny styl japoński.

Czym wyróżnia się styl japoński i w jaki sposób zaaranżować z jego pomocą modny salon? Jeśli chcecie się dowiedzieć, koniecznie przeczytajcie dzisiejszy artykuł.

Styl japoński w aranżacji wnętrz – podstawowe założenia

Japońskie wnętrza wręcz emanują prostotą i minimalizmem. Nie ma w nich przypadkowych przedmiotów, a wszystkie elementy mają swoje konkretne przeznaczenie oraz znajdują się w ściśle określonym miejscu, by nic nie utrudniało przemieszczania się ani przepływu energii. Wszystko po to, by stworzyć harmonijną przestrzeń, idealnie nadającą się do spokojnego relaksu i regeneracji sił po długim dniu w pracy.

W japońskich pomieszczeniach wprowadza się też naturę do codziennej przestrzeni życiowej. Dotyczy to wykończenia ścian i drzwi, podstawowego wyposażenia, a nawet lamp, jak choćby te minimalistyczne produkty, dostępne na stronie: https://lightplus.pl. Rozwiązania tego typu sprawdzają się w tradycyjnych japońskich domach, ale też w polskich salonach inspirowanych Orientem.

Materiały i kolory we wnętrzach japońskich

W pomieszczeniach japońskich podstawą jest nieustanna łączność z naturą, dlatego chętnie stosuje się naturalne materiały, w tym przede wszystkim drewno, z którego wykonuje się proste, geometryczne meble, wykłada się nim ściany i podłogi, a także wykonuje się z niego żaluzje do okien (również w wersji bambusowej), by móc kontrolować ilość światła słonecznego, wpadającego do pokoju.

Oprócz drewna chętnie wykorzystuje się inne materiały. Pojawia się zatem kamień, jedwab (pojedyncze poduszki, abażury lamp) i papier ryżowy (prześwity przesuwnych drzwi lub elementy mebli).

W pomieszczeniach dominują jasne barwy, zwłaszcza biele i beże, przełamane naturalnym kolorem drewna. Dba się też o to, by wprowadzać do domowej przestrzeni jak najwięcej światła słonecznego, odpowiednio wspomaganego przez zestaw praktycznych lamp.

Funkcjonalne meble i najważniejsze wyposażenie a nurt z Dalekiego Wschodu

Meble japońskie są wykonane z trwałego drewna utrzymanego zazwyczaj w naturalnym kolorze. Ich forma jest skrajnie prosta i geometryczna. W tego typu wyposażeniu nie stosuje się niezmiernie ozdobnych detali. Piękno tkwi w prostocie. Co więcej Japończycy bardzo doceniają przedmioty mające już swoją historię. Dlatego, jeśli na powierzchni mebla pojawi się uszkodzenie, dokonuje się naprawy, pozostawiając widoczny ślad. Szczególnym przypadkiem tej tendencji jest kintsukuroi, czyli metoda naprawiania ceramiki z pomocą laki i złota.

Jakie meble wybrać? Japońskie stoliki w salonie są dość niskie. Najczęściej wokół nich nie ustawia się wygodnych sof ani krzeseł. Zamiast tego pojawiają się miękkie poduszki do siedzenia wprost na podłodze. Oprócz tego ustawia się szafy z prostymi przesuwnymi drzwiami lub otwarte regały na drobne przedmioty. Dodatkowe inspiracje można znaleźć na: homeideas.pl.

Jakie dodatki sprawdzą się w salonie japońskim?

W ramach japońskiej prostoty dba się o jak największe ograniczenie dodatków i skupienie się na stworzeniu funkcjonalnej i wygodnej przestrzeni. Nie stosuje się grubych zasłon ani firanek, na podłogach nie układa się grubych dywanów.

Niekiedy ustawia się na regale pojedyncze wazony lub talerze z orientalnymi wzorami. Można też zawiesić na ścianie zdjęcie lub grafikę w prostej ramie. Oprócz tego obowiązkowe są rośliny zielone (palmy, bonsai, bambusy lub storczyki). To one wprowadzają do wnętrza jeszcze więcej życia.

Aranżacje japońskie – modne i wygodne wnętrza

Choć styl japoński wydaje się na pierwszy rzut oka dość surowy, to jednak pozwala stworzyć wygodne przestrzenie – przytulne i nastrojowe, w których naprawdę da się wypocząć i miło spędzić czas z bliskimi, bez względu na to, w jakiej części świata się zamieszkuje – czy w Japonii, czy w Polsce.

 

Materiał gościnny.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button